Proč bychom neměli plýtvat jídlem, oblečením a dalšími věcmi? Odpovědi dětem i pedagogům přináší nová publikace od Recyklohraní
18.12.2024
Česká republika [Recyklohraní o.p.s.]
Autor: Jana Čechová
„Snažili jsme se, aby děti i dospělí dostali ucelené, praktické a srozumitelné informace a především, aby díky příručce a výukovým scénářům lépe porozuměli důvodům, proč je důležité začít se změnou chování u sebe a přestat plýtvat – oblečením, jídlem a nejrůznějšími věcmi. Zároveň, aby se chovali odpovědně k životnímu prostředí při cestování nebo při běžných činnostech doma a ve škole,“ říká Jana Čechová, autorka nové Ekoabecedy aneb Na cestě k odpovědné spotřebě a zároveň členka realizačního týmu Recyklohraní.
Odpovědná spotřeba jako logická cesta
V nové Ekoabecedě aneb Na cestě k odpovědné spotřebě je téma zasazené do kontextu nárůstu počtu obyvatel na planetě Zemi, zvyšující se spotřebě zdrojů surovin, vody a energie. A dále skutečnosti, že v posledních 50 letech se rovnováha na Zemi porušila – naše planeta už není schopna obnovovat své zdroje takovým tempem, jakým je my lidé spotřebováváme. Odpovědná spotřeba a neplýtvání se pak jeví, jako jediná logická cesta, jak udržet dobré podmínky pro život i pro další generace.
Plýtváci šatní, potravinoví i Plýtváci na cestách
Pro snazší zařazení tématu do výuky mohou pedagogové využívat výukové scénáře s pestrým spektrem aktivit. Ty jsou uzpůsobeny věku dětí. Pro nejmladší v mateřských školách jsou doplněny o pohádky, říkanky, pohybové aktivity a nejrůznější kreativní činnosti. Školáci a studenti pak zapojují kritické myšlení, diskutují, tvoří myšlenkové mapy, vymýšlí příběhy, využívají pracovní listy nebo různé hry – například trimino, pexeso, vědomostní karty, vyplňovačky či osmisměrky. Scénářů jsou 4 sady. První má název Na cestě k odpovědné spotřebě, druhá Jak nebýt Plýtvákem šatním, třetí Jak nebýt Plýtvákem potravinovým a poslední čtvrtá je pojmenovaná Jak nebýt Plýtvákem na cestách a Plýtvákem domácím.
Děkujeme za podporu Státního fondu životního prostředí ČR
Materiály Ekoabeceda aneb Na cestě k odpovědné spotřebě vznikly v rámci projektu Ekoučitel pro vzdělávání pedagogů, který je spolufinancován Státním fondem životního prostředí ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí. A rovněž společnostmi Ecobat a Elektrowin – stálými partnery. Díky tomu jsou zcela zdarma k dispozici školám zapojeným do školního vzdělávacího programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět, kterých je aktuálně už přes 3 900. V elektronické podobě si je mohou stáhnout na webu Recyklohraní (https://www.recyklohrani.cz/cs/ekoabeceda/). Čtyři sta dlouhodobě nejaktivnější škol obdrželo navíc materiály v tištěné podobě.
Tematické seriály na pokračování
Metodika je součástí seriálu tematických materiálů, které Recyklohraní vydává již od roku 2009. „Postupně jsme se v ediční řadě EKOABECEDA věnovali například třídění a recyklaci vysloužilého elektra a baterií, prevenci tvorby odpadů, šetrné spotřebě vody, užívání a zpracování plastů nebo klimatické změně,“ říká Hana Ansorgová, ředitelka obecně prospěšné společnosti Recyklohraní, a dodává: „Odpovědná spotřeba získává na významu a jsem moc ráda, že nové materiály můžeme školám poskytnout právě k tomuto tématu.“
I v novém roce bude téma plýtvání v popředí zájmu Recyklohraní
Na začátek příštího roku plánuje Recyklohraní pro pedagogy webinář, v němž je s novými materiály seznámí a poskytne jim podněty, jak je zařadit do výuky. Pro děti, žáky a studenty připravilo úkol, při kterém budou pracovat na aktivitách ze scénářů. K dispozici bude také krátké instruktážní video.
Projekt Recyklohraní aneb Ukliďme si svět vznikl v roce 2008 a jeho cílem je informovat a vzdělávat žáky či studenty MŠ, ZŠ a SŠ z celé ČR o problémech životního prostřední a nutnosti recyklace. V průběhu školního roku jsou vyhlašovány zajímavé úkoly s environmentální tematikou. Pedagogičtí pracovníci ke své práci mohou využívat učební materiál, tzv. Ekoabecedu. Zájemci o praktickou výuku recyklace se mohou zapojit do nejrůznějších sběrových akcí na podporu zpětného odběru použitých baterií a drobného elektrozařízení. Do prosince 2024 se do programu zdarma registrovalo přes 3 920 škol. Bližší informace o aktivitách v rámci projektu, včetně fotogalerie, lze najít na www.recyklohrani.cz nebo na www.facebook.com/recyklohrani.
Hlavními partnery Recyklohraní, o.p.s. jsou společnosti ECOBAT s.r.o. a ELEKTROWIN, a.s.