Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

3. června navečer: Možná přijedou i tanky

27.5.2005
PRAHA [Olympic Watch / Amnesty International]
Autor: Petr Kutílek

V předvečer šestnáctého výročí masakru v Pekingu, kterým skončilo pokojné protestní hnutí na náměstí Tchien-an-men, pořádají v Praze aktivisté z organizací Olympic Watch a Amnesty International Česká republika vzpomínkový happening pod heslem "Možná přijedou i tanky".

Akce má uctít nesčetné oběti zásahu čínské „Lidově-osvobozenecké armády“ v noci ze 3. na 4. června 1989 a připomenout pokračující porušování lidských práv v ČLR. Účastníci také vyjádří nesouhlas s možným zrušením embarga EU na vývoz zbraní do Číny, které bylo uvaleno právě v reakci na tchienanmenský masakr a podle názoru aktivistů může být zrušeno pouze v případě jasného zlepšení situace na poli lidských práv v Číně.

Happening se koná dne 6. června 2005 od 16:00 před sídlem vlády ČR a velvyslanectvím ČLR.

Scénář akce:

16:00 Začátek akce u sídla vlády (Strakova akademie), přečtení výzvy vládě ČR k otázce porušování lidských práv v Číně a embarga EU.
16:30 Od sídla vlády se vydává průvod Chotkovou ulicí směrem k velvyslanectví ČLR. Průvod za zpěvu čínských budovatelských písní chrání vojenský doprovod.
17:00 Průvod dorazí k ambasádě ČLR. Aktivisté se pokusí předat pracovníkům velvyslanectví dopis, v němž protestují proti porušování lidských práv ČLR a požadují propuštění vězňů svědomí. Za oběti porušování lidských práv bude držena i minuta ticha.

V noci ze 3. na 4. června 1989 povraždila „Lidově-osvobozenecká armáda“ v Pekingu stovky, ne-li tisíce, neozbrojených čínských občanů. Brutálně tak ukončila pokojné reformní hnutí, které se na jaře roku 1989 rozvíjelo v mnoha částech ČLR. V reakci na tento masakr uvalily země EU a USA embargo na vývoz zbraní do Číny. Zločiny, spáchané v červnu 1989 v Pekingu a dalších místech v Číně a Tibetu, nebyly dosud vzhledem k pokračujícímu totalitnímu režimu v ČLR nijak vyšetřeny a potrestány. Oficiálním stanoviskem čínské komunistické vlády zůstává, že se jednalo o nastolení pořádku po „kontrarevolučním řádění“.

Olympic Watch (Výbor pro olympijské hry 2008 ve svobodné a demokratické zemi, http://www.olympicwatch.org/) byl založen v Praze v roce 2001 v reakci na přidělení OH 2008 Pekingu. Jeho posláním je monitorovat situaci na poli lidských práv v Číně a vést kampaň za zlepšení situace. Předsedou výboru je Jan Ruml, mezi jeho mezinárodními členy pak například John Shattuck, Timothy Garton Ash či Mario Vargas Llosa.

Amnesty International je celosvětové nevládní hnutí usilující o dodržování mezinárodně uznaných lidských práv. Má téměř dva miliony dobrovolných členů v mnoha zemích světa.

Pro více informací kontaktujte:
• Petr Kutílek, výkonný tajemník Olympic Watch, tel. +420 608 560 503, pk@olympicwatch.org
• Eva Dobrovolná, tisková mluvčí AI ČR, tel. +420 224 946 993, press@amnesty.cz


DISKUSE - KOMENTÁŘE:

31. 5. 2005
Pátek 3. června!Petr Kutílek

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz