Netopýři: Náš trus je kvalitní hnojivo ....
27. 8. 2003 - PRAHA [Český svaz ochránců přírody]
„Uhnízdili se tu vrápenec velký i malý a také netopýr ušatý,“ říká farář Tomáš Prnka. Netopýry má spočítané. V kopuli jich je prý na pět set! Kolonii farář střeží před zvědavými zraky. „Když někdo chce jejich trus, tak mu ho dám. Do kopule ale moc lidi nepouštím.“ Místní si netopýří hnojivo pochvalují. „Netopýři mi nevadí. Když mi vletí nějaký na faru, otevřu okno a on zase vyletí ven,“ popisuje soužití s netopýry farář. Stejně tak využívají netopýřího trusu i američtí farmáři. Ti si netopýry doslova hýčkají a v okolí farem jim umisťují budky.
Netopýr patří mezi živočichy, kteří jsou hojně opředeni mýty. Nejznámější je ten, že se netopýr dokáže zamotat do vlasů. Toto tvrzení ale není ničím podloženo. Před časem prof. Jiří Gaisler udělal pokus se dvaceti studentkami. Vkládal jim do vlasů netopýry a ani jeden se nezamotal!
Netopýři jsou důležití pro naši přírodu – živí se nepříjemným hmyzem a jak je vidět i jejich trus se dá dobře zužitkovat. Český svaz ochránců přírody se zabývá jejich sledováním a ochranou. Tito mimořádní živočichové jsou chráněni nejen našim právním řádem, ale také mezinárodními úmluvami. Garantem programu ochrany netopýrů je RNDr. Mojmír Vlašín (tel. 542 422 773). ČSOP také spoluautorem petice na ochranu netopýrů před toxickými látkami.
Pokud vám vletí netopýr do bytu a nebude ho chtít opustit, zavolejte na jeho odchyt odborníky. Český svaz ochránců přírody takové má a stačí kontaktovat nejbližší stanici pro handicapované živočichy. O kontakty na záchranné stanice si můžete zavolat do kanceláře Českého svazu ochránců přírody. Číslo je 222 516 115. Kontakt také najdete na našich internetových stránkách www. csop.cz.
za Český svaz ochránců přírody
Marcela Mikesková
(kontakt: 737 17 28 40)
Marcela Mikesková