Přinese letos Mikuláš (Bek) zdravější stravu ve školních jídelnách?
3.12.2024
PRAHA [NESEHNUTí]
Autor: Kristýna Dobšínská, tel: 735 572 682
Bezmasé pokrmy jsou důležitou součástí vyváženého jídelníčku, protože jsou bohaté na vlákninu klíčovou pro zdraví, kterou najdeme v zelenině, celozrnných obilovinách ale i v luštěninách. Právě množství těchto rostlinných potravin v jídelníčku, je klíčové pro zdravý vývoj dětí. „Bohužel i pilotní testování ukázalo, že jídelny jsou zvyklé bezmasá jídla vařit především z mléčných produktů, které ale vlákninu neobsahují v takové míře, jako když je jídlo čistě z rostlinných potravin. Proto považujeme za zásadní, aby nový spotřební koš požadoval alespoň jedno rostlinné jídlo za týden, tedy oběd založený především na luštěninách, zelenině a komplexních sacharidech,” vysvětluje Anna Neumannová z projektu Pestré jídelny organizace NESEHNUTÍ.
Červnové pilotní testování nového návrhu spotřebního koše ukázalo, že pokud má dítě na výběr z masové a bezmasé varianty, tak spíše inklinuje k pro něj známější masové variantě. To mělo za následek, že jídelny vykazovaly vyšší spotřebu masa, než návrh spotřebního koše původně požadoval. Na základě tohoto zjištění došlo k navýšení množství masa v samotném návrhu. „Toto řešení považujeme za nešťastné. Pro zdraví dětí je klíčové, aby do svého jídelníčku zařazovaly více bezmasých pokrmů. V tom jim pomůže možnost vybrat si z více variant bezmasých pokrmů. Pak bude větší šance, že se jim jídelna trefí do jejich stravovacích preferencí. Pokud bezmasému pokrmu bude vždy konkurovat pokrm masový, tak se nám bohužel nepodaří navýšit konzumaci zeleniny a luštěnin i u dětí, které na to nejsou zvyklé z domu,” vysvětluje Anna Neumannová z projektu Pestré jídelny organizace NESEHNUTÍ.
Proto NESEHNUTÍ prosazuje, aby nový návrh spotřebního koše požadoval u školních jídelen nabízejících více variant obědů, aby všechny tyto varianty byly dvakrát týdně bezmasé. Díky širší nabídce bezmasých jídel si děti mohou vybrat tu variantu, která je pro ně nejlákavější. Školní stravování by tímto krokem šlo příkladem a ukázalo, že zařazování bezmasých pokrmů do jídelníčku je zcela běžné. Tím přispěje k formování pozitivního vztahu budoucí generace ke zdravějšímu a k přírodě šetrnějšímu stravování.
Změna jídelníčku ve školních jídelnách na alespoň 2 bezmasá jídla za týden by „přispěla ke snížení množství emisí z jídla přibližně o 11 %, resp. o 58 900 tun CO2e,“ [1] proto je i s ohledem na klima klíčové navýšit množství nabízených bezmasých pokrmů ve školním stravování.
Téma možnosti výběru i z rostlinných pokrmů je velmi důležité také pro rodiče. Z průzkumu veřejného mínění společnosti InsightLab vyšlo, že 76 % rodičů by pro své dítě uvítalo možnost volby rostlinného jídla [2].
K novele školního stravování není zatím stanovisko ministra školství mládeže a tělovýchovy Mikuláše Beka, který znění vyhlášky bude schvalovat, známo. Nyní je klíčové, kdy a v jaké podobě MŠMT pošle návrh vyhlášky do meziresortního připomínkového řízení, zda se zapracují i připomínky, které mají podporu veřejnosti a zda pak ministr Mikuláš Bek tuto vyhlášku schválí.
Kontakty:
Anna Neumannová, koordinátorka kampaně Pestré jídelny, NESEHNUTÍ, tel. +420 777 859 252, annan@nesehnuti.cz
Zdroje:
[1] Škola, která chrání klima – Průvodce dekarbonizačními opatřeními pro školy, Ministerstvo životního prostředí České republiky, 2023 https://www.mzp.cz/C1257458002F0DC7/cz/skola_ochrana_klimatu_metodika/$FILE/OFDN-Pr%C5%AFvodce-20242702.pdf
[2] Pestré jídelny – Výsledky průzkumu veřejného mínění, InsightLab, 2021 https://www.insightlab.cz/jak-si-vede-rostlinna-strava-ve-skolnich-jidelnach/