GM plodiny ve Španělsku ohrožují farmáře i životní prostředí
26. 8. 2003 - PRAHA [Greenpeace ČR]
Španělsko je jedinou zemí Evropské unie, kde se GM plodiny pěstují v komerčním měřítku. Jde o plochu přibližně 25 000 hektarů geneticky modifikované kukuřice typu Bt176 od firmy Syngenta. Tato kukuřice má být odolná vůči zavíječi kukuřičnému. Avšak v USA, zemi, kde se GM plodiny pěstují nejvíce, byla tato odrůda stažena ze seznamu povolených GM odrůd již v roce 2001.
Autoři studie zjistili, že pěstování GM kukuřice ve Španělsku se uskutečňuje bez jakéhokoliv oficiálního předběžného hodnocení, a to i přesto, že takové hodnocení předepisuje zákon. Nejnovější informace z nezávislých výzkumů přitom poukazují na závažné environmentální a ekonomické problémy:
· Studie IGTA (2) zjistila, že ve většině případů nejsou při napadení zavíječem rozdíly mezi konvenční a GM kukuřicí. To signalizuje hrozbu vývinu rezistence na Bt toxin, což by v budoucnu znamenalo odolnější druhy škůdců a větší potřebu postřiků pesticidy s negativními dopady na životní prostředí.
· Byly zjištěny první případy kontaminace plodin v ekologickém zemědělství, což znamenalo odebrání licencí několika farmářům a jejich ekonomické ztráty.
· GM plodiny mají menší výnosy, než srovnatelné konvenční odrůdy. V roce 1999 to bylo až o 25 % méně než nejlepší konvenční odrůdy.
· Výbor španělské vlády pro pesticidy konstatoval, že výskyt zavíječe kukuřičného je “malý” a “není důvodem pro použití GM plodin” (3).
“Španělsko se stalo pokusným polem, kde se geneticky modifikované plodiny posledních 5 let pěstovaly a nepřinesly žádné výhody oproti konvenčním plodinám. Dokonce se ukazuje, že nebyla přijata žádná opatření na zabránění negativních dopadů GM plodin na ekologické zemědělství,” prohlásil Jan Haverkamp, vedoucí kampaní Greenpeace ČR.
Nadnárodní agrochemická společnost Monsanto nyní usiluje o komerční pěstování geneticky modifikované Bt kukuřice také v České republice. Organizace Greenpeace již dříve varovala, že pokud bude GM kukuřice uvolněna do životního prostředí, bude to mít devastující vliv na ekologické zemědělství v ČR.
“Příklad Španělska ukazuje, co se v případě pěstování GM plodin může stát i v České republice. Je urgentně třeba zamezit kontaminaci osiv GM plodinami a učinit biotechnologické společnosti zodpovědnými za případné škody,” zdůraznil Haverkamp.
Další informace:
Václav Vašků, tiskový mluvčí Greenpeace ČR
tel.: 224 319 667, mobil: 603 414 739, e-mail: vvasku@cz.greenpeace.org
Dipl. Ing. Jan Haverkamp, ředitel kampaní Greenpeace ČR, mobil: 604 257 822, e-mail: jan.haverkamp@cz.greenpeace.org
Internet: http://gmo.greenpeace.cz
Poznámky pro editory:
(1) Studie “The Impact of GM corn in Spain” je dostupná na adrese: http://www.greenpeace.org/espana_es/multimedia/download/1/305052/0/Alg
rano_English.pdf.
(2) Instituto Técnico de Gestión Agraria del Gobierno Navara, Státní výzkumný ústav zemědělství v Navare
(3) Ministerstvo zemědělství Španělska – Zpráva pracovní skupiny pro škůdce a choroby rozšířených plodin. Duben 2002.
(4) Viz. tiskovou zprávu Greenpeace z 20. května 2003 “Rozhodnutí ministra Ambrozka o GMO ovlivní budoucnost ekologického zemědělství v ČR”:
http://www.greenpeace.cz/release/03/030520.htm
Václav Vašků