Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Nová knížka o ochraně netopýrů

4.1.2005
BRNO [ČSOP Veronica]
Autor: Mojmír Vlašín, tel: 542 422 755

Ekologický institut Veronica Českého svazu ochránců přírody za podpory Ministerstva ŽP a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR vydal populárně naučnou knížku s názvem Ochrana netopýrů. Tato publikace si klade za cíl vzbudit zájem o netopýry mezi širokou veřejností a zároveň poskytnou praktické náměty pro jejich aktivní ochranu. Publikace pochází od dvou autorů – zoologů. První z nich pracuje v Ekologickém institutu Veronica a druhá - autorka pracuje v Domě ekologické výchovy Lipka. Text knížky je doplněn instruktivními kresbami zoologa a malíře Jana Dungela a celou řadou fotografií. Zájemci zde najdou netopýří test, křížovku i klíč k určení druhů. Knížka má 80 stran a je k dostání v Ekologické poradně Veronica.

V celosvětovém měřítku mají netopýři v mnoha ekosystémech nezastupitelnou úlohu především tím, že regulují početnost určitých druhů hmyzu, které jinak nemají přirozené nepřátele. Kromě toho fungují kaloni v tropech Starého světa a netopýři v Jižní Americe jako opylovači rostlin (hlavně stromů) a šiřitelé jejich semen. Jeskynní druhy netopýrů, které tvoří až statisícové nebo milionové kolonie, umožňují tvorbou guana existenci mnoha organismů, nejen živočišných, které se guanem živí.

V minulosti některé stránky lidské činnosti určitým druhům netopýrů prospěly. Stavbou budov jim lidé neúmyslně poskytli rozmanité úkryty, hloubením hrobek a později štol k těžbě rud vytvořili prostředí podobná jeskyním. S postupem civilizace však přibývaly negativní jevy, které škodí celé přírodě, včetně netopýrů. Jmenujme jen úbytek lesů, znečištění ovzduší a vody a kumulaci škodlivých látek v tělech hmyzu a jiných živočichů, jimiž se netopýři živí. Netopýři jsou také velmi citliví vůči rušení v místech úkrytů, zejména zimních. Tyto a další faktory vedly k drastickému zmenšování netopýřích populací, jež bylo prokázáno zvláště v Evropě, v Severní Americe a na některých ostrovech v Tichém a Indickém oceánu. Proto se přistoupilo k cílené ochraně netopýrů, která je celosvětově koordinována Světovým svazem pro ochranu přírody (IUCN). Z téměř tisíce druhů netopýrů a kaloňů na celém světě je asi 22 % považováno za ohrožené (stavy těchto druhů se katastrofálně snižují) a dalších 23 % se považuje za zranitelné(populace vykazují úbytky či nebezpečné oscilace) . Z tohoto důvodů byla na základě Bonnské konvence uzavřena dohoda o ochraně netopýrů, ke které se připojila i Česká republika. Právě vydaná publikace je skromným příspěvkem k závazkům vyplývajícím z této smlouvy. Autoři doufají, že knížka bude ochránci přírody, zoology i netopýry přijata kladně.

Zajímavost :
Sčítání netopýrů v Moravském krasu ukázalo, že jejich počet v uplynulých dvaceti letech mírně ale stále stoupá. Sčítání se provádí v 25 jeskyních a odborníci zde každoročně sčítají přes 3000 netopýrů. . Nejlépe je to možno doložit ve Sloupsko- šošůvských jeskyních. V roce 1980 v nich zimovalo 200 netopýrů, v roce 2004 již přes 1050 jedinců. Dobrý populační vývoj u netopýrů svědčí o tom, že zemědělci i lesníci v krasu hospodaří ekologičtěji. Jsou zde ekologičtí farmáři a Školní lesní podnik Masarykův les hospodaří podle zásad ekologického lesnictví FSC. Netopýři tak mají k životu lepší podmínky a dostatek potravy, především hmyzu. Dalším důležitým opatřením je zabezpečení zimovišť. Na vstupech do jeskyní jsou mříže, aby netopýry v zimním spánku nerušili nepovolané osoby.

Kontakt:
Mojmír Vlašín,
Ekologický institut Veronica, Panská 9, Brno,
tel. 542 422 755

Dům ochránců přírody
Panská 9, 601 91 Brno
tel: +420 542 422 750
fax: +420 542 210 561
e-mail: veronica@ecn.cz
www.veronica.cz


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz