Aktivisté Greenpeace ke Dni Země nainstalovali fotovoltaickou elektrárnu na první "solární školu" v ČR
18.4.2000
PRAHA [Greenpeace]
"Solární elektrárna bude vyrábět ekologicky zcela čistou elektřinu přímo ze slunečního záření," prohlásil vedoucí klimatické kampaně Greenpeace Ing. Tomáš Nenička a dodal, že akce je součástí oslav Dne Země - svátku, při němž si miliony lidí na celém světě připomínají svou sounáležitost s planetou Zemí.
Základní škola Nad parkem je první vlaštovkou projektu "100 solárních škol". Ten umožní do konce roku 2000 instalaci první stovky solárních fotovoltaických zařízení na střechy a fasády škol v České republice (1).
"Naše škola věnuje ochraně životního prostředí velkou pozornost. Chceme žákům ukázat v praxi, kterým směrem se dnes ubírá vývoj v oblasti získávání energie z čistých obnovitelných zdrojů," prohlásil ředitel školy Martin Kupka a dodal, že slavnost Týden pro Zemi organizuje škola k svátku Dne Země již posedmé.
Malá solární elektrárnička (1) má zatím spíše symbolický výkon - za slunečného počasí bude dodávat maximálně 100 wattů. Žáci budou moci měřit její výkon na připojeném počítači a brzy přibude i zobrazovací display ve vstupní hale školy. Solární elektrárnu škole na žádost Greenpeace zapůjčila rožnovská firma Solartec, která fotovoltaické panely vyrábí.
Fotovoltaické systémy připojené k síti jsou v České republice doposud raritou a s jejich připojováním nejsou zatím skoro žádné zkušenosti. Systém podobné velikosti je zatím v ČR připojen do sítě pouze jeden, a to v kanceláři české pobočky Greenpeace v Praze.
Ve světě však fotovoltaika patří mezi jedno z nejrychleji se rozvíjejících odvětví. Mnohé státy její rozvoj velkoryse podporují. Prezident Clinton vyhlásil plán s názvem Milion solárních střech pro USA. Podobný program má nyní i Evropská unie. V sousedním Německu platí od 1. dubna zákon, podle kterého je povinnost vykupovat čistou elektřinu z fotovoltaických systémů za pevně stanovenou cenu 99 feniků (18,35,- Kč) za 1 kilowatthodinu.
Václav Vašků,
tiskový mluvčí Greenpeace ČR
--------------------------------------------------------------------------------
Další informace:
Ing. Tomáš Nenička
tel.: 02/24 31 96 67 mobil: 0603/443 140
Václav Vašků
mobil: 0603/414 739
Poznámka:
(1) Projekt bude financován pomocí státního programu Slunce do škol, který počítá s dotací na tyto solární systémy ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP). Program Slunce do škol byl oficiálně vyhlášen ministrem životního prostředí Milošem Kužvartem v prosinci loňského roku.
Fotografie v elektronické podobě pošleme na požádání