Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Země pro člověka, člověk pro Zemi

7.6.2005
PRAHA [Agentura Koniklec/Sněm dětí ČR pro životní prostředí]
Autor: Václav Bratrych, tel: 732 749 878

V Roželově u Rožmitálu pod Třemšínem o víkendu vyvrcholilo přijetím závěrečného „Prohlášení“ devítidenní setkání Sněmu dětí ČR pro životní prostředí (SDČR-ŽP), který se letos zaměřuje na problematiku ekologie krajiny ve vztahu k jejímu využívání a ovlivňování člověkem v minulosti, současnosti i budoucnosti. Toto setkání organizuje již dvanáctým rokem vždy na přelomu května a června Agentura Koniklec. Letošní ročník probíhá díky finanční podpoře programu Státního fondu životního prostředí ČR. Text prohlášení je přílohou této tiskové zprávy a je určen centrálním orgánům státní správy a poslancům Parlamentu ČR.

Téma „Země, lidé a životní prostředí“ účastníky velice zajímá. Hovoří o tom i vysoká účast na letošním setkání. Mládež baví poznávat vlastnosti země hrou, pokusy, ale také při odborných přednáškách, které se zde konaly,“ komentoval letošní setkání SDČR-ŽP jeho hlavní organizátor, Václav Bratrych z Agentury Koniklec. Čtyřicet dvě děti reprezentující jednotlivé kraje z celé České republiky se v závěru devítidenního setkání shodly na tom, že stav využívání a ovlivňování ekologie krajiny je v ČR i přes značné zlepšení stále vážným problémem. Za závažné považují: obtížnost nalezení celistvého území, kde probíhají přirozené přírodní procesy, potřebu omezení výstavby supermarketů a průmyslových budov na zelených loukách, nutnost omezení automobilové dopravy a těžby dřeva v maloplošných chráněných územích. Navrhují usnadnit zemědělcům přechod na ekologické zemědělství, omezení používání pesticidů a jejich nahrazení biologickým bojem. Doporučují adekvátní rekultivaci rozsáhlých povrchových dolů a vyšší využití alternativních zdrojů energie namísto uhelných elektráren.

Setkání vyvrcholilo v závěru týdne, kdy mohli členové Sněmu dětí v rámci panelové diskuse v Praze prezentovat svou půlroční práci a vyslechnout odpovědi na své otázky, jež si na základě své činnosti a získaných informací z přednášek vytvořili. Přes neúčast pozvaných zástupců z ministerstva průmyslu a ministerstva zemědělství, Mostecké uhelné společnosti, Ředitelství silnic a dálnic a odpadářské firmy A.S.A. odpovídali na otázky mladých lidí senátor Ing. Jiří Brýdl, náměstek ministra životního prostředí RNDr. František Pojer a další zástupci ze SFŽP ČR, středočeského krajského úřadu a ze sdružení ČSOP a Hnutí Duha.

V průběhu panelové diskuse byla též slavnostně zahájena výstava prací žáků základních škol a gymnázií zapojených do projektu "Krajina mého domova".

Elektronické podoby obou dokumentů spolu s fotografiemi z „devítidenního setkání v Roželově“ a dalšími zajímavostmi jsou k dispozici na adrese http://sdcr.koniklec.cz.

Země pro člověka, člověk pro Zemi
Prohlášení Sněmu dětí ČR pro životní prostředí

Motto: ,, Zemi... já s tebou, v tobě, na tobě žiji, já s tebou a v tobě cítím, jako ty ve mně“
Karel Hynek Mácha, Návrat

Členové Sněmu dětí ČR pro životní prostředí zastupující všech čtrnáct krajů České republiky se na závěr svého devítidenního setkání s odborným programem a po pětiměsíční činnosti k tématu „Krajina, lidé a životní prostředí“ shodli na těchto závěrech:
1) V dnešní době je velmi obtížné najít celistvé území, kde probíhají přirozené přírodní procesy. Proto navrhujeme zachování a zakládání nefragmentovaných a nevyužívaných území (např. vojenských prostorů). Dále navrhujeme výrazné omezení nových staveb v chráněných oblastech a v nivách.
2) V některých nepřirozených ekosystémech je rozdělení krajiny potřebné. Například velké plochy polí by bylo dobré rozdělit na menší políčka s různými plodinami, oddělené mezemi a remízky.
3) Myslíme si, že je potřeba omezit výstavbu supermarketů a průmyslových budov na zelených loukách a podporovat stavbu ve starých nevyužívaných průmyslových zónách a v podzemí tam, kde je to technicky možné. Dalším potřebným krokem je revitalizace starých panelových domů.
4) Je nutné omezit automobilovou (osobní a především nákladní) dopravu. Nestavět parkoviště v centrech měst, zavést zde poplatky za průjezd a tyto peníze použít na zlevnění a zkvalitnění městské hromadné dopravy. Vybírat mýtné na dálnicích a silnicích první třídy a podpořit nákladní vlakovou dopravu. Namísto výstavby nových dálnic raději podporovat železniční dopravu. Na stávajících dálnicích kompenzovat poškození krajiny výstavbou přechodů pro zvířata (tzv. ekoduktů).
5) Nesouhlasíme s těžbou dřeva v maloplošných chráněných územích (kromě těch, ve kterých to vyžaduje management) a ve všech zónách národních parků včetně zásahů proti kůrovci. Nesouhlasíme s těžbou za vzniku holosečí. Prosazujeme přirozenou skladbu lesů, ne vysazování monokultur.
6) Doporučujeme adekvátní rekultivaci rozsáhlých povrchových lomů. Malé lomy a pískovny ponechat přirozenému vývoji, protože jde o biologicky cenné lokality, které nahrazují přirozená stanoviště, a nevyužívat je jako skládky komunálního odpadu. Prosazujeme postupné snižování těžby uhlí v povrchových dolech a s tím související snižování využití energie z uhelných elektráren.
7) Stát by měl více usnadňovat zemědělcům obtížný přechod na ekologické zemědělství. Mezi spotřebiteli je o biopotraviny velký zájem a trh je jimi nedostatečně zásobován. Při tomto typu zemědělství mizí spotřeba umělých hnojiv a celkově je ke krajině šetrnější. I v konvenčním zemědělství by bylo vhodné omezit používání pesticidů, nahradit je biologickým bojem a snížit veškeré preventivní hubení škůdců a plevelů, které se stejně míjí účinkem.
8) Narůstajícím problémem světa je množství odpadů. Nestačí jen recyklovat, musí se omezit už jejich produkce. V některých průmyslových odvětvích (jako je potravinářství, elektrotechnika, apod.) se používá přemíra obalů. Velkým přínosem pro odpadovou problematiku je zřizování kompostů. Sněm dětí podporuje používání skleněných i dalších snadno recyklovatelných a vratných obalů. Nesouhlasíme s provozováním spaloven odpadu, dále pak s dovozem nebezpečných látek ze zahraničí a jejich spalováním u nás.

Toto prohlášení shrnuje podle nás hlavní cesty ke zlepšení stavu krajiny a životního prostředí ČR. Ačkoliv se jeho kvalita postupně zlepšuje, stále vnímáme jeho narušení. Doufáme, že naše návrhy nepřijdou nazmar a budou příslušnými orgány státní správy a samosprávy zohledněny jako důležité podněty při jejich rozhodování.

Dne 4. června 2005 sepsali a potvrdili členové Sněmu dětí České republiky pro životní prostředí

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz