Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Černobyl – dvacet let po havárii – fakta a souvislosti

28. 2. 2006 - ČESKÉ BUDĚJOVICE [Jihočeské matky]

Sdružení Jihočeské matky pořádá dnes ve spolupráci se senátorkou Jitkou Seitlovou, sdružením Zelený kruh a Nadací Heinricha Bölla seminář Černobyl – 20 let po havárii – fakta a souvislosti. Seminář se uskuteční v prostorách Senátu Parlamentu.

Referáty na semináři přednesou paní Christine Frenzel z mnichovského Institutu Otto Huga, dále MUDr. Miroslav Peterka, CSc. z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd, novinář a fotograf Václav Vašků a místopředsedkyně Strany zelených Dana Kuchtová, která je dlouholetou členkou a bývalou předsedkyní Sdružení Jihočeské matky. Seminář bude moderovat ing. Eva Tylová ze Zeleného kruhu. V návaznosti na seminář bude v Senátu prezentována výstava fotografií Václava Vašků „Černobyl – situace po dvaceti letech“, za níž autor získal druhou cenu v soutěži Czech Press Photo 2005.

Seminář je připomínkou dvacátého výročí havárie jaderné elektrárny v Černobylu. Jihočeské matky chtějí informovat veřejnost o následcích havárie a o současné situaci v zasažených oblastech. Novinářům a veřejnosti je k dispozici Sborník dokumentů (i na CD) z tohoto semináře.

Účastníci semináře (přizvali jsme studenty středních a vysokých škol, zástupce farmaceutických firem, nevládních organizací i zástupce samosprávy a státní správy) získají odborné informace a také rešerše, které jsou v přímém protikladu k tendencím, které se snaží následky havárie po dvaceti letech zlehčovat či znevažovat. Přizvali jsme proto odborníky, kteří znají nejlépe současnou situaci v Bělorusku, a odborníky – lékaře z ČR.

Institut Otto Huga se již 16 let věnuje medicínské a humanitární pomoci v postižených oblastech Běloruska.
Christine Frenzel z tohoto Institutu říká: „V důsledku černobylské havárie je možné zaznamenat u obyvatelstva v Gomelské oblasti nárůst rakoviny štítné žlázy – hlavně u dětí, nárůst jiných druhů nádorů, zvýšení případů leukémie a jiných nezhoubných onemocnění – onemocnění srdce a oběhové soustavy, onemocnění očí“. Odborníci z Institutu O. Huga také ve spolupráci s českými odborníky vypracovali studii výskytu rakoviny štítné žlázy v České republice v letech 1976 – 1999 podle věku a pohlaví. Autoři studie pracovali s českým registrem nádorových onemocnění České republiky. V České republice byl i před Černobylem silný roční vzestup výskytu rakoviny štítné žlázy, největší vzestup však byl zaznamenán v roce 1990 – čtyři roky po havárii (z 2% na 4,6%). Tento vzestup (2,6%) je pohlavně specifický – ženy byly nárůstem rakoviny štítné žlázy postiženy téměř třikrát více než muži.

MUDr. Miroslav Peterka CSc. z oddělení teratologie Ústavu experimentální medicíny Akademie věd konstatuje: „Před dvěma lety jsme zveřejnili v tisku hypotézu - Souvislost mezi havárií černobylského reaktoru a změnou sex ratio u českých novorozenců v listopadu 1986. Dnes můžeme tuto hypotézu upřesnit podle jednotlivých krajů České republiky s ohledem na dešťové srážky v období pohybu radioaktivního mraku nad naším územím“.

Dana Kuchtová říká: „Následky havárie jsou významné a lze je pozorovat na území Běloruska, Ukrajiny, Ruska, ale i v dalších zemích Evropy. Přesto je v průběhu posledních dvaceti let zřejmá tendence následky zlehčovat či zamlčovat. Dělo se to v socialistickém Československu, ale již od roku 1986 i u Mezinárodní agentury pro atomovou energii a u Vědeckého výboru OSN pro účinky atomového záření. Občané a politici by měli konečně pochopit vážnost situace, poučit se ze zkušeností dvaceti let po havárii a začít jednat. Technické selhání je totiž vždy možné, selhat může i člověk, novou hrozbou je i cílený teroristický útok. Politická moudrost by měla vést k odstranění hrozby způsobované jadernými elektrárnami.

Jitka Srncová, Sdružení Jihočeské matky, tel.: 603 516 676
Dana Kuchtová, Sdružení Jihočeské matky a Strana zelených, tel.: 603 516 711


Dana Kuchtová

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související články

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz