Tiskové zprávy NNO
Na základě oboustranného zájmu mezi zástupci Hnutí DUHA a generálním ředitelem státního podniku Povodí Odry Petrem Birklenem proběhla osobní jednání a shoda na tom, že vybudování protipovodňové ochrany pro obyvatele nejen v oblastech zasažených loňskými povodněmi je naprosto zásadní. Zároveň zástupci obou organizací zdůraznili potřebu využívání přírodě blízkých opatření, v místech kde je to možné, která zadržují vodu v krajině a podporují biologickou rozmanitost.
::životní prostředí::
Se zahájením hnízdní sezóny jsme začali napouštět vodou čtyři terénní sníženiny o celkové rozloze 6000 m2, vybudované přes zimu podél Bezdrevského potoka. Naším cílem je obnovit na lokalitě původní mokřadní biotopy, které zde v minulosti zanikly v důsledku regulace potoka a po vybudování melioračního systému. S tím nám mají pomoci solární čerpadla, která zajistí, že mokřad nevyschne ani během suchých jarních období.
::životní prostředí::
Večer plný inspirativních příběhů, vděku a uznání. Tak lze shrnout slavnostní předání ocenění Modrej život, které proběhlo čtvrtek 3. dubna ve vrchlabském kině Kartonka a moderoval jej Marek Malík. Cílem ocenění je upozornit na výjimečné osobnosti, které svou činností pozitivně ovlivňují život v regionu – ať už v oblasti rozvoje komunity, ochraně a zlepšení životního prostředí nebo pomoci druhým. Dlouhodobým partnerem ocenění Modrej život je Nadační fond Škoda Auto, který svou finanční podporou přispěl k důstojnému ocenění laureátu a hladkému průběhu slavnostního večera.
::životní prostředí::
Místo je vynikající i svojí polohou a výhodným startem pro cykloturistiku. Je součástí oficiální mezinárodní Labské cyklostezky Hamburg – Krkonoše, či místní vytížené cyklostezky Černý most, Horní Počernice, Zeleneč, Zápy, Toušeň, Stará Boleslav, Polabí nebo Horní Počernice, Klánovický les s mnoha kilometry vedoucí různorodou krajinou s rovinatým charakterem.
::kultura::
Spolky a majitelé pozemků našli zastání u Ministerstva životního prostředí
::životní prostředí::
Už jen deset dnů zbývá do ukončení první etapy 3x 30 dnů pro mokřady, ve které pozorujeme obojživelníky. Máte ve svém okolí tůňku, rybník, lužní les, mokrou louku, pískovnu, rašeliniště nebo třeba zahradní jezírko? Jarní tah obojživelníků je na svém vrcholu! Ještě do 13. dubna můžete svá pozorování zapisovat do formuláře na https://nasemokrady.cz/3-x-30-dnu-pro-mokrady/ a vyhrát fotopast nebo návštěvu záchranné stanice pro zvířata. Vaše příspěvky jsou pro nás velmi cenné! Objevujte s námi život mokřadů, pomozte nám s jejich mapováním a přispějte tak k jejich potřebné ochraně i vy.
::životní prostředí::
Poslední kalamita podkorního hmyzu, které Česká republika i okolní státy čelily v letech 2018–2023, zřejmě odeznívá. Před lesníky a vlastníky lesů stojí nové výzvy v podobě zalesňování vytěžených ploch, péče o kultury vzniklé umělou obnovou i o nárosty vzniklé přirozenou obnovou a velkou výzvou je výchova nových mlazin, které na kalamitních plochách postupně vznikají.
Nezodpovězenou otázkou, kterou si v průběhu poslední velkoplošné kalamity naléhavě kladli vědci i lesníci, byl stav lesní půdy – především se diskutovalo riziko rychlého rozkladu a ztráty organické hmoty a s tím spojené uvolňování poutaného uhlíku, nebezpečí aktivizace rizikových prvků vázaných v organické hmotě, změny ve schopnosti lesní půdy zadržovat vodu a obecněji i chemismus lesních půd ve vztahu k výživě nově vznikajících a zakládaných porostů s pestrou druhovou skladbou.
::životní prostředí::
Zelený kruh, asociace ekologických organizací, zveřejnil klíčová témata a řešení, která mohou pomoci zlepšit kvalitu života lidí, stabilizovat venkov i život ve městech, snížit dopady extrémního počasí a posílit soběstačnost Česka. Materiál s názvem Životní prostředí – doporučení pro volby do PS 2025 reaguje na aktuální výzvy spojené s dopady sucha, ztrátou zemědělské půdy, drahými energiemi, úbytkem biodiverzity či přetížením měst dopravou. Zároveň dává konkrétní vodítka, jak přijímat a naplňovat závazky, které vyplývají z evropských i mezinárodních dohod a strategií, ale také z potřeb zajištění energetické, surovinové či potravinové nezávislosti Evropy.
::životní prostředí::
V letošním roce byl zahájen tříletý projekt Ovocná krajina pro klimatickou změnu a biodiverzitu (OKliBio). Jde o společný česko-saský projekt, financovaný v rámci programu Interreg. Spolu s Českým svazem ochránců přírody se na projektu podílí Univerzita Jana Evangelisty Purkyně (UJEP) a na saské straně Sdružení pro ochranu krajiny - Landschaftspflegeverband (LPV) a vedoucí partner projektu Leibnizův institut ekologického rozvoje měst a regionů (IOER). V tomto projektu proběhne řada akcí otevřených pro veřejnost.
