Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

EPS: Ministerstvo financí vyjádřilo nezájem o netransparentní hospodaření ČEZu

26. 6. 2012 - PRAHA [Econnect/EPS]

Představenstvo polostátní společnosti ČEZ dnes odmítlo veřejné hlasování o provedení auditu projektu na výstavbu nových bloků v Prunéřově II, přestože byl předražený projekt za desítky miliard korun opakovaně zpochybněn.
EPS považuje přístup představenstva za alibistický s tím, že neumožnění hlasování o návrhu na audit bylo zřejmě motivováno snahou představenstva vyhnout se nepříjemným otázkám. Miliardová investice do Prunéřova je totiž obestřena řadou otazníků.

Skutečnosti prezentované v minulém týdnu Nadačním fondem proti korupci podtrhují závažnost podezření ze střetu zájmů členů managementu ČEZ ve vztahu k dodavatelům projektu, protizákonný postup úřadů, nestandardně vysokou cenu projektu a zejména neschopnost společnosti pokrýt spotřebu uhlí svých elektráren.

„Představenstvo ČEZu si zjevně neuvědomuje miliardová rizika spojená s projektem Prunéřova II. Neteční však bohužel zůstávají ti nejdůležitější, stát a Ministerstvo financí, kteří jsou majoritními akcionáři společnosti. Považujeme za vysoce nezodpovědné, že ministerstvo, které má při správě majetku postupovat s maximální péčí, ignoruje závažné důkazy, které ukazují, že Prunéřov je naprostým ekonomickým propadákem,“ řekl právník Ekologického právního servisu Jan Šrytr.

Z nezávislých znaleckých posudků v minulosti totiž vyplynulo, že projekt Prunéřova je o desítky procent předražený, nesplňuje požadavky právních předpisů a že ČEZ pro provoz plánovaných nových bloků elektrárny nemá dostatek paliva, a tudíž se mu investice nevrátí. Zdá se, že jedinými, pro které by projekt byl přínosem, jsou dodavatelské firmy v čele se Škodou Power a Vítkovicemi.

EPS společně se signatáři Pankrácké výzvy také v pondělí vyzval vládu a akcionáře k odvolání Martina Romana z dozorčí rady ČEZ, a.s. vzhledem k vyšetřování možného střetu zájmů, kdy Roman měl zadávat z pozice ředitele ČEZu zakázky Škodě Power, kde byl jedním z vlastníků. Tento návrh však byl zejména díky Ministerstvu financí jednoznačně zamítnut a Martin Roman tak byl ve funkci předsedy dozorčí rady potvrzen. Stát tak prostřednictvím Ministerstva financí potvrdil svůj nezájem o transparentní fungování ČEZu.

„Stát měl na rozdíl od ostatních protikorupčních kauz jedinečnou možnost situaci ovlivnit a značnou část z 25-30 miliardové státní investice zachránit, přesto tak neučinil. Stejně tak rozhodnutí o setrvání Martina Romana v dozorčí radě společnosti, v níž byl podezřelý ze střetu zájmu, s odkazem na to, že Romanovo vyšetřování momentálně neprobíhá, považujeme za skandální,“ dodal Šrytr.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz