Labské jezy: Stavba za všechny peníze
23. 8. 2004 - PRAHA [Český svaz ochránců přírody]
V místě stavby se nachází 41 zákonem chráněných druhů rostlin a živočichů (z toho 14 kriticky ohrožených). Nejméně 23 přítomných druhů živočichů je chráněno legislativou Evropské unie (například bobr nebo losos). Se vstupem naší republiky do EU na tomto území Evropská komise vyžaduje důsledné zajištění jejich ochrany! Na území SRN už tomu tak je a Labe je v navazujícím úseku chráněno. Pokud u nás budou vybudovány jezy, dojde k definitivnímu zničení tohoto úseku, tím porušíme příslušnou směrnici EU a tak bude následovat evropský soud a vysoká pokuta.
Podobný případ se stal v anglickém přístavu Bristol. Proběhla tam modernizace přístavu, která spočívala v zabetonování břehů. Evropská komise za tenhle počin popohnala Velkou Británii k Evropskému soudu. Ten také vyhrála. Británie dostala za úkol na svůj náklad odstranit stavby, které zničily vzácnou přírodu.
Nákladná stavba jezů ztrácí smysl i z toho důvodu, že německá strana nepočítá se zvyšováním splavnosti Labe. Pokles říční dopravy je navíc trendem ve více zemích Evropy. V naší republice není plně využita ani železniční kapacita a to i přesto, že se stále modernizuje! Český svaz ochránců přírody domnívá, že zlepšení plavebních podmínek na Labi není veřejným zájmem. Lodní dopravci, kteří po letošním mimořádně suchém roce skutečně stojí na pokraji ekonomického kolapsu, tak slouží jako vítaná a dobře viditelná záminka pro zájmy budoucích stavitelů (nikoliv provozovatelů!) vodní cesty. Nová vláda by se nad tím měla ještě zamyslet a začít hájit skutečný veřejný zájem!
Za Český svaz ochránců přírody
Marcela Mikesková
Marcela Mikesková