Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Katalog Kormidlo provádí již více než měsíc tématy občanské společnosti

14.11.2003
Praha [Econnect]
Autor: Alena Mejstříková, tel: 605 85 95 15

Katalog Kormidlo – www.kormidlo.cz je určen pro každého, koho zajímá problematika občanské společnosti a témata jako lidská práva, neziskový sektor, kultura, životní prostředí, sociální rozvoj a pomoc či lidé a společnost. Byl zveřejněn 1. října a průměrná denní návštěvnost se za první měsíc a půl jeho fungování dostala k počtu 200 návštěvníků. Kormidlo nyní nabízí téměř 4 400 vybraných odkazů, které jsou důležité pro mapované oblasti, počet se stále zvyšuje. Na vytváření a správě katalogu se podílí 20 organizací, vytváření koordinuje občanské sdružení Econnect.

Katalog Kormidlo vznikl jako reakce na univerzální rozcestníky, ve kterých jsou témata občanské společnosti nesystematicky řazena a tak často potlačována. Výběr témat v katalogu Kormidlo vychází z potřeb a aktivit občanské společnosti s širokým spektrem občanských iniciativ a organizací. Struktura každé tématické oblasti vychází z potřeby tématu a zároveň z potřeby srozumitelnosti pro většinu uživatelů. Každá z více než 20 organizací, které se na správě podílejí, spravuje kategorie v oblastech, kterými se zabývá. To by mělo zajistit kvalitní odborné naplnění katalogu odkazy i jeho dlouhodobou funkčnost.

Ke každému tématu jsou v katalogu odkazy různého typu tak, aby bylo téma pokryto v úplnosti a byly zde všechny základní odkazy. Návštěvník zde tedy najde např. odkazy na neziskové, státní, vědecké aj. organizace či firmy, projekty, dokumenty, studie, právní předpisy, informační zdroje či akce, které se k danému tématu vztahují.

„Mezi v tuto chvíli kvalitně naplněnými kategoriemi bych ráda jmenovala např: práva dítěte, práva spotřebitelů, ženská práva, migraci, větev životní prostředí a kultura, lidé s postižením, vzdělávání a výchova dětí a mládeže, romové, gender,“ uvedla Alena Mejstříková, koordinátorka projektu.

Kormidlo chce především mapovat český internet a nabídnout ke každém tématu odkazy i na základní zahraniční stránky. V katalogu lze hledat jak v plném textu tak podle země, regionu či jazyka, kterého se stránky týkají.

„I přes všechnu snahu se stane, že návštěvník v katalogu nenajde odkaz, který tam dle jeho mínění určitě patří. Katalog je proto otevřený pro návrhy nových odkazů či úpravy stávajících. Pro tyto návrhy je v katalogu připraven jednoduchý formulář,“ vysvětluje A. Mejstříková. Některá témata svého správce dosud hledají. Jsou mezi nimi např. Alternativní medicína, Kriminalita a prevence kriminality či Lidská sídla.

V Kormidle existují tzv. obecné kategorie, které v každém tématu shromažďují a tak přehledně vyčleňují odkazy na jednotlivé typy organizací, dokumentů a textů či akcí. Díky automatickému mechanismu a systému, kdy se tyto odkazy řadí i do nadřazených úrovní, tak může návštěvník např. najít na nejvyšší úrovni v kategorii Kormidlo - Organizace – Neziskové organizace všechny neziskové organizace v katalogu zařazené.

Na vytváření Kormidla se v současné době podílejí tyto organizace: Amnesty International; Ars Aequi et Boni; Attavena; BEZK; Centrum pro Gender Studies; Česká katolická charita; Česká rada dětí a mládeže; Hestia; Econnect; Fórum pro rozvojovou spolupráci; Internet Poradna; Jana Hrázská - Alternativní školy v ČR; Multikulturní centrum Praha; Podané ruce; Poradna pro uprchlíky; Práce a vztahy; Sdružení obrany spotřebitelů ČR; Sdružení Romea; Servis pro práva dítěte; Tolerance a občanská společnost; Společnost pro Studia člověka, UNESCO - Informační centrum při Knihovně Kroměřížska.

Katalog Kormidlo je neziskovým projektem podpořeným z programu Phare 2000 a 2001 Evropské unie. Je výsledkem více než rok trvajících příprav a hledání vhodných spolupracujících organizací a stále se vyvíjí. Hlavními partnery projektu jsou občanská sdružení BEZK (správce větve Životní prostředí) a Multikulturní centrum Praha.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:

9. 2. 2007

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz