Aktivisté pro lidská práva kritizují navrhovanou reformu OSN
7. 12. 2004 - PRAHA [Human Rights Watch/Econnect]
Zpráva mimo jiné upozorňuje na skutečnost, že komise má problém se svojí věrohodností, což zpochybňuje celkovou pověst OSN. Zpráva nazvaná “A More Secure World: Our Shared Responsibility”, kterou připravil panel na vysoké úrovni (High Level Panel), si všímá toho, že nejvážnějším problémem komise je skutečnost, že většina z 53 členů je zodpovědná za vážné porušování lidských práv.
„Zpráva správně stanoví, že největší porušovatelé lidských práv jsou členy komise, aby se tak mohli sami bránit kritice,“ řekla Joanna Weschler, ředitelka sekce pro politiku OSN v HRW. „Avšak místo toho, aby se přijala kritéria pro členství v komisi v souladu se záznamy ohledně ochrany lidských práv, tak členové komise pouze navrhují rozšíření, které by zahrnulo všech 191 členských států OSN.“
Toto doporučení je navíc v rozporu s vlastní analýzou zprávy. V sekci týkající se Valného shromáždění OSN zpráva stanoví, že shromáždění ztratilo svoje zaměření a doporučuje, aby se přetvořilo v „menší a striktněji zaměřené výbory.“
Valné shromáždění stěží bylo kdy spolehlivým obráncem lidských práv. Právě nedávno rozhodlo o tom, že by nemělo dojít k žádné akci nebo vůbec diskusi o rozhodnutích namířených proti vysoce problémovým státům: Súdánu, kde dochází k etnickým čistkám a zločinům proti lidskosti v západní provincii Darfúr, Zimbabwe a Bělorusku. Přitom i komise se svými současnými členy byla již dříve úspěšná s kritikou Běloruska.
„Je velmi málo pravděpodobné, že by se 191 členů mohlo dohodnout během šesti týdnů vyhrazených na setkání komise. Přinejlepším se zde bude pouze prázdně diskutovat,“ řekla Weschler.
HRW naléhá, aby vlády chtějící být členy komise splnily kritérium členství a učinily specifické závazky týkající se práv ještě před jejich zvolením. Kromě toho by se Komise pro lidská práva měla stát stálou skupinou, která by byla akceschopná v případě krize místo toho, aby čekala na každoroční šestitýdenní setkání. Zpráva OSN doporučuje vytvoření Rady pro lidská práva v blíže neurčené budoucnosti, která by měla mít trvalý charakter.
HRW oceňuje, že zpráva doporučuje, aby Rada bezpečnosti byla připravena použít svoji autoritu v případech, které bude řešit International Criminal Court.
Stejně tak HRW oceňuje doporučení týkající se zodpovědnosti OSN na ochranu civilistů před krutostí a masovým vražděním jejich vlád. HRW podporuje 5 kritérií, které stanovila zpráva panelu, avšak kritizuje nedostatečný odkaz na mezinárodní humanitární zákony, které jsou nepostradatelným průvodcem každé vojenské akce. Stejně tak významné je, že zpráva žádá stálé členy Rady bezpečnosti, aby „upustili od užívání právo veta v případě genocidy nebo porušování lidských práv ve velkém rozsahu“, což HRW velmi silně podporuje.