Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Z 10 radnic oznámení zastupitelů zpřístupnily jen 2

12.4.2005
PRAHA [Oživení]
Autor: Jan Bouchal, tel: 776 295 954

Z 10 navštívených pražských radnic se Oživení podařilo pouze u dvou nahlédnout do oznámení o činnostech zastupitelů. Zákon však jasně říká, že oznámení jsou občanům přístupná ve všední dny a zastupitelé je měli odevzdat do 30.3. 2005. Odmítnutí přístupu bylo spojeno s řadou obstrukčních výmluv. Přitom o zpřístupnění oznámení se mohly radnice poučit v Parlamentu ČR. Oživení pro občany připravilo podrobný návod, jak se k oznámení dostat a jak postupovat, když budou odmítnuti.

V průběhu minulého týdne jsme se k oznámením nedostali na radnicích Prahy 3, 4, 6, 8, 9, 10, 15 a hl. m. Prahy (viz příloha 1). Radnice by se mohly poučit v poslanecké sněmovně Parlamentu, kde občané oznámení najdou v knihovně každý pracovní den (po-pá 8:00 - 16:00). Zároveň je možné si zde oznámení bez problému okopírovat. Což na radnici MČ Praha 7 odmítly s tím, že to zákon neumožňuje. Takový výklad zákona považujeme za obstrukční a namířený proti občanům. Za opis samozřejmě lze považovat také okopírování.

Řada zastupitelů se od jejich kolegů z Parlamentu nepoučila ani při vyplňování oznámení. Mnozí z nich využili ne zcela jasné formulace v zákoně a namísto uvedení konkrétních subjektů a firem v oznámeních zaškrtli pouze nicneříkající ANO či NE - tedy zda podnikají, jsou zaměstnaní apod. Je přitom zřejmé, že smyslem zákona je umožnit občanům seznámit se právě s konkrétními údaji o vedlejších činnostech veřejných funkcionářů, jak je to řadu let běžné v Parlamentu.

"Takový postoj zastupitelů považuji za výsměch jejich voličům a do jisté míry nenaplnění zákonné povinnosti," říká Jan Bouchal z Oživení. "V této souvislosti bude zajímavé, jakým způsobem se k neúplně vyplněným formulářům postaví jednotliví členové kontrolních výborů a vedení radnic. Zda najdou politickou odvahu a vyzvou své kolegy zastupitele k doplnění oznámení," dodává Bouchal. Ostatně podle zákona může kontrolní výbor šetřit dodržování zákona a udělit až 30 000 Kč pokuty za jeho porušování.

O případném porušení zákona by kontrolní výbor měl také rozhodovat u zastupitelů, kteří oznámení ještě vůbec nepodali. Podle námi zjištěných informací jde o 11 zastupitelů na Praze 2 a o 6 na Praze 7. Kontrolní výbor zastupitelstva MČ Praha 7 by měl o této věci jednat již příští pondělí.

Práce ale čeká také mandátový a imunitní výbor Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Povinnost odevzdat oznámení totiž k 4.4. 2005 nesplnilo také 17 nově zvolených senátorů (viz příloha 2). Senátory má kontrolovat právě poslanecký mandátový výbor. Oživení v této souvislosti připravuje podnět předsedovi výboru.

Jan Bouchal (776 295 954)
Oživení


Příloha:
Oznámení o činnostech zastupitelů jsou tu pro vás!

Co jsou oznámení o činnostech?
V oznámeních o činnostech musí veřejný funkcionář uvést, jaké má živnostenské listy, jakou vykonává podnikatelskou činnost, jakých řídících a kontrolních orgánů právnických osob je členem (dozorčí rady, správní rady a představenstva) a jakou další výdělečnou činnost vykonává v pracovním, služebním či obdobném poměru. Toto oznámení musí veřejný funkcionář podat za sebe i za manžela/ku do 30 dnů po nástupu do funkce, při změně činnosti a také vždy k 30. červnu za uplynulý kalendářní rok. Podávání těchto oznámení se řídí zákonem o střetu zájmů (§5 z. č. 238/1992 Sb.).

Kdo je má odevzdávat?
Novelou zákona o střetu zájmů se povinnost odevzdávat oznámení o činnostech rozšířila z roviny parlamentu i na samosprávu. Od 1. března 2005 se tato povinnost vztahuje i na zastupitele krajů, hl. města Prahy a jeho 22 městských částí, statutárních měst (a podle statutu města i na jeho obvody či části) a obcí s rozšířenou působností (205 obcí podle zákona č. 314/2002 Sb. o stanovení obcí s rozšířenou působností). Povinnost odevzdávat oznámení o činnostech tak má v současné době téměř 2000 zastupitelů.

