Ornitologové zvou na jarní ptačí koncerty
28. 4. 2005 - PRAHA [Econnect/Česká společnost ornitologická]
Od konce dubna až do poloviny května se u nás již tradičně koná oblíbená série akcí „Vítání ptačího zpěvu“, kterou pořádá Česká společnost ornitologická. Členové společnosti zvou všechny milovníky ptactva a přírody vůbec, aby pod vedením zkušených ornitologů oslavili příchod jara symbolizovaný ptačím zpěvem. Letos ornitologové po celé České republice připravili rekordních 70 akcí.
První akce již proběhly o uplynulém víkendu, hlavní „nápor“ je však očekáván o víkendech 30.4. – 1.5. a 7.-8.5. I mimo tyto termíny však budou probíhat některé další akce. Kompletní seznam vycházek s datem a hodinou srazu lze nalézt na www.birdlife.cz. Tento seznam je pravidelně aktualizován, neboť nové akce průběžně přibývají. Každý si tak může vybrat místo, kde bude chtít navštívit jarní ptačí koncert a seznámit se více s našimi opeřenými přáteli a možnostmi jejich ochrany.
Tradice Vítání ptačího zpěvu (Dawn Chorus Day) vznikla v roce 1983 v Birminghamu, kde místní ornitologové přišli s nápadem, přivítat vždy první neděli v květnu ptačí zpěv. Od té doby se těsně před rozedněním scházejí v mnoha zemích světa lidé, aby se zaposlouchali do zvuků právě se probouzející přírody. Nejde však zdaleka jen o procházky přírodou. Někteří organizátoři zpestřují své akce přednáškami, výstavkami, nahrávkami ptačích hlasů, odchytem a kroužkováním ptáků, nebo návštěvami záchranných stanic živočichů. Častou součástí vycházek bývají i pikniky. Tady však platí obecné pravidlo, že součástí snídaně nemají být vejce.
Od dob svého prvního uskutečnění počátkem devadesátých let nabrala tato akce na výrazné oblibě. Dokladem je i letošní vysoký počet akcí, na kterých je očekávána účast několika tisíc lidí z nejširší veřejnosti. V roce 1998 se přitom uskutečnilo oficiálně pouze13 akcích, na kterých bylo necelých 300 účastníků.
Vítání ptačího zpěvu probíhá pod patronací České společnosti ornitologické a organizačně se na něm podílejí kromě ČSO a jejích poboček a ornitologických klubů i další organizace jako např. základní organizace Českého svazu ochránců přírody, Ochrana Fauny ČR, A Rocha, regionální muzea, střediska ekologické výchovy a další.
Česká společnost ornitologická je nevládní nezisková organizace zabývající se ochranou a výzkumem ptactva. Sdružujeme zájemce o ptactvo ať již profesionály či amatéry a milovníky ptactva a přírody. ČSO je partnerem mezinárodního sdružení nevládních organizací BirdLife International, kde zastupuje Českou republiku. Další informace je možno nalézt na internetu: www.birdlife.cz, nebo získat na adrese sekretariátu: Hornoměcholupská 34, 102 00 Praha 10, tel. a fax 274866700, e-mail cso@birdlife.cz.