Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

V rámci projektu delegované spolupráce v Zambii pod vedením ČRA se k ochraně mokřadů využívají nejmodernější technologie

29.4.2025
Praha [Česká rozvojová agentura]
Autor: Filip Šebek

Jednou z nejvýznamnějších iniciativ české rozvojové spolupráce v Zambii je projekt Udržitelná krajina prostřednictvím integrovaného řízení (SLIM). Jeho hlavním cílem je posílit odolnost ekosystémů a zároveň zlepšit život místních komunit. Součástí tohoto prvního projektu, kde Česká rozvojová agentura vystupuje v pozici samostatného realizátora, je také ochrana tamních mokřadů propojením geotechnologií s osvětou veřejnosti.

Mokřady hrají klíčovou roli při udržování ekologické rovnováhy. Ukládají uhlík, čistí vodu, pomáhají při ochraně před povodněmi a podporují biodiverzitu. V Zambii jsou však mokřady čím dál více ohrožovány klimatickou změnou, rozvojem a rozšiřováním zemědělství. Jejich ochrana je proto stále naléhavější – a moderní technologie přitom hrají zásadní roli.

Projekt Udržitelná krajina prostřednictvím integrovaného řízení (SLIM) je součástí širší strategie Evropské unie s názvem Global Gateway, konkrétně programu Green Nexus. Jeho hlavním cílem je začlenit koncept integrovaného řízení krajiny (ILM) do národních politik, aby pozitivně ovlivnil rozhodovací procesy. Projekt je financován Evropskou unií, Švédskem a Českem. Mimo jiné se zaměřuje na poskytování technologií a zvyšování kapacit v oblasti využívání geodat pro monitorování změn v krajině, a tím na podporu informovaného rozhodování o jejím využití a ochraně.

Ve spolupráci s organizací Člověk v tísni a International Crane Foundation byla v rámci projektu uspořádaná vzdělávací akce pro žáky základních škol Lochnivar and Hakunkula v okrese Monze. „Jejím cílem bylo ukázat, jak mohou geografické informační systémy (GIS) a dálkový průzkum Země přispět k ochraně mokřadů. Tyto nástroje poskytují přesná data pro lepší plánování, sledování a řízení – a dnes je již nevyužívají jen odborníci, ale také studenti a místní komunity,“ říká manažerka projektu z České rozvojové agentury Markéta Smrčková.

Vzdělávací akce proběhla u příležitosti Mezinárodního dne mokřadů. Žáci se seznámili jak s významem mokřadů, tak s technologiemi, které je pomáhají chránit. Využity byly barevné vzdělávací panely a názorné ukázky. Více než 100 žáků se dozvědělo, jak mohou satelity a drony sledovat změny v životním prostředí, odhalovat nelegální využívání půdy a podporovat rozhodování na základě dat.

„Žáci reagovali s nadšením. Zapojili se do interaktivních aktivit, prohlíželi si satelitní snímky svých komunit a své poznatky vyjadřovali prostřednictvím poezie a dramatických vystoupení. Šlo o praktické propojení environmentální výchovy s každodenním životem – a zároveň důkaz, že mladí lidé mohou být součástí řešení. Na základě velmi pozitivní odezvy ze strany žáků i vedení školy jsme v rámci projektu připravili metodickou příručku pro učitele, která pomáhá zapojit výuku o ochraně mokřadů a technologiích do výuky integrovaného managementu krajiny,“ přibližuje osvětově-vzdělávací akcí Martina Mwanza – odbornice pro znalosti a inovace. Tato příručka byla distribuována do 20 škol v oblasti mokřadů v okrese Monze.

Aktivity projektu SLIM však nezůstaly jen ve školách. Celostátní panelová diskuse spojila zástupce Evropské unie, Ministerstva cestovního ruchu – konkrétně odboru národních parků a ochrany přírody – a experty na dálkový průzkum Země. Diskutovalo se o tom, jak může Zambie propojit tradiční metody ochrany přírody s moderními technologiemi.

Ačkoliv mokřady mají přirozenou schopnost regenerace, k jejich ochraně je potřeba zapojení všech – od žáků až po tvůrce politik. „Tyto iniciativy budou úspěšné jen tehdy, pokud budou rozhodující aktéři vybaveni potřebnými znalostmi a nástroji k informovanému rozhodování. Náš projekt SLIM prostřednictvím těchto aktivit ukázal, že propojení geotechnologií s osvětu veřejnosti může významně posílit úsilí o ochranu mokřadů v Zambii,“ dodává Martina Mwanza.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz