Toxické látky v značkových výrobcích Disney pro děti!
15. 4. 2004 - PRAHA/BRUSEL [Greenpeace ČR]
„Špatná zpráva pro spotřebitele je, že většina potisků na textilních výrobcích značky Disney, které analyzovali experti obsahovala vysoký podíl jedné nebo více nebezpečných chemikálií. Je to zarážející, protože všechny nalezené nebezpečné látky v testovaných výrobcích lze nahradit bezpečnějšími alternativami,“ uvedl MUDr. Miroslav Šuta, odborný konzultant Greenpeace ČR pro toxické látky.
Koncem roku 2003 nakoupili aktivisté Greenpeace v 19 zemích světa širokou škálu dětských výrobků značky Disney. Jednalo se hlavně o trička, košile, pyžama a spodní prádlo. Chemické analýzy byly cíleny na látky schopné způsobit u dětí poruchy reprodukčního, hormonálního či imunitního systému nebo na látky, u kterých existuje podezření z rakovinotvorného účinku.
„Výsledky analýz podle názoru Greenpeace přinášejí jasný důkaz o tom, že společnosti produkující textilní výrobky pro děti nevěnují dostatečnou pozornost používaným chemickým příměsím v dětském oblečení. Kdyby je kromě zisku skutečně zaujímalo i dětské zdraví, nebyl by pro ně problém vyhnout se používání nebezpečných toxických chemikálií,“ konstatoval MUDr. Šuta.
Greenpeace už vyzvalo vedení společnost Disney pro Evropu sídlící ve Velké Británii, aby firma převzala zodpovědnost a přijala opatření k vyloučení nebo nahrazení škodlivých chemikálií ve svých výrobcích, stejně jako ve výrobcích, jimž poskytuje své logo. Greenpeace navrhlo společnosti Disney, aby při udělování licencí žádala od zájemců závazek dodržování takové chemické politiky, která by chránila zdraví dětí. Společnost Disney na výzvu Greenpeace zareagovala jen krátkým prohlášením, že výrobky jsou vyráběné a prodávané v souladu s platnou legislativou.
„Příklad firmy Disney dokazuje, že jedině nekompromisní zákonná norma může zajistit, aby nebylo možné užívat ve výrobcích pro děti nebezpečné chemické látky, které je možné nahradit bezpečnějšími. Z tohoto důvodu Greenpeace požaduje, aby připravovaná nová chemická politika Evropské unie (REACH) zahrnovala tzv. princip substituce. Tento by ukládal nahradit používání nebezpečných chemických látek bezpečnějšími alternativami, pokud takové existují“, uvedl MUDr. Šuta.
Více informací:
MUDr. Miroslav Šuta, odborný konzultant Greenpeace ČR pro toxické látky,
mobil: 603 443 140, e-mail: miroslav.suta@cz.greenpeace.org
Mgr. Tomáš Tetiva, mediální asistent Greenpeace ČR
tel.: 224 319 667, mobil: 602 775 044, e-mail: ttetiva@cz.greenpeace.org
http://www.greenpeace.cz/chemicalreaction.htm
bezk002