Zahradní nábytek v českých obchodech: nezaručujeme legálně vytěžené dřevo
21. 6. 2004 - BRNO [Hnutí DUHA]
Pouze dvě firmy byly ochotny garantovat legální původ svého dřeva. Ilegální těžba představuje v rozvojových zemích vážný problém. Například asi 70 % dřeva exportovaného z Indonésie bylo získáno nezákonně, totéž platí pro zhruba 80 % poražených stromů v Amazonii. Odhaduje se, že asi polovina tropického dřeva dováženého do patnácti zemí dosavadní Evropské unie je ilegálního původu. Drancování připravuje o domov a přírodní zdroje statisíce lidí, kteří v pralese žijí. Platí to také pro týkové, mahagonové a mangové plantáže, které často vznikají vykácením původního lesa nebo vytlačením místních zemědělců z jejich půdy.
Hnutí DUHA oslovilo dvacet firem, jež na českém trhu operují, podrobným dotazníkem, který zkoumal, zda po svých dodavatelích požadují věrohodnou certifikaci původu a zda kontrolují původ dřeva – například zda nepochází z devastační těžby v nejvzácnějších přírodních oblastech nebo z ilegálního kácení.
Ekologická organizace odpovědi ohodnotila podle jednotné sady bodů a seřadila firmy do žebříčku [1]. Mezi společnosti, které už podnikají první opatření k zajištění šetrného i legálního původu dřeva, patří Ikea, Bauhaus, Baumax, Globus a OBI. Dvě firmy – Novatek a Pamax – mohly zaručit legální zdroje své suroviny: ani jedna z nich ovšem negarantuje, že dřevo pochází z šetrné těžby. Žádný z dotázaných obchodníků se nedostal do nejlepší kategorie, mezi firmy, které skutečně mohou zaručit bezvadný původ veškerého dřeva.
Prakticky jedinou věrohodnou zárukou legálního a zároveň i šetrného původu, zejména u dřeva z rizikových zemí, je značka Forest Stewardship Council (FSC). Mezinárodní certifikát FSC s právem používat příslušné logo se uděluje majitelům lesů, kteří plní stanovená pravidla šetrného hospodaření. Dostává jej také zboží vyrobené z jejich dřeva. Podle standardů FSC hospodaří některé lesy v 64 zemích světa. [2]
Kompletní žebříček barevně a přehledněji: http://www.hnutiduha.cz/aktivity/lesy/fsc/
Hnutí DUHA vydalo stručný informační list s podrobnějšími výsledky průzkumu i dalšími detaily o průzkumu, ilegální těžbě, původu tropického dřeva i certifikaci FSC: http://www.hnutiduha.cz/aktivity/lesy/fsc/fsc_pruzkum.pdf
Martin Sucharda z Hnutí DUHA řekl:
„Že pouze dva z českých obchodníků se zahradním nábytkem jsou vůbec ochotni zaručit, že jejich dřevo pochází z legálních zdrojů, je docela skandální zjištění. Většina firem také po svých dodavatelích nepožaduje garanci šetrné těžby dřeva. Obchodníci musí nést odpovědnost za důsledky svého podnikání za našimi hranicemi a dát zákazníkům možnost, aby si vybrali zboží, za kterým nezůstávají zničené domovy nevinných lidí. Certifikace FSC je v případě dřeva z rizikových zemí jedinou věrohodnou zárukou legálního a šetrného původu.“
Kontakt: Martin Sucharda, telefon 777 805 404, email martin.sucharda@hnutiduha.cz
Vojtěch Kotecký, telefon 604 202 470, email vojtech.kotecky@hnutiduha.cz
Poznámky:
[1] Žebříček výsledků průzkumu
Firmy, které se vydaly správným směrem
Ikea
Bauhaus
Baumax
Globus
OBI
Firmy, které mají co dohánět
Novatek
Pamax
Řempo CB
Firmy, které nic nedělají, nebo neodpověděly a asi mají co skrývat
Tusculum
Asko
Auš Interier
Donate
Europa-Möbel
Hartman CZ
Hornbach
Nábytek Fischer
Neckermann
Quelle
Teak & Garden
Volka a syn
[2] Více o certifikaci FSC: www.hnutiduha.cz/aktivity/lesy/fsc.htm
Vojtěch Kotecký