Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Vítězové soutěže „Jihočeská ratolest“ si odnesli ceny

5.11.2011
ČESKÉ BUDĚJOVICE [Krasec, o.s. – krajská síť environmentálních center v jižních Čechách]
Autor: Petr Kurz, tel: 734 578 560

Jihočeská krajská síť environmentálních center Krasec dnes vyhlásila výsledky 1. ročníku soutěže projektů na ochranu životního prostředí „Jihočeská ratolest“. Zároveň tím zahájila vícedenní seriál akcí zaměřených na environmentální výchovu, vzdělávání a osvětu „Jihočeské dny s Krascem“. V týdnu od 7. do 11. listopadu proběhnou v krajském městě konference pro učitele základních a středních škol, semináře pro širokou veřejnost (například „Trvá ohrožení šumavských lesů“ nebo „Stromy a hmyz“) a výstavy jako je „Strom v betonu“. Kompletní přehled akcí a podrobností k nim naleznete níže.
Své projekty do 1. ročníku Jihočeské ratolesti přihlásilo 24 obcí, škol, místních iniciativ a neziskových organizací, které soutěžily ve čtyřech kategoriích. V kategorii obcí komisi nejvíce oslovil projekt Svazku obcí Blatenska „Všechno lítá, co peří má“ zaměřený na ochranu ptáků. Mezi školami si nejlépe vedl projekt Mateřské školy Slavonice „Průvodce naučnou stezkou Korálky poznání“. V kategorii místních občanských iniciativ byl oceněn projekt Apicentra vzdělávání Václava Jakše orientovaný na rozvoj včelařství a mezi neziskovými organizacemi s profesionálními zaměstnanci zvítězilo občanské sdružení Vespolek s projektem „Dosadba vysokokmenných starých odrůd podél historických polních cest v krajině Chlumecka“. Tyto čtyři projekty po převzetí ceny představili přítomným sami zástupci oceněných organizací.
„Všem, kteří projekty předložili, patří velké poděkování. Dělají něco navíc a jen málokdo a málokdy to ocení. Mám-li být adresný, smekám před paní Vlastou Šimečkovou a jejími kolegyněmi z MŠ Fr. Ondříčka. Na Den Země v jejich provedení se každý rok těším už od zimy“, říká Ing. Ivo Moravec, radní města České Budějovice a jeden ze členů hodnotící komise.
Cena byla udělena celkem deseti projektům, jejich přehled je uveden v příloze. Vítězové obdrželi finanční příspěvek od Jihočeského kraje, certifikát a pestrý balíček regionálních, bio a fair trade produktů. Ceny předával předseda Krasce Petr Kurz a radní Jihočeského kraje Ing. Karel Vlasák.
„Soutěž má smysl, bylo by dobré prvním ročníkem skutečně zahájit tradici zviditelnění, ocenění a propagaci projektů, které se vztahují k EVVO, ochraně přírody a udržitelnému rozvoji v regionu jižních Čech. Může se stát nejen inspirací hodnou následování, ale díky zviditelnění konkrétních projektů se může rozvinout nová smysluplná spolupráce mezi organizacemi“, oceňuje přínos soutěže Jihočeská ratolest Ing. Libuše Jozková.
Soutěž Jihočeská ratolest se koná díky podpoře Státního fondu životního prostředí, Ministerstva životního prostředí a Jihočeského kraje.
Ceny do soutěže věnovali: Slunečnice České Budějovice, obchod U Dobráka, Hempoint, Velehrad s.r.o., Skelná huť u Hluboké, o.s. Vespolek, Epy de Mye, Michala Šustrová, Petra Váchová, Dana Hanzlikova Vašková, Lenka Barčiová a Lenka Smržová.


Stručný popis oceněných projektů

Kategorie A – Obce, svazy obcí, mikroregiony
1. místo: Svazek obcí Blatenska
Kontakt: Vladimíra Tomanová, předsedkyně, Radka Vokrojová, manažerka, tel. 383 420 300, 728 881 358
Všechno lítá, co peří má – 7. ročník projektu Příroda Blatenska
Projekt měl za cíl pokračovat v EVVO na Blatensku a podnítit aktivní přístup k ochraně životního prostředí s cílem zajištění trvale udržitelného rozvoje. Zaměřen byl na avifaunu s důrazem na Blatensko (členové ZO ČSOP a ČSO přímo z Blatenska, spolupráce s CEV CICONIA, odborný garant RNDr. Pecl). Aktivity projektu se snažily v duchu proklamovaného „Poznej a chraň!“ přivést obyvatele a návštěvníky Blatenska k ochraně životního prostředí: výtvarná soutěž, soutěž mladých fotografů, ekologická výstava v městském muzeu v Blatné, odborné přednášky, exkurze a seminář.

2. místo: Obec Bušanovice
Kontakt: Marie Zdíková, tel. 724113581
Rok na vsi
Projekt je zaměřen na ochranu životního prostředí na místní úrovni. Přispívá ke zlepšení environmentálního povědomí mezi našimi občany od dětského věku, přes mládež až po dospělé. Snahou je navázat na osvědčené akce z předešlých let a zapojit do nich co nejvíce obyvatel obce a členů složek působících v obci. Jedná se o akce zaměřené na přírodu a ochranu životního prostředí (např. o společné výlety do okolních lesů s odborným výkladem), pořádání tvořivých dílen a sportovně společenských akcí na víceúčelovém hřišti

3. místo: Město Vimperk
Kontakt: Ing. Josef Kotál, Ing. Ivana Tumová, tel. 388402228
Stromy absolventů
Výsadbou stromů žáky 9. tříd ve spolupráci se žáky 1. tříd vlastní prací se snažíme v mladé generaci vzbudit zájem o své okolí a odstranit lhostejnost k zásahům vandalů poškozujících veřejnou zeleň města. Žáci 1. tříd se budou po dobu své školní docházky starat o strom svých předchůdců v jeho kritickém období a bývalí žáci 9. tříd se mohou vracet ke „svému stromu“ při setkáních třídy po letech.

Kategorie B – Školy všech stupňů
1. místo: MŠ Slavonice
Kontakt: Vítězslava Benešová, tel. 384493118, 606630399
Průvodce naučnou stezkou Korálky poznání – metodika EVVO pro učitele MŠ
Korálky poznání je název publikace, kterou zpracoval kolektiv učitelek z mateřské školy na základě dlouhodobých zkušeností v environmentální oblasti. Na publikaci spolupracovali i významní odborníci, lektoři, kteří působí v oblasti EVVO. Podařilo se i získat odborného garanta PhDr. Kateřinu Jančaříkovou z Environmentálního centra UK-PedF Praha, která metodiku doporučila budoucím učitelům v mateřských školách a na 1. stupni ZŠ. Celá metodika je zpracována i v německém jazyce, doplněna o hry, které jsou blízké i rakouským dětem. Metodika je souborem námětů vhodných při naplňování ŠVP.

2. místo MŠ Dlouhá a její součást MŠ Fr. Ondříčka
Kontakt: Vlasta Šimečková, Mgr. Marie Kurincová, tel. 385524391
Zahradní oslava: Den Země
Projekt stanovuje základy vztahu k životnímu prostředí, rozvíjí uvědomění zdravého životