Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Mezipatra vyprodala brněnská kina a stěhují se do Prahy

12.11.2004
BRNO [STUD Brno]
Autor: Barbora Petrová, tel: 605 703 044

Festival gay a lesbických filmů Mezipatra v neděli opustí Brno, kde několikrát vyprodal celé kino Art, a přestěhuje se do Prahy. Filmové projekce a doprovodné akce mohou pražští diváci a divačky navštěvovat od pondělí 15. 11. v kinech Aero a Světozor. Vítězné snímky pak budou oceněny v neděli 21. 11. na slavnostním večeru v kině Světozor. Mezipatra 2004 nabídnou téměř sedmdesát snímků z celého světa, které přibližují historii, životní styl, osudy a kulturu gay a lesbické minority.

„V Brně bylo každý den alespoň jedno představení vyprodané,“ sdělila vedoucí produkce festivalu Hana Kuhánková. Mezipatra, která slaví v Brně úspěch, vyvrcholí sobotní ukončovací párty v klubu Fléda a od pondělí přijedou bavit a vzdělávat také pražské obecenstvo. „Od diváků a z médií jsme zaznamenali tolik pozitivních ohlasů až jsem sama překvapená,“ dodala Kulhánková.

Mezi nejoblíbenější filmy se zařadily snímky Kiki a Tygr, Dokola a Má matka je na holky. „Jsem moc rád, že naše pozvání do Brna a do Prahy přijal britský režisér Lab Ky Mo. Jeho komedie Devět mrtvých teploušů je úžasně vtipná, otevřená a originální,“ uvedl dramaturg Mezipater Aleš Rumpel. Pražské projekce svých snímků uvedou také další hosté festivalu: Lisa Gornick (VB), Jean Ehret (Francie), Margaret Broucek (USA), Daniel Cerny (USA) a Werther Germoudari a Maria Laura Spagnoli (Itálie).

Vrcholem pražského doprovodného programu bude páteční večírek v klubu Abaton. Po roční odmlce se spolu na jednom pódiu objeví zpěvačka Iva Bittová a taneční DJ Javas. Vystoupení bude o to zajímavější, že z něj oba umělci chtějí pořídit živý záznam. „Již od počátku naší spolupráce s Honzou se nás příznivci ptají, zda-li existuje nahrávka. Teď máme příležitost nahrát naše live CD z Prahy. Sama jsem zvědavá, jak bude znít. Těším se a doufám, že se nám podaří rozvibrovat dobrou energii a předat ji dál mezi posluchače,“ uvedla známá zpěvačka a houslistka. „Párty jsme nazvali Le Buzna Celebré. Jde o ironii stejně jako u našeho hlavního sloganu Přijďte se ohřát do kina. Chceme ukázat, že si umíme udělat legraci sami ze sebe,“ vysvětlila název večírku Hana Kulhánková.

Cílem Mezipater je přinášet kvalitní, v Česku málo známou, kinematografii s gay a lesbickou tematikou. Zejména ale chce festival přispět k odstraňování stále přetrvávajících společenských předsudků, netolerance a, mnohdy zbytečného, vzájemného nepochopení. „Ráda bych v programu upozornila na pondělní debatu Respektování, týkající se situace a vzájemného vnímání minorit v Česku, a také na diskusi spojenou se sekcí Staveniště: Krása. Martin Putna a jeho hosté se budou zamýšlet, jestli existuje objektivní krása,“ dodala Hana Kulhánková.

Novinkou letošního ročníku je příležitost stát se filmovými adoptivními rodiči. Každý si může z festivalové nabídky vybrat snímek a finančně přispět na jeho projekci.

Aktuální informace a denní zpravodajství z Mezipater naleznou diváci a divačky letos již podruhé ve festivalovém deníku Meziřady, jehož elektronická verze je k dispozici také na stránkách www.mezipatra.cz.

Praktické informace

Letošní ročník se uskutečnil od 5. do 13. listopadu v Brně a od 15. do 21. listopadu proběhne v Praze. Projekce mohou diváci zhlédnout v sálech kina Aero (Biskupcova 31, Praha) a Světozor (Vodičkova 41, Praha). Slavnostní zakončení festivalu a vyhlášení vítězných filmů za přítomnosti hostů, partnerských institucí, sponzorů a patronů se bude konat v pražském kině Světozor v neděli 21. listopadu ve 20,30 hodin. Při té příležitosti bude promítnut španělský film scenáristického a režisérského tandemu Daniela Fejerman a Inés París Má matka je na holky.

Do soutěže bylo vybráno téměř 60 snímků, které bude hodnotit jak odborná, tak i studentská porota. V odborné porotě zasednou ředitel festivalu Jeden svět Igor Blaževič, režisér dokumentárních filmů Pavel Koutecký, fotografka Jana Štěpánová, dramaturg g/l sekce Febiofestu Štefan Vraštiak a dokumentaristka Erika Hníková. Členy studentské poroty budou divadelní teoretička Marie Špálová, spolutvůrkyně magazínu ČT LeGaTo Johanka Martinová, student psychologie Oto Dymokurský, student práv Miroslav Magrot a studentka filmové vědy a dokumentární tvorby Andrea Slováková. Sami diváci mohou hlasovat a hodnotit jednotlivé filmy prostřednictvím sms zpráv.

Vstupenky na jednotlivá představení lze zakoupit přímo v pokladnách kin za ceny od 80 do 120 Kč. Aktuální program a katalog festivalu je k dispozici v kinech a na www.mezipatra.cz.

Hlavní program

Snímky letošního ročníku jsou dramaturgicky rozděleny do šesti tematických sekcí. V cyklu Sousedské vztahy můžeme nahlédnout za hranice zemí sjednocující se Evropy a prozkoumat vztahy našich sousedů ke gay a lesbické problematice. Hlavním hostem k této sekci byl v Brně německý režisér Alain Gsponer, který přiveze svůj celovečerní film Kiki a Tygr (Kiki & Tiger, 2002). Snímek vypráví o téměř nemožném přátelství Kikiho, kosovského Albánce hledajícího azyl a obživu pro svou rodinu v Německu, a Tigera, srbského mladíka, který v Německu vyrostl a jen těžko se ztotožňuje s děním a etnickými půtkami v bývalé vlasti.

Filmy uváděné v sekci Stereotypy upozorňují na to, jak lehce podléháme zrádným ustáleným představám, které nám usnadňují život. Zamyslet se nad stereotypy a nebezpečím škatulkování se můžete například nad úspěšným a oceňovaným debutem londýnského režiséra Lab Ky Mo, komedií Devět mrtvých teploušů (9 Dead Gay Guys, 2003). Za zhlédnutí v tomto cyklu stojí také film Girl King (Girl King, 2002,) kanadské režisérky Ileany Pietrobruno, který se v nových souvislostech zamýšlí nad genderovou identitou. Mezi očekávanými hosty je také Jean Ehret, režisér ruského dokumentu Zkus mě pochopit! (Understand Me!, 2003). Jeho film sleduje čtyři ženy, které v minulosti prodělaly operaci změny pohlaví.

Zlomovému okamžiku v životě gayů a leseb se věnuje sekce Coming out. Pianistka Sofia se rozhodne představit svým třem dospělým dcerám svou novou přítelkyni. Dcery však informace o změně sexuální orientace matky, jejíž milenka je navíc v jejich věku, značně vyvede z míry. Tak začíná španělský snímek Má matka je na holky (A mi madre le gustan las mujeres, 2002), který mimo jiné vypráví o tom, že se někdy opravdu cítíme slabí a podporu nacházíme tam, kde bychom ji čekali nejméně. Hostem slavnostní zakončení festivalu bude také česká herečka, představitelka matčiny milenky, Eliška Sirová.

Problémy s láskou jsou věčné a jednou potkají každého. Trápí i hrdiny a hrdinky komedií a dramat v sekci Labyrinty srdce. „Může být člověk někdy opravdu spokojený s tím, co má?“ zamýšlí se britská režisérka a autorka divadelních her Lisa Gornick. Do Česka přijede se svým filmem Miluji tě? (Do I love you?, 2003), který je opravdu jedinečnou realistickou sondou do života lesbických žen v současném Londýně.

Jak se žije gayům a lesbám mimo bezpečná území Evropy a Severní Ameriky ukáží snímky v cyklu Daleko od San Francisca. Komplikované a často protichůdné vztahy, které k homosexualitě zaujímá islám, ukazuje francouzský snímek Tarik el Hob: Cesta ke štěstí (Tarik el Hob, 2000). Jeho hlavní hrdina Karim, francouzský student alžírského původu, se rozhodne natočit dokumentární studii o homosexualitě v kulturním prostředí severní Afriky. Během práce na projektu si začne uvědomovat vlastní homosexualitu.

Mezi významnými snímky, které na festivalu budou promítnuty, je také celovečerní debut Sirény třiadvacátého století (Sirens of the 23rd century, 2003) obdivovatelky Jeana Cocteaua, americké režisérky Jennifer M. Kroot. Ve filmu, který sama financovala, nás zavádí do daleké budoucnosti, kde ženskost je mimo zákon, supermodelky trpí v pracovních táborech, kosmetičtí pracovníci jsou považováni za zločince a krásné povstalkyně společně bojují za svobodu péče o pleť. Snímek je součástí sekce Staveniště: Krása, ve které jsou kromě jiného filmy zviditelňující značně alternativní názory na mužskou a ženskou krásu. Takový je i krátký film Oblíkej se slušně! (Your Better Butch Fashion, 2001) americké režisérky českého původu Margaret Broucek. S autorkou se diváci a divačky mohou setkat na pražské projekci jejího snímku.

O kráse také mohou účastníci festivalu diskutovat 18. 11. od 17,00 hodin v pražském Kabaretu Tingl-Tangl (Karolíny Světlé 12). Pražská diskuse se odehraje v režii historika, esejisty a moderátora Martina C. Putny a za pomoci studentek pražské filmové vědy. Debatovat o tom, jak se liší vnímání krásy podle pohlaví a sexuální orientace, přijdou filmový režisér Radim Špaček, fotograf Filip Hotový, vysokoškolská pedagožka Věra Sokolová a dokumentaristka Erika Hníková.
Kromě celovečerních filmů uvedou Mezipatra i několik bloků krátkých filmů. K sérii Pozor na ženský! jako hosté přijedou s pražskými diváky diskutovat italští tvůrci Werther Germoudari a Maria Laura Spagnoli, kteří přivezou snímek Trojhran (Triedro, 2000).

Doprovodný program

Vedle hlavních festivalových projekcí se uskuteční řada doprovodných akcí. Už před oficiálním začátkem Mezipater proběhla 1. 11. v Brně vernisáž výstavy obrazů Jana Mika L’amour perdu, le future perdu. Brněnská výstava společně se svojí pražskou sestrou v Café Erra potrvá až do konce listopadu.

Účastníci festivalu budou mít možnost zhlédnout dvě představení pražského Divadla bez zábran. Premiéra hry Jako jedna rodina slavného britského autora M. Schisgala byla přichystána speciálně pro diváky Mezipater.

V souvislosti s mediálním partnerstvím České televize budou na Mezipatrech v cyklu Fórum ČT promítnuty dva nové dokumenty. Snímek A vy jste kdo? se zabývá „sňatky“ gay a lesbických párů a film Nesesmilníš se zaměřuje na vztah homosexuality a církve. Připravena je také beseda s tvůrci televizního pořadu LeGaTo, který je určen nejen lesbické, gay a transgender komunitě, ale i široké veřejnosti.

V rámci diskusního panelu Respektování – Jak se cítí menšiny? se sejdou zástupci vybraných minorit a marginalizovaných skupin v Česku, aby společně hledali odpovědi na to, co mají společného a co je odlišuje. Příslušníci menšin se totiž obvykle vymezují směrem k většině a všemožně se snaží dokázat, že jejich odlišnost je nediskvalifikuje z členství ve skupině „normálních“ lidí. Ve vztahu k ostatním menšinám však často sami používají diskvalifikující stereotypní nálepky.

Přátelským vyvrcholením celého programu bude jistě festivalové večírky. V sobotu 13. 11. od 21,00 hodin můžete přijít do brněnského klubu Fléda (Štefánikova 24) na mezipaterní Bukobraní a o týden později v pátek 19. 11. začne také od 21,00 hodin bohatý program večírku Le Buzna Celebré v pražském Abatonu (Na Košince 8). Jedinečným zážitkem bude jistě společné vystoupení Ivy Bittové a DJ Javase. Kromě vystoupení neopakovatelné zpěvačky se známým tanečním DJem, uslyší příchozí během večera také muzikanta Borise Carloffa a jeho hosty z Anglie: zpěvačku Charlie One a MC Mustarda. Kromě hudebních vystoupení zhlédnou diváci performance studentů Ateliérů scénografie a tělového designu brněnské Jamu a své umění předvede rakouský pohybový soubor Vis Plastica a neopakovatelný pražský Kabaret Tingl-Tangl.