K čemu oznámení slouží?
Oznámení o činnostech (nebo také čestná prohlášení veřejných funkcionářů) umožňují občanům kontrolovat, zda jejich zastupitelé nejednají ve střetu zájmů. Zastupitel se může při jakémkoli jednání, hlasování a rozhodování dostat do střetu mezi zájmem veřejným, který má jako zastupitel hájit, a zájmem soukromým, souvisejícím s jeho vedlejšími aktivitami. Aby byla zajištěna nestrannost v rozhodování, neměl by se zastupitel v těchto případech podílet na projednávání, ani na hlasování. Vědomí veřejně přístupného soupisu svých činností působí na zastupitele i preventivně, neboť vědí, že jejich střet zájmů nyní těžko zůstane utajen.

Jak se k oznámením dostanu?
Podle §8 zákona má každý, bez ohledu na místo bydliště, možnost osobně nahlédnout do oznámení, činit výpisy a opisy (viz rámeček („Opis je i kopie“), a to v sídle kontrolního výboru v pracovní dny.
Každý musí při osobní návštěvě podat žádost a prokázat se občanským průkazem. (Od ledna 2006 bude možnost podat žádost elektronicky s elektronickým podpisem.)
Žádost o přístup do evidence podle §8 odst. 2 musí obsahovat: jméno a příjmení žadatele, datum narození, adresu trvalého bydliště a účel žádosti. Vzhledem k tomu, že při nakládání se získanými informacemi v rozporu s uvedeným účelem můžete dostat pokutu až sto tisíc korun, neberte jeho vyplnění na lehkou váhu (viz rámeček „Pozor na účel!“).

Co když mi oznámení odmítnou ukázat?
Pokud vám byl přístup odmítnut, podejte stížnost. Nejdříve k nejvyššímu představiteli daného úřadu (starosta, primátor, hejtman) a pokud vaši stížnost zamítne, podejte ji k nadřízenému orgánu: v případě obecních zastupitelů na krajský úřad, u zastupitelů pražských městských částí na Magistrát hl. m. Prahy, u zastupitelů krajů a hl. m. Prahy na ministerstvo vnitra.
Žádejte také o sjednání nápravy přímo zastupitelstvo. Na váš podnět musíte dostat odpověď nejpozději do 90 dnů v případě obcí

Co mám dělat, když jsou oznámení neúplná nebo nepravdivá?
Podejte kontrolnímu výboru sdělení o chybnosti nebo neúplnosti údajů, a to osobně nebo poštou (§8 odst. 3 a 4). Musíte uvést jméno, příjmení, datum narození, adresu trvalého pobytu, popř. i přechodného. Doporučeně poštou musíte do 30 dnů dostat odpověď, co výbor s vaším podnětem udělal. Pokud tak neučiní, obraťte se na nadřízený orgán – viz dále.

Jak se bránit?
Jako občan můžete na nepravosti jen upozornit a doufat v nápravu, ale zastupitelé mohou kontrolnímu výboru podat závazný podnět k řízení (§11). Aby výbor začal prošetřovat porušení zákonné povinnosti nějakým zastupitelem, musí podat podnět alespoň 3 zastupitelé.
Řízení kontrolního výboru je neveřejné a o tom, zda k porušení zákona došlo, rozhoduje třípětinová většina všech členů. Výbor může zastupiteli uložit pokut až třicet tisíc korun, ale také nemusí. Výsledek je vyhlášen na nejbližším zasedání zastupitelstva. Pokutu vymáhá město (resp. kraj, obec či městská část), a je příjmem do jeho rozpočtu.
Můžete také vystoupit veřejně na zasedání zastupitelstva, ovšem v souladu s jednacím řádem (§16 odst. 2 písm. c) z. o obcích, §12 odst. 2 písm. b) z. o krajích, §7 písm. d) a §8 písm. d) z. o hl. m. Praze). Je to možnost vyjádřit své stanovisko a přímo konfrontovat zastupitele. Nebo přesvědčte nějakého zastupitele, aby žádal o projednání věci přímo zastupitelstvo nebo žádal vysvětlení od kontrolního výboru (§82

Zastupitelstvo a kontrolní výbor
Složení zastupitelstva a kontrolního výboru najdete na internetových stránkách obce nebo zajděte osobně na úřad či přímo na zasedání zastupitelstva. Termíny zasedání musí být vyvěšeny nejpozději 7 dní (10 dní u kraje) předem na úřední desce, zveřejněny bývají rovněž na webových stránkách.

Související zákony v platném znění:
Zákon o obcích č. 128/2000 Sb.
Zákon o krajích č. 129/2000 Sb.
Zákon o hlavním městě Praze č. 131/2000 Sb.
Zákon o střetu zájmů č. 238/1992 Sb.
Zákon o stanovení obcí s pověřeným obecním úřadem a stanovení obcí s rozšířenou působností č. 314/2002 Sb.

V případě dotazů, připomínek, postřehů kontaktujte:
Jan Bouchal (mobil: 776 295 954)
Lenka Petráková (mobil: 724 011 102)

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz