Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

TK: Máte toxické chemikálie ve svém obýváku?

27.4.2005
PRAHA [Greenpeace]
Autor: Zbyněk Havránek, tel: 224 319 667

Greenpeace bude prezentovat vysledky chemickych analyz prachu odebraneho z domacnosti herce Jaroslava Duska a z kancelari hlavniho hygienika CR Michaela Vita a senatora Jaromira Stetiny.

Program TK:
1. Informace o uskutecnenem odberu vzorku prachu
2. Prezentace vysledku chemickych analyz
3. Seznameni s kampani Greenpeace za prijeti nove evropske chemicke
legislativy, tzv. REACH
4. Diskuze k teto problematice

Diskuze se zucastni MUDr. Miroslav Suta, konzultant Greenpeace pro toxicke latky.

Pozvani byli take MUDr. Michael Vit, senator Jaromir Stetina a zastupci MPO a MZP.

Misto konani: Cesky svaz vedeckotechnickych spolecnosti, mistnost c. 220 Novotneho lavka 5, Praha 1

Datum: utery 3. kvetna v 11:00 hod.

Odebrany prach byl analyzovat v nezavisle zahranicni laboratori s ohledem na moznou pritomnost zdravi skodlivych toxickych latek. Cilem je porovnat situaci v Ceske republice se stavem v dalsich evropskych zemich, kde Greenpeace uz podobne analyzy uskutecnilo. Projekt je soucasti usili o bezpecnejsich regulaci chemickych latek v Evropske unii.

Příloha:
Ekologická organizace Greenpeace provedla odběry vzorků prachu v domácnostech a kancelářích několika významným osobností, mezi nimiž byli herec Jaroslav Dušek a senátor Jaromír Štětina. Další odběr provede také v kanceláři hlavního hygienika ČR Michaela Víta. Odebraný prach nechá Greenpeace analyzovat v nezávislé zahraniční laboratoři s ohledem na možnou přítomnost toxických látek. Cílem akce je porovnat situaci v České republice se stavem v dalších evropských zemích, kde Greenpeace už podobné analýzy uskutečnilo. Projekt je součástí úsilí Greenpeace o bezpečnějších regulaci chemických látek v Evropské unii.

„Greenpeace podobné výzkumy zahájilo již v roce 2000 a dodnes už analyzovalo vzorky prachu z osmi evropských parlamentů a z několika stovek evropských domácností. Chemické rozbory ve specializovaných laboratořích bohužel prokázaly, že lidé jsou doma i v zaměstnání vystavení celé řadě škodlivých chemikálií, například ftalátům, bromovaným zpomalovačům hoření, alkylfenolům, chlorovaným parafínům nebo organickým sloučeninám cínu,“ uvedl tiskový mluvčí Greenpeace ČR Zbyněk Havránek.

V Evropské unii se dnes obchoduje s desetitisíci chemickými látkami, avšak jen u hrstky z nich bylo dokončeno testování vlivů na zdraví a životní prostředí. Chemický průmysl vyrábí a používá milióny tun chemikálií, u nichž nejsou dostupné informace o ohrožení zdraví lidí a životního prostředí. V minulosti již Greenpeace laboratorními testy prokázalo nebezpečné chemikálie v dešťové vodě, ve vysokohorských jezerech, na dnech moří i v polárních oblastech vzdálených lidské civilizaci.

„Další nekontrolovanou výrobu a užívání nebezpečných chemikálií Greenpeace považuje za neudržitelnou, a proto podporuje snahu Evropské komise zavést nový systému regulace chemických látek, který by zajistil dostatečné množství informací o vyráběných chemikáliích a zlepšil ochranu životního prostředí i zdraví lidí před nebezpečnými chemikáliemi“, konstatoval Havránek.

Greenpeace společně s dalšími ekologickými organizacemi, ale také v rámci široké koalice evropských organizací zdravotníků, spotřebitelů a odborových svazů žádá svobodný přístup k informacím o chemických látkách, ale zejména náhradu nebezpečných chemikálií. Greenpeace navrhuje, aby firma usilující o povolení k výrobě či užití nebezpečné látky musela nejprve prokázat její potřebnost a neexistenci bezpečnější alternativy. I pak by nebezpečná chemikálie směla podle Greenpeace získat jen časově omezenou autorizaci, která by byla zrušena, pokud by za látku byla vyvinuta bezpečnější náhrada.

Další informace:

Zbyněk Havránek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR,
tel.: 224 319 667, GSM: 606 126 968, e-mail: zbynek.havranek@cz.greenpeace.org

http://www.greenpeace.cz/chemicalreaction.shtml

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz