Tiskové zprávy NNO
Po 10 letech se vracíme do Všerub za bobry
Realizace mezinárodních projektů v Evropském zeleném pásu je pro Spolek Ametyst již význačnou záležitostí. Pomáháme propojovat a chránit jedinečnou přírodu v oblasti nejdelší ekologické sítě v Evropě, vyvinuté podél hranic bývalé železné opony, již od roku 2011.
Díky podpoře projektu BestBelt se vracíme k česko-bavorským hranicím na lokalitu v okolí obce Všeruby na Domažlicku, ležící v samém srdci středoevropského zeleného pásu. „Zde jsme před 10 lety společně s žáky z Kdyně a německého Arnschwangu zkoumali stopy bobra evropského a z nasbíraných dat realizovali QR kódovou naučnou stezku informující o životě tohoto kontroverzního druhu,” uvádí Iveta Jiranová, projektová koordinátorka.
Bobry a jejich stavební aktivitu na vodních tocích vnímá veřejnost často negativně, ale o jejich přínosu pro biodiverzitu a pro zadržování vody v krajině má malé povědomí. Přitom lze bobra považovat za tzv. deštníkový druh. „Biotopy, které bobr obývá nebo vytváří, jsou domovem mnoha dalších, často i vzácnějších druhů živočichů a rostlin s vyššími nároky na podmínky prostředí,” vysvětluje Vlasta Benediktová, odborná pracovnice projektu. V době klimatických změn se společnost začíná více věnovat důležitosti role bobra v krajině, proto chceme přispět ke zlepšení vztahu člověka k bobrovi zdokumentováním pozitivních vlivů jeho činnosti na životní prostředí.
„Naši přírodovědci provedou podél řeky Kouby a jejího přítoku u Všerub biologický průzkum. Do badatelských aktivit ve zkoumané lokalitě zapojíme i žáky místní základní školy. Společně porovnáme dopad činnosti bobra na krajinu Všerubska, se situací před 10 lety. Výsledky naší práce budeme prezentovat veřejnosti formou komentované vycházky, aktualizujeme dvojjazyčnou naučnou stezku a odborný dokument poskytneme příslušným úřadům,” doplňuje Jiranová.
Hlavní heslem celého projektu je propojení lidí a přírody - příroda nezná hranice. Díky naší dlouholeté spolupráci s německou organizací LBV-Zentrum Mensch und Natur rozšíříme propagaci tématu Zeleného pásu a přínosu bobra evropského pro krajinu i k našim sousedům. „Český projektový tým se sešel 12. prosince s projektovým partnerem z LBV, Markusem Schmidbergerem. Plánovali jsme společné workshopy, exkurze pro veřejnost a jarní setkání českých a bavorských žáků na bobří lokalitě,” dodává Jiranová.
Tento projekt je realizován s finanční podporou Evropské unie v rámci projektu BESTbelt - More power for the European Green Belt (Více síly pro Evropský zelený pás).
Kontaktní osoba: Ing. Vlasta Benediktová, benediktova@ametyst21.cz
Více informací o projektu budeme postupně zveřejňovat na stránkách Spolku Ametyst http://www.ametyst21.cz/bestbelt/. Podívejte se i na oficiální webové stránky projektu https://www.europeangreenbelt.org/bestbelt.
::životní prostředí::
V pátek 17. 1. 2025 má dojít k podpisu memoranda mezi vládou, Povodím Odry a městem Krnov. Obsahem bude další strategie ochrany před povodněmi po katastrofálních záplavách v září loňského roku zaměřená zejména na opatření realizovatelná na území města.
::životní prostředí::
Vláda dnes na svém jednání schválila vyhlášení dlouho očekávané chráněné krajinné oblasti Soutok. Stane se tak 27. CHKO v České republice. Jedinečná příroda na soutoku Dyje a Moravy, která je známá díky své druhové rozmanitosti jako „Moravská Amazonie“, konečně získá potřebnou ochranu, která jí i přes existenci Biosférické rezervace s Lesnickým parkem dosud chyběla.
::životní prostředí::
Projekt s názvem Jsme součástí světa a učíme (se) o tom reaguje na potřeby pedagogických pracovníků a přispívá ke stírání problémů a překážek, které jim brání komplexněji a s jistotou uchopit témata globálního vzdělávání v jejich výuce. Projekt realizovaný vzdělávací organizací ARPOK zároveň podporuje budování povědomí o globálním vzdělávání mezi veřejností, zejména pak mezi rodiči a v rámci komunity školy.
::regionální rozvoj, životní prostředí::
Objevte nové přístupy k pěstování, které přinášejí zdravou úrodu a zároveň respektují přírodu
Může správná péče o vinici nebo sad nejen zvýšit kvalitu úrody, ale také regenerovat krajinu a podpořit biodiverzitu? Symposium Živé zemědělství 2025 vás přesvědčí, že ekologické a biodynamické přístupy v ovocnářství a vinohradnictví jsou udržitelným přístupem. Ve dnech 28. února a 1. března se v Národním zemědělském muzeu v Praze setkají odborníci z České republiky i zahraničí, aby sdíleli své poznatky, praktické tipy a inspirativní příběhy z praxe. Přijďte načerpat nové podněty, navázat cenné kontakty a ochutnat produkty. Tématem pátého ročníku Symposia Živé zemědělství je ekologické ovocnářství a vinohradnictví a připravují ho Farmářská škola ve spolupráci s Asociací místních potravinových iniciativ AMPI. Vstupenky na akci jsou již v prodeji.
::životní prostředí::
Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody pomohla v roce 2024 téměř šedesáti projektům celkovou částkou přesahující 3,6 milionu korun. I za pomoci dobrovolníků vysadili přes 60 tisíc sazenic stromků pro druhově a věkově bohatší lesy. Jizersko-ještědský horský spolek dobudoval za přispění nadace dalších 100 přehrážek v Národní přírodní rezervaci Rašeliniště Jizery pro lepší zadržování vody v nejcennějších lokalitách Jizerských hor. Zároveň opravil naučnou stezku Tři iseriny vedoucí přes Bukovec a vyhlídku na rašeliniště Jizerky pro bezpečnější výlety návštěvníků hor i pro lepší ochranu místní přírody, na kterou nadace přispěla částkou přes 200 tisíc korun. V Sedmihorském mokřadu, kde nedávno vzniklo 14 nových tůní, pokračovala díky Vojtovi Šťastnému péče o tuto krásnou lokalitu a už nyní se připravují další velké záměry s tímto územím. Nadace podpořila i ekologickou výchovu dětí na školách, opatření na záchranu tetřívka v Jizerských horách a spoustu dalších větších i menších projektů pomáhající přírodě. To by však nebylo možné bez štědré pomoci dárců. „Je to pro nás velký závazek vůči všem, kteří nás podporuji. Využíváme jejich prostředky co nejefektivněji a vždy ve prospěch ochrany přírody. Osobně si velmi vážím každého, kdo je ochoten nám takto pomoci,“ říká Ondřej Petrovský, ředitel nadace.
::životní prostředí::
Od 1. do 15. ledna slovenské ministerstvo životního prostředí po čtyřech letech přísné ochrany obnovilo lov vlků [1]. Může být uloveno až 74 šelem [2], které jsou přísně chráněné v okolních zemích: Česku, Polsku nebo Maďarsku. Slovenští myslivci sice nemohou vlky zabíjet ve vybraných příhraničních oblastech a chráněných územích, přesto mohou být ohroženi i vlci, kteří žijí v Česku. Území celoroční ochrany vlků podél českých hranic se vztahuje pouze na území CHKO Kysuce a několik katastrálních území v okresu Čadca [3]. České ministerstvo životního prostředí na tuto změnu i přes výzvu Hnutí DUHA Šelmy [4] zatím nereagovalo.
::životní prostředí::
Společnost pro trvale udržitelný život (STUŽ) uspořádala v úterý 7. ledna 2025 v Praze diskusní seminář věnovaný výsledkům 16. konference smluvních stran Úmluvy OSN o biologické rozmanitosti (COP16). Odborníci z Ministerstva životního prostředí a akademické sféry přiblížili složité vyjednávání o budoucnosti naší planety a zdůraznili naléhavost ochrany biodiverzity.
::životní prostředí::
Článek předsedy Dětí Země Miroslava Patrika o úspěšných žalobách proti odmítání jejich účasti ve stavebních řízeních pro dálnici D1106 a D4901, který vyšel na Denikreferendum.cz (07.01.2025).
::životní prostředí::
Vánoční svátky skončily a většina z nás teď řeší otázku, co s vánočním stromkem. Zatímco umělé stromky jednoduše uložíme zpět do skříně, ty živé vyžadují specifický přístup, abychom je zlikvidovali ekologicky a šetrně k přírodě. Možnosti likvidace se navíc liší podle regionu. Přinášíme vám proto přehled způsobů, jak správně naložit se stromky, doplněný o konkrétní informace z Prahy, Brna, Ostravy a také inspiraci z Bratislavy.
