Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Nový program pro mladistvé pachatele trestných činů

13.7.2004
PRAHA [Partners Czech, o. p. s.]
Autor: Michaela Lukášková, PhDr. Andrea Kroftová

V těchto dnech byl úspěšně ukončen osmnáctiměsíční pilotní projekt pro mladistvé prvopachatele „Právo pro každý den" realizovaný nevládní neziskovou organizací Partners Czech ve spolupráci s Probační a mediační službou ČR. Projekt přispěl ke zvýšení právního vědomí a rozvoji sociálních dovedností mladistvých delikventů, kteří se dopustili méně závažné trestné činnosti.

Začátkem ledna minulého roku zahájila nevládní nezisková organizace Partners Czech ve spolupráci s Probační a mediační službou ČR osmnáctiměsíční pilotní projekt „Právo pro každý den – probační resocializační program pro mladistvé prvopachatele trestných činů“, který byl úspěšně ukončen v těchto dnech.

Cílem pilotního projektu bylo vytvořit a v praxi ověřit specifický způsob práce s mladistvými pachateli a to prostřednictvím tzv. probačního programu, který by přispěl k prevenci jejich dalšího protiprávního jednání. V rámci realizace programu šlo zejména o posílení sociálních dovedností mladistvých např. komunikace, týmové spolupráce, řešení konfliktů a dále o rozšíření právních znalostí v oblastech trestního, rodinného, pracovního či občanského práva. Pilotní projekt proběhl ve třech vybraných regionech, konkrétně ve středočeském (Praha), východočeském (Pardubice) a jihomoravském kraji (Brno). V každém regionu vytipovali a sestavili spolupracující probační úředníci spolu s orgány činnými v trestním řízení a zástupci oddělení sociálně právní ochrany dětí skupinu mladistvých prvopachatelů (nebo pachatelů ve věku blízkému věku mladistvých), kteří poté probační program absolvovali v období od listopadu 2003 do dubna 2004. Jednotlivé výukové bloky programu vedli dva zkušení lektoři (metodik a právník), kteří při práci s mladistvými využívali tzv. interaktivní metody výuky.

V rámci pilotního projektu vznikla také řada standardizovaných metodických materiálů, které budou využívány pro účely programu „Právo pro každý den“ v dalších lokalitách ČR.

Pilotní projekt byl časově zasazena do období, kdy v červnu 2003 vrcholila diskuse poslanců Parlamentu ČR nad návrhem zákona o soudnictví ve věcech mládeže. Návrh zákona byl posléze schválen a s účinnosti od 1. ledna 2004 byl uveden do praxe jako Zákon č. 218/2003 o odpovědnosti mládeže za protiprávní činy a o soudnictví ve věcech mládeže. Podle tohoto zákona může soud pro mládež a v přípravném řízení státní zástupce mladistvému pachateli uložit různá výchovná opatření, z nichž jedno má podobu povinnosti absolvovat probační program. Smyslem účasti mladistvého pachatele v probační programu je to, aby se vyhnul chování, které by bylo v rozporu se zákonem, aby bylo podpořeno jeho vhodné sociální zázemí a aby došlo k urovnání vztahů mezi ním a poškozeným. Realizace pilotního programu „Právo pro každý den“ ověřila efektivitu tohoto probačního programu v praxi.

Výsledkem pilotního projektu je tedy nově vytvořený probační program nazvaný „Právo pro každý den“, který je vhodný pro cílovou skupinu mladistvých delikventů – pachatelů se středním a vysokým rizikem sociálního selhání. Vyhodnocení projektu prokázalo, že u účastníků došlo k rozvoji sociálních dovedností a ke zvýšení právního vědomí. Provádějící organizace, Partners Czech, o.p.s., proto po ukončení pilotního projektu společně s Probační a mediační službou ČR pokračuje v dalších navazujících aktivitách, mimo jiné ve vytvoření vzdělávacího programu pro budoucí lektory. Na základě těchto aktivit by probační program „Právo pro každý den“ mohl být přenesen do dalších soudních regionů, ve kterých by tak představoval stálou možnost využívání tohoto probačního programu.

Pilotní projekt byl finančně podpořen z programu Phare Evropské unie. Na projektu se finančně dále podílela Nadace Open Society Institute, USA a Probační a mediační služba ČR.

V Praze, 13. července 2004, Michaela Lukášková, Partners Czech, 233 32 65 42, 604 826 786, michaela.lukaskova@partnersczech.cz,
PhDr. Andrea Kroftová, ředitelství Probační a mediační služby ČR, 224 424 428, 737 247 526, akroftova@pms.justice.cz.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz