Sdružení pomáhá lidem postiženým dětskou mozkovou obrnou
8. 1. 2003 - PRAHA [Econnect]
S poskytováním svých služeb veřejnosti a rodinám postižených pokračuje i v letošním roce Sdružení pro komplexní péči při dětské mozkové obrně (SDMO), které od roku 1991 usiluje o zkvalitnění života lidí s dětskou mozkovou obrnou. Sdružení poskytuje pomoc rodinám postižených - v první řadě při získávání potřebných informací o možnostech péče o jejich postižené příslušníky, a zároveň sleduje stav poznatků lékařských, psychologických, pedagogických, sociálních a dalších oborů o příčinách, projevech a možnostech prevence a rehabilitace DMO a šířit tyto poznatky v odborné veřejnosti.
Sdružení, mezi jehož cíle patří také zřizování neziskových zařízení ke komplexní, individuálně diferencované péči o děti, mládež a dospělé, ohrožené a postižené dětskou mozkovou obrnou, spolupracuje u nás i v zahraničí s organizacemi, zaměřenými na DMO. „Naše služby spočívají v poradenství o DMO poskytované též odborníkům, speciální poradenství zaměřené na vedení rehabilitace v domácím prostředí a služby rané péče – ambulantní i v terénu, vysvětluje předsedkyně SDMO Štěpánka Šprynarová. Sdružení také usiluje o integraci postižených lidí. „Úsilí o integraci představuje široce založené zaměření – zaměstnáváme lidi s DMO, sesterským organizacím nabízíme možnosti spolupráce, účastníme se připomínkování věcných záměrů zákonů, týkajících se lidí se zdravotním postižením, a pokoušíme se integrovat činnosti resortů, jež řeší některou ze stránek života občanů s DMO,“ vysvětluje Šprynarová.
Nabídka sdružení byla bohatá už v minulých letech. Instruktážní rehabilitační kurs pro dospělé s DMO - tříletý cyklus v letech 1994 až 1997 - představoval spojení instruktáže rehabilitace s klubovým životem a sociálním a psychologickým poradenstvím. „Poskytovali jsme ucelenou rehabilitaci v době, kdy tento termín nebyl u nás příliš známý. Zároveň jsme úspěšně ověřili, že rehabilitace reflexní lokomocí v dospělosti může stav pacientů s DMO zlepšit - potvrdili jsme tedy opačnou zkušenost, než byl tehdy v lékařských kruzích převládající názor,“ říká předsedkyně sdružení.
Speciální poradenství o DMO a pro DMO poskytuje sdružení v současné době osobně, písemně, telefonicky i elektronicky, a to nejen lidem s DMO, ale také organizacím a specialistům, pracujícím s lidmi postiženými nemocí. „Tato část našich aktivit se vyznačuje úsilím o integrování lidí s DMO do života a činností většinové společnosti, ale také o integrování snah o zlepšení kvality života lidí s DMO. To druhé naplňujeme opakovanými pokusy o spolupráci se sesterskými organizacemi – těmi jsou Klub DEMKA, Lenio nebo skupina Kateřiny Maxové,“ upřesňuje Šprynařová. Instruktážní rehabilitace je pak zaměřena na to, aby lidé s DMO pod ambulantním vedením a pravidelnou kontrolou odborníků pak doma sami - při lehčích formách DMO - nebo za pomoci členů rodiny používali přiměřených rehabilitačních poloh a cvičení. Ambulantní a terénní raná péče je poskytovaná dětem ohroženým a postiženým DMO. V prvním čtvrtletí roku 2003 poskytuje Sdružení pro komplexní péči při dětské mozkové obrně ambulantní služby na Jungmannově 13 v Praze 1 vždy ve vybrané čtvrtky - 9. a 23. ledna, 6. a 20. února a 6. a 20. března, vždy od 15 do 17 hodin, objednat se je možné vždy v úterý a čtvrtek od 14 do 16 hodin na telefonu 224949586.
Co je dětská mozková obrna?
Dětská mozková obrna (DMO) je poruchou hybnosti na podkladě poškození mozku zjistitelná v okamžiku, kdy se pohybový vývoj dítěte začne opožďovat, tedy zhruba po prvním půlroce života. Není to choroba dědičná ani nakažlivá (je odlišná od dětské obrny - poliomyelitidy, která je infekční, virového původu a u nás již byla vymýcena). Projevuje se především opožděním pohybového vývoje, později se vyvíjejí charakteristické obrazy postižení, často i s různými deformitami; vzniká tehdy, dojde-li k poškození nezralého mozku, a to u plodu během těhotenství, během porodu nebo během prvního roku života, kdy mozek teprve zakončuje svůj vývoj.
Vznik DMO může ovlivnit celá řada faktorů - škodliviny v krvi matky, které se dostávají k mozku plodu, nedostatek výživných látek a nedostatek kyslíku v krvi během rizikového těhotenství, při předčasném porodu i při opožděném porodu. V prvních měsících po narození ohrožují mozek infekce plicní nebo střevní, zánět mozku nebo mozkových plen. Podle údajů porodníků má zhruba 60% nedonošených dětí má nějakým způsobem poškozený centrální nervový systém a na tisíc narozených připadá okolo sedmi postižení dětskou mozkovou obrnou. Rozvinutí DMO u dítěte mohou rodiče předcházet tak, že každé dítě z rizikového těhotenství a každý rizikový novorozenec je vyšetřen zkušeným dětským neurologem a v případě podezření na poruchu hybnosti co nejdříve (z důvodů maximální účinnosti rehabilitace) navštíví kvalifikovaného rehabilitačního pracovníka, který naučí rodiče metodu pohybových reflexů, vybavovaných ze spoušťových zón na těle dítěte.