::životní prostředí::
Veřejnost uvádí do Formuláře o odpalování Společnosti pro zvířata své traumatické a tragické "zkušenosti" vlivem explozí tzv. zábavní pyrotechniky, kterou odpaluje, stále legálně, bezohledná část veřejnosti. Lidé píši o zranění zvířat, o úhynech zvířat, předčasných porodech zvířat, o traumatech a panice, o dlouhodobé úzkosti svoji i zvířat po celý prosinec a na začátku ledna.
::životní prostředí::
Karvinské spolky vyzývají občany, aby zaslali ministerstvu připomínky ke stavbě obří průmyslové zóny u Šikmého kostela a dali jasně najevo, že s devastací krajiny staré Karviné nesouhlasí. Developerská firma Panattoni totiž na konci loňského roku zahájila proces posuzování vlivu na životní prostředí (tzv. EIA) k záměru „Panattoni Smart Park Karviná“. Chce pozemky u kostela koupit od Bakalova Asentalu a postavit na nich obří průmyslovou zóny v samotném srdci staré Karviné. To se nelíbí místním spolkům, které se léta snaží o obnovu poddolovaného území Karviné s obrovskou historickou, kulturní i přírodní hodnotou. Ve hře je totiž právě ucelená zelená plocha s tisíci stromy, u níž bylo iniciováno prohlášení za krajinnou památkovou zónu a Karviná si ve strategii rozvoje města vytyčila snažit se dokonce o zařazení mezi památky UNESCO. Odpůrci budou do 10. ledna zasílat ministrstvu písemné připomínky k záměru a burcovat veřejnost k zapojení.
::životní prostředí::
Od prosince mohou Brňané i návštěvníci moravské metropole využívat další sdílené auto s
pevným parkovacím místem. Nové stanoviště Autonapůl vzniklo na parkovišti Pod
platanem, v těsné blízkosti nástupišť 5 a 6 brněnského hlavního nádraží. Zájemci tam
najdou šedou Škodu Scala s automatickou převodovkou. Další novinkou ve flotile
brněnského carsharingu je čerstvě dodaný elektromobil Renault Megane E-tech s pevným
parkovacím místem v Cyrilské ulici u Impact Hubu. Elektrický Renault Zoe se pak přesunul
na Staré Brno. Autonapůl provozuje v Brně celkem 45 vozů, v celorepublikovém měřítku je
to pak 90 aut.
::životní prostředí, regionální rozvoj::
Neschopnost vlád zajistit pořádek a ochranu lidí, zvířat a prostředí umožňuje extrémistům a bezohledným lidem pořizování a nakládání s nebezpečnou zábavní pyrotechnikou, obsahující výbušniny a toxické látky. Těmi jsou vědomě nebo nevědomě zabíjeni lidé a zvířata.
::životní prostředí::
Článek předsedy Dětí Země Miroslava Patrika o rekordním zprovoznění různých úseků dálnic s řadou rizik do budoucna, který vyšel v časopise A2 (02.01.2025).
::životní prostředí::
Praha, 2. 1. 2025 - Celosvětová měsíční výzva Veganuary má v Česku svou oblíbenou obdobu, Veggie Challenge. Ta není pouze o veganské stravě – cílem může být i jednoduše omezit maso a živočišné produkty, a přesto jíst chutně a vyváženě. S novým rokem je ideální příležitost přidat se k rostoucímu počtu Čechů a Češek, kteří rostlinné produkty zařazují do jídelníčku pravidelně. Výzvu organizuje ProVeg Česko a účastnícím se navíc nabízí vlastní aplikaci, atraktivní soutěže o balíčky s produkty partnerů a podporu komunity či koučky.
::sociální oblast::
V roce 2024 byl spuštěn projekt DeKLARed ADAPTRegions, který je financovaný z programu Interreg Rakousko - Česko 2021 – 2027. Cílem projektu je podpořit adaptační opatření v reakci na klimatickou změnu a vytvořit podmínky pro jejich efektivní zavádění v příhraničních regionech České republiky a Rakouska. Změna klimatu patří mezi největší výzvy, kterým regiony čelí. Intenzivně obhospodařovaná zemědělská krajina, přírodně i památkově chráněná území a přehřívání sídel jsou oblasti, kde je nezbytné hledat komplexní a přírodě blízké řešení. Projekt usiluje o posilování spolupráce mezi jednotlivými regiony a zapojení všech zainteresovaných stran včetně široké veřejnosti.
::životní prostředí::
|
Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz
- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -
Zpravodajství Econnectu
finančně
podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah
odpovídá občanské sdružení Econnect.
* Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz
vytisknout
|