::životní prostředí::
Osamělý boj proti Putinovi, islámským fundamentalistům i bezohledným obchodníkům s chudobou. Ale třeba taky návod, jak ze světa odejít ekologicky. Mezinárodní festival filmů o lidských právech Jeden svět začne v pondělí 7. dubna v libereckém Klubu Lípa. Potrvá až do pátku a nabídne celkem 14 filmů. 14. dubna bude pokračovat dvěma projekcemi v Novém Boru, o den později ve Vratislavicích nad Nisou a v Tanvaldu. Školní promítání se uskuteční navíc ještě v Jablonci nad Nisou. Festival nabídne i speciální projekci pro hendikepované.
::životní prostředí::
Nejhustší populace sýčka obecného je v Maďarsku. Výzkum v Národním parku Hortobágy ukázal, že tradiční lidská sídla obklopená přirozenými a extenzivně obhospodařovanými travnatými porosty poskytují ideální podmínky pro tento rychle ubývající druh. Sýček obecný, jehož populace ve většině Evropy výrazně klesá a v České republice balancuje na pokraji vymření, v Hortobágy dosahuje až trojnásobně vyšších hustot proti známým populacím v jižní Evropě.
::životní prostředí::
PLZEŇ – Sdílená doprava v Plzni bude od letošního dubna propojenější a pro své uživatele jednodušší. Plzeň na kole nabídl carsharingu Autonapůl zařazení svého nákladního, čili cargo elektrického kola do společného rezervačního systému. Plzeňští si tak vedle sdílených aut budou moct ve společné aplikaci půjčit auto nebo kolo, podle toho, jaký náklad budou zrovna převážet. Uživatelé Autonapůl přístup ke cargo biku získají automaticky, uživatelům nákladního kola postačí při bezplatné registraci zadat kód CARGO PLZEŇ.
::životní prostředí, regionální rozvoj, občanský sektor::
Biosférické rezervace jsou reprezentativní oblasti, které kromě významné biodiverzity zahrnují příklady harmonických vztahů mezi prostředím a lidmi, kteří zde žijí. Jsou uznávány v rámci mezivládního programu UNESCO Člověk a biosféra (Man and the Biosphere, MAB). V České republice jich je ustaveno šest, jediná z nich – Biosférická rezervace Dolní Morava – dosud neměla zajištěnu potřebnou ochranu. To se změnilo vyhlášením chráněné krajinné oblasti Soutok.
::životní prostředí::
Před hlavním termínem dobrovolnické akce Ukliďme Česko, kterým je sobota 29. března, evidují organizátoři ze spolku Ukliďme Česko bezmála 4 000 nahlášených úklidů. Dobrovolníci se mohou k některé z naplánovaných akcí připojit díky mapě úklidů na https://www.uklidmecesko.cz/map/ a také se těšit na tradiční fotosoutěž a další zpestření úklidových akcí.
::životní prostředí::
Podmínky pro prodej a odpalování pyrotechniky jsou v České republice výrazně volnější než v okolních státech. Ze zahraničí k nám jezdí nakupovat pyrotechniku, která je u nich zakázána. V pohraničí od nájezdu odpalovačů hoří lesy. Může se odpalovat vedle zoo i vedle domů pro seniory a ústavů pro handicapované. A po úterním debaklu se schválením mimořádné schůze, na kterém bylo zařazeno i první čtení novely zákona o pyrotechnice, která měla tento stav napravit, hrozí, že to tak ještě několik let zůstane. Přijďte o tom diskutovat s ministry Lukášem Vlčkem a Petrem Hladíkem a místopředsedkyní Senátu Jitkou Seitlovou na seminář STUŽ dne 1.4.2025.
::životní prostředí::
Pár dní před hlavním termínem dobrovolnické akce Ukliďme Česko, kterým je sobota 29. března, evidují organizátoři ze spolku Ukliďme Česko v Brně a nejbližším okolí již přes 140 nahlášených úklidů. Dobrovolníci se mohou k některé z naplánovaných akcí připojit díky mapě úklidů na https://www.uklidmecesko.cz/map/ a také se těšit na tradiční fotosoutěž i novou soutěž „Vajglobraní“. Akce letos opět získala záštitu Primátorky města Brna a podpořila ji tradičně i společnost SAKO Brno.
::životní prostředí::
K dnešnímu mezinárodnímu dni lesů Ministerstvo zemědělství nadělilo našim lesům systematické oslabování jejich ochrany. Závazky v programovém prohlášení vlády, že lesy nejsou jen továrnou na dřevo, Ministerstvo zemědělství převážně nenaplnilo. Naopak dlouhodobě blokuje snahy o zvýšení jejich odolnosti a zdraví, trvalé ukládání uhlíku v lesích nebo podporu lesní biodiverzity. Jeho nejnadějnější pokus o zlepšení zdraví lesů spočívající v novele zákona o myslivosti zase opoziční strany neumožnily ani projednat.
::životní prostředí::
Svědectví o válce na Ukrajině, boj proti patriarchátu i rozvracení mimomanželských afér. Slavnostní zakončení 27. ročníku Mezinárodního filmového festivalu o lidských právech Jeden svět proběhlo 20. března v pražském kině Lucerna. Večer patřil především vyhlášení vítězných filmů. V regionech bude festival probíhat až do 27. dubna 2025. V Praze na festival navazují Pražské ozvěny.
::životní prostředí::
Ve Výzkumném ústavu vodohospodářském v Podbabě právě probíhá dvoudenní krajské kolo přírodovědné soutěže Ekologická olympiáda. Přes 50 středoškolských studentů poměřuje své znalosti na téma Voda v krajině a klimatická změna. Terénní praktický úkol budou plnit v Úněticích.
::životní prostředí::
|

Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz
- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -
Zpravodajství Econnectu
 finančně
podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah
odpovídá občanské sdružení Econnect.

* Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz
vytisknout
|