Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Arnika a Hnutí DUHA České Budějovice žalují rozhodnutí o spalovně ve Vrátě. Úřady ignorovaly klíčové otázky dopadu na zdraví, životní prostředí a recyklaci

17.2.2025
ČESKÉ BUDĚJOVICE [Arnika a Hnutí DUHA České Budějovice]
Autor: Luboš Pavlovič, tel: 606 727 942

Ekologické organizace podaly společnou žalobu proti rozhodnutí Krajského úřadu Jihočeského kraje, které potvrdilo umístění spalovny odpadů ZEVO Vráto v Českých Budějovicích. Úřady podle nich přehlížely zásadní nedostatky projektu – od dopadů na zdraví obyvatel přes neefektivní likvidaci cenných surovin a nesoulad s recyklačními cíli až po rizika spojená s emisemi toxických látek a jejich vlivem na životní prostředí. Zároveň zpochybňují nestrannost úřadu v celém rozhodovacím procesu. Teplo pro domácnosti a další odběratele, které má spalovna z menší části vyrábět, lze zajistit šetrnějšími způsoby a zároveň snížit účty za vytápění.

Žaloba upozorňuje na to, že v posudku chybí důležité informace o emisích perzistentních organických látek (POPs), včetně bromovaných dioxinů. Jde o vysoce toxické látky, které mají schopnost se kumulovat v potravním řetězci a mohou mít vážné dopady na zdraví lidí. Přestože jsou některé z těchto látek již zahrnuty ve Stockholmské úmluvě jako vysoce nebezpečné, a další z nich byly nedávno nominovány, posudek se vůbec nezabývá tím, jak by se mohly dostávat do potravního řetězce při nakládání se zbytky ze spalovny. Zároveň se dokumentace projektu odkazuje na ZEVO Chotíkov (Plzeň), ale odmítá poskytnout reálná data o jeho emisích, což zpochybňuje důvěryhodnost celého hodnocení.

„Úřady tvrdí, že zdravotní rizika byla řádně vyhodnocena, ale realita je jiná. Dokumentace o hodnocení vlivů na životní prostředí nevěnuje dostatečnou pozornost toxickým látkám a jejich dlouhodobému šíření v prostředí. Ani samotný monitoring nezaručuje bezpečnost – některé toxické látky nebudou měřeny vůbec, jiné jen jednorázově, což nemusí odrážet skutečné množství emisí z budoucí velké spalovny odpadů,“ vysvětluje Jindřich Petrlík, programový vedoucí programu Toxické látky a odpady v Arnice.


Spalovna může ohrozit recyklační cíle a podporovat závislost na spalování odpadu

Plánovaná roční kapacita spalovny ve výši 160 000 tun vyvolává další pochybnosti. Podle ekologických organizací může vést k tomu, že do spalovny budou směřovat i odpady, které by měly být recyklovány a znovu využity jako cenné suroviny v ekonomice. To jde proti závazkům ČR i EU o postupném snižování objemu směsného komunálního odpadu a zvyšování míry recyklace.

„Projekt není v souladu s Plánem odpadového hospodářství ani s evropskými cíli pro recyklaci. Přesto posuzovatel tuto otázku vůbec neřešil a nijak nevyhodnotil, zda spalovna neohrozí recyklační cíle. Přestože evropské i české zákony stanovují hierarchii nakládání s odpady, v níž je energetické využití až na čtvrtém místě, posuzovatel nevyhodnotil žádné alternativy, které by odpad využily lépe. Velkokapacitní spalovna potřebuje stálý přísun odpadu, což vytváří tlak na jeho produkci místo podpory prevence a recyklace,“ komentuje Nikola Jelínek, odbornice na toxické látky v životním prostředí z Arniky.


Spalovna není vhodná součást soustavy zajišťující teplo

Po zprovoznění horkovodu z Temelína mají České Budějovice výbornou příležitost dekarbonizovat zásobování teplem (horkovod může pokrýt více než 40 % zdejší poptávky po teple). Zatímco teplo z jaderné elektrárny je jinak nevyužitelné, spalování odpadů vede k nenávratné likvidaci cenných, převážně dovážených surovin. A vzhledem k vysokému obsahu plastů v odpadech jde fakticky o spalování ropy a dochází k emisím skleníkových plynů. Kromě poškozování životního prostředí tak hrozí i nárůst nákladů na výrobu tepla, protože již nyní je zřejmé, že spalovny v celé EU budou zahrnuty do systému obchodování s emisními povolenkami od roku 2028.

V důsledku jednoznačné preference spalovny ze strany města a kraje bohužel nebyla posuzována varianta s velkým tepelným čerpadlem (v optimálním případě využívajícím odpadní vodu) jako zdrojem pro teplárenskou soustavu. Teplárna České Budějovice je 100% vlastněná městem, takže součástí celého projektu zajištění tepla po odchodu od uhlí by také měl být komplexní plán transformace celého systému centrálního vytápění, kdy prvním krokem bude optimalizace na straně spotřeby. S využitím dostupného financování (například Nová zelená úsporám Bytové domy) by město mělo cíleně zateplovat své budovy a pomáhat s tím i soukromým vlastníkům. Teplárna samotná se může zaměřit nejen na produkci tepla, ale také na poskytování energetických služeb a aktivně pomáhat svým zákazníkům snižovat výdaje na vytápění. Varianta zahrnující spalovnu s prakticky nepřetržitým provozem tento scénář vylučuje. Kotel na biomasu a záložní kotle na plyn mají dostatečný výkon pro pokrytí spotřeby tepla ve špičkách, s tím se ostatně počítá i ve scénáři se spalovnou.

“Nevratná likvidace cenných surovin není vhodným řešení pro zajištění tepla v Českých Budějovicích, už proto, že hrozí jeho zdražování. Město a jeho teplárna by se měly zaměřit na komplexní řešení centrálního zásobování teplem, kdy na prvním místě je cílené zateplování budov. Chybí také využívání odpadního tepla formou velkého tepelného čerpadla. Tato varianta je výhodnější pro spotřebitele a vytváří nový segment podnikání. Nebyla však kvůli preferenci spalovny uvažována a hodnocena,” říká Ondřej Šanda, koordinátor místní skupiny Hnutí DUHA České Budějovice.


Žaloba žádá odkladný účinek, aby nedošlo k nevratným škodám

Ekologické organizace zároveň požadují, aby soud pozastavil účinnost rozhodnutí o umístění spalovny do doby, než bude žaloba projednána. Pokud by totiž stavba začala dříve, než se rozhodnutí přezkoumá, mohlo by dojít k nevratným změnám v území, například ke kácení zeleně nebo ke změně dopravní situace v okolí. Pokud by soud nepřiznal odkladný účinek žaloby, mohla by být stavba zahájena ještě před soudním verdiktem, což by učinilo přezkum prakticky bezvýznamným.

Pro více informací kontaktujte tiskového mluvčího Arniky Luboše Pavloviče, lubos.pavlovic@arnika.org, +420 606 727 942, nebo Ondřeje Šandu, Hnutí DUHA České Budějovice, tel.: 606 091 403, e-mail: ceskebudejovice@hnutiduha.cz

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz