Volby 2025: Zelený kruh navrhuje 20 opatření pro stabilnější Česko
2.4.2025
Praha [Zelený kruh]
Autor: Petra Kolínská, tel: 776552022
Materiál pokrývá 20 témat a předkládá celkem 92 doporučení. Do přípravy se zapojilo 12 členských organizací Zeleného kruhu. U každého tématu je stručně popsán aktuální problém, jeho širší souvislosti a návrh na řešení, které je realistické, ekonomicky proveditelné a veřejností dobře vnímané.
„Zelený kruh nabízí politickým stranám a hnutím před volbami do Poslanecké sněmovny možnost bližšího seznámení s návrhy a konzultace k jednotlivým opatřením. Naší snahou je podpořit jejich reálné zakotvení do programů a následně i do praxe, aby Česká republika dokázala účinně reagovat na environmentální výzvy současnosti,“ uvedla ředitelka Zeleného kruhu Petra Kolínská.
Přehled témat pro nové volební období
Národní plán na obnovu přírody
Důsledná ochrana přírody na 10 % území
Silná krajina = silná ekonomika: Investice do půdy, vody, venkova i měst
Přirozené řeky
Odolné a udržitelné zemědělství
Adaptace a mitigace změny klimatu v lesích
Reforma územního plánování
Modernizace energetiky – rozvoj OZE pro bezpečný odklon od uhlí
Spravedlivá transformace a řešení energetické chudoby
Udržitelná městská mobilita
Ochrana zvířat do Ústavy
Udržitelná živočišná výroba a spotřeba
Ochrana divokých zvířat v zájmových a dalších chovech
Lepší podmínky záchranných stanic pro divoká zvířata
Klimatická politika (evropské a mezinárodní závazky)
Evropské fondy
Prevence vzniku odpadů
Výrobky bez toxických látek
Zapojování veřejnosti do rozhodování a spolupráce s nevládními organizacemi
Efektivní a víceleté financování veřejně prospěšných činností
Zdeněk Vermouzek (Česká společnost ornitologická): „Povodně i vysychání krajiny, snižování rozmanitosti přírody i úbytek životodárné půdy ohrožují životní úroveň i zdraví lidí. Proto je nutné uvést v život ambiciózní Národní plán na obnovu přírody, který pomůže připravit naše zemědělství, lesy i města na dopady klimatické změny.“
Martina Skohoutilová (ČSOP Pražská pastvina): „Už dnes máme stovky míst, kde obnova krajiny i ochrana přírody přinášejí hmatatelné výsledky – zadržují vodu, chrání úrodu, zvyšují hodnotu území. Právě tam nesmíme ztratit kontinuitu. Péče o volnou krajinu i chráněná území musí být stabilní, dlouhodobá a dostatečně financovaná. Je čas zařadit ji mezi klíčové rozpočtové priority státu – s důrazem na efektivitu, hospodárnost a konkrétní přínos pro lidi i ekonomiku.“
Martin Rexa (Hnutí DUHA): „Do roku 2030 potřebujeme využít alespoň 10 % zemědělské půdy pro krajinné prvky, biopásy a další plochy, které chrání zemědělskou krajinu před suchem, erozí a úbytkem opylovačů. K tomu je nutné motivovat zemědělce i další vlastníky pozemků prostřednictvím smysluplně nastavených dotací.“
Radek Kubala (Re-set: platforma pro sociálně-ekologickou transformaci): „Lidé potřebují jistotu, že zvládnou zaplatit energie. Část výnosů z emisních povolenek a evropských fondů musí směřovat na zateplování domů a obnovitelné zdroje – aby pomoc byla dostupná i nájemníkům a domácnostem s nižšími příjmy.“
Jiří Koželouh (Hnutí DUHA): „Česko nepotřebuje dotace pro uhelné elektrárny. Potřebné jsou investice do úspor energie a domácích obnovitelných zdrojů, které přinášejí levnější elektřinu, vyšší soběstačnost a čistější vzduch. Do roku 2030 mohou pokrýt třetinu spotřeby energie. Klíčem je zrychlit povolování a výstavbu, posílit sítě a odstranit zbytečné bariéry.“
Miriam Macurová (Greenpeace ČR): „Extrémy počasí, které jsme zažili minulý rok ve formě horka, sucha a povodní, budou podle vědců do budoucna častější a intenzivnější. Proto je nutné nastavit ambiciózní klimatické cíle do roku 2040 v souladu s evropskými a mezinárodními závazky, které jasně stanoví data ukončení spalování uhlí, ropy a plyn a ukončí financování činností, které poškozují klima a životního prostředí. Přesměrované a ušetřené finance pak musí podpořit přechod na udržitelnou energetiku, ochranu životního prostředí a podporu lidí v ČR i globálně.”
Pavel Buršík (OBRAZ - Obránci zvířat): „Význam ochrany zvířat ve společnosti stoupá. Dle výzkumu veřejného mínění má 91 % Čechů a Češek za to, že ochrana zvířat je důležitou hodnotou a zaslouží si pozornost politiků. Dle dalšího výzkumu 63 % Čechů a Češek souhlasí s tím, aby se ochrana zvířat zakotvila do české Ústavy. Navrhujeme proto zahrnout závazek ochrany zvířat do Ústavy České republiky, kde v současnosti na rozdíl od ústav například Německa nebo Rakouska chybí.“
Celý materiál k přečtení na webových stránkách asociace.