Domov pro mentálně postižené v Českých Kopistech zahajuje činnost
12. 1. 2004 - PRAHA [Radio Praha]
Komunitní domov pro lidi s mentálním postižením - takzvaný camphill, který vzniká v Českých Kopistech na Litoměřicku, přivítá v úterý své první klienty. "Po pěti letech příprav, shánění peněz a budování, tak zahajuje první camphill v Česku svou činnost," řekl Radomil Hradil z občanského sdružení Camphill České Kopisty.
V prvním pololetí bude podle něj zařízení sloužit zatím jen jako denní stacionář. "Od úterý zde budou několik dnů v týdnu trávit tři ženy, které ráno přivezeme z jejich domovů a odpoledne je odvezeme zpět," uvedl Hradil. Připravena je pro ně nová textilní díla, kde se budou podle svých možností učit šít a tkát. V druhé polovině roku již bude statek v Českých Kopistech zrekonstruován tak, aby zde postižení lidé mohli žít v rodinách svých pečovatelů. V camphillu se počítá se třemi rodinami, z nichž každá se bude starat o tři až čtyři klienty.
Komunitní domov pro mentálně postižené lidi chce podle Hradila využít úrodnou půdu zelinářské oblasti Litoměřicka a poptávku po ekologickém zemědělství. Proto budou jeho postižení obyvatelé se svými pečovateli pěstovat zeleninu. V hospodářských budovách vzniknou chráněné dílny.
Rekonstrukci statku v Českých Kopistech na domov pro mentálně postižené lidi platí občanské sdružení Camphill České Kopisty z darů zahraničních nadací. Přispěli i tuzemští a zahraniční jednotlivci, sdružení se také uchází o granty. Společně s litoměřickou Severočeskou galerii výtvarného umění pořádá také 14. ledna benefiční koncert. Výtěžek je určen na vybavení textilní a truhlářské dílny.
První domov tohoto typu vznikl v polovině minulého století ve skotské vesnici Camphill. Jeho zakladatelem byl rakouský doktor Karl König, který do Skotska utekl před Adolfem Hitlerem.