Nezávislé svědectví o ázerbájdžánských volbách
9. 12. 2003 - BRNO [Amnesty International / Slovo 21 / Nesehnutí]
Toto svědectví přinese druhý den festivalu Dny Kavkazu. Patnáctého října tohoto roku proběhly v postsovětském Ázerbájdžánu mezinárodní veřejností ostře sledované prezidentské volby. V rámci šestisetčlenné mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě působilo rovněž na dvě stě pozorovatelů, které vyslal washingtonský Institut pro demokracii ve východní Evropě (IDEE), mezi nimi i devatenáct pozorovatelů z České republiky.
Třebaže mezinárodní společenství volby uznalo a dokonce i mnozí vedoucí politikové ze západních demokratických zemí okázale blahopřáli nově zvolenému prezidentovi ke zvolení, názor nezávislých pozorovatelů byl diametrálně odlišný. Jejich osobní zkušenost a napjatou atmosféru ázerbajdžánských voleb nám přiblíží dvě akce pořádané v úterý 9. prosince na brněnské Fakultě sociálních studií MU v rámci Dnů Kavkazu.
"… to, co v Ázerbajdžánské republice proběhlo 15. října 2003, nelze označit jako jev, který bývá v mezinárodní praxi označován pojmem volby." Těmito kritickými slovy končí prohlášení, které 18. října 2003 vydali v Baku členové mise Institutu pro demokracii ve východní Evropě. S jejich svědectvím se Brňané mohou seznámit v úterý 9. prosince na Fakultě sociálních studií MU. V 16.30 se ve studentském klubu Krmítko uskuteční vernisáž fotografické výstavy Očima pozorovatelů, na níž čeští členové mise, mezi nimiž působilo i několik známých novinářů a aktivistů nevládních organizací, představí svůj pohled nejen na vlastní volby, ale i události, které je doprovázely. Vernisáž zpestří ochutnávka ázerbájdžánské kuchyně, ázerbájdžánský čaj i tradiční ázerbájdžánská hudba. V 18 hodin potom v posluchárně J31 proběhne projekce dokumentárního filmu přední české novinářky a zároveň spoluorganizátorky pozorovatelské mise IDEE Petrušky Šustrové Azadlig znamená svoboda, v němž jeho autorka zachytila osudy Ázerbajdžánu v posledním desetiletí i intenzívní naděje na změnu, které si tamní společnost s nadcházejícími volbami spojovala. O hořkém probuzení z nich a událostech, které po volbách následovaly, potom osobně pohovoří autorka dokumentu i ázerbajdžánský student Dilbazi Eltay.
"Lhostejnost, s jakou na volby reagovali mnozí západní státníci, významná média i některé vážené mezinárodní organizace, byl pro nás coby přímé účastníky mise šokující. V Ázerbájdžánu jsme nebyli jen svědky naprosto viditelného volebního podvodu, ale i zvůle státní moci doprovázené brutálním porušováním lidských práv," říká jeden z členů mise a spoluorganizátorů Dnů Kavkazu dnů Milan Štefanec z NESEHNUTÍ. "Ve světě, v němž strategické a surovinové zájmy mocných mají přednost před lidskými právy, je nutno znovu a znovu vydávat pravdivé svědectví o tom, co se stalo. Jinak by se jednoho dne mohlo stát, že se současné polopravdy a lži stanou oficiální součástí historie," dodává jeho kolega a spolutvůrce fotografické výstavy Petr Machálek.