Filmová adopce

Jednou z letošních novinek je možnost stát se filmovým adoptivním rodičem. Organizátoři Mezipater se letos rozhodli vynahradit gayům a lesbám nedostatečnost české legislativy a umožnit jim stát se alespoň filmovými adoptivními rodiči. Minimální částkou 500 Kč přispějí dárci k tomu, že na festivalu budou promítnuty filmy, které otevřeně hovoří o gay a lesbické problematice a snaží se smazávat mýty, které o této komunitě panují. Zájemci o filmové rodičovství si vyberou snímek z festivalového programu a pošlou minimální částku 500,- Kč na bankovní účet 153432736/0300. Organizátorům pak sdělí, který film chtějí adoptovat. Jako poděkování pro ně budou nachystány volné vstupenky a před samotnou projekcí, pouze s jejich souhlasem, budou zveřejněna jejich jména. (Pokud si to budou adoptivní rodiče přát, zaručují naopak pořadatelé naprostou anonymitu.)

Cíle a historie festivalu

S cílem poskytnout majoritní společnosti impulz k poznání lesbické, bisexuální a transgender problematiky vznikl v roce 2000 filmový festival. Pořadatelé z brněnského sdružení STUD založili festival, tehdy ještě pod názvem Duha nad Brnem, aby přiblížili život jednotlivců sexuálních minorit, jejich osobitou kulturu a historii a přispěli tak k přirozenému pronikání této minority do povědomí společnosti jako její neoddělitelné součásti. Mezinárodní soutěžní přehlídka filmů se od roku 2003 rozšiřuje také do Prahy, postupně získává na popularitě a v současnosti je jednou z nejvýznamnějších kulturních a společenských akcí pro g/l komunitu. Pořadatelům se ale současně daří propojovat tuto minoritu s většinovou společností. Z průzkumu publika loňského ročníku vyplynulo, že mezi návštěvníky bylo stejné procento heterosexuálů jako homosexuálů.

Organizační tým

Festival Mezipatra pořádá občanské sdružení STUD Brno, které se už devět let aktivně zabývá problematikou sexuálních menšin. Realizační tým sestává z velké části ze studentů a studentek brněnské Filozofické fakulty a Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Brno.

Vedoucí produkce festivalu je Hana Kulhánková, studentka katedry anglistiky a amerikanistiky FF MU Brno, v současné době píše diplomovou práci o lesbické kinematografii. Kvůli časové zaneprázdněnosti musela po 5. ročníku zanechat studia na Ústavu filmu a audiovizuální kultury na FF MU Brno. Přednášela o dějinách amerického experimentálního a avantgardního filmu a o homosexualitě ve filmu. Soustředí se na témata genderu a odlišných sexuálních minorit, především ve zobrazování typů mužství a ženské maskulinity ve filmu, historii a současnost gay/lesbické/bisexuální/transgender kinematografie.

Kontaktní osoba: Barbora Petrová, 605 703 044, barbora.petrova@mezipatra.cz

Partneři:

Záštita festivalu: Chantal Poullain-Polívková, prezidentka Nadace Archa Chantal a Jan Jařab, zmocněnec vlády pro lidská práva

Hlavní mediální partneři: Česká televize, Český rozhlas 1 Radiožurnál

Mediální partneři: Český rozhlas Brno, Rádio Kiss Hády, Rádio 1, Týdeník Respekt, MF DNES Brno, ToJsemJa.cz, Seznamka.cz, Metropolis, KIC, OPEN (Bratislava), Amigo, Lesba.cz, 004.cz, Kamvbrne.cz, Kamvpraze.cz

Festival podpořili: Státní fond ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie, Ministerstvo kultury ČR, Statutární město Brno, British Council, Francouzské velvyslanectví v ČR, Česko-německý fond budoucnosti, Rakouské kulturní fórum, Velvyslanectví Republiky Slovinsko

Hlavní sponzoři: Volný, Restaurace Bonanza, Kabaret Tingl-Tangl
Sponzoři: Jazyková škola MKM, Pension Arco, Hotel Slovan Brno, Megapress, Restaurace Áčko, Café Steiner, Cerberus club, Main Restaurant, Restaurace U Emila, Hospůdka Za divadlem, King´s Club, Café Dominik, Piano bar, Pizzeria Pavaon, Studio Henri, Termix Club, Sauna David, Křída a spol., Jan a Jolana – zahradní projekce, Barclub H46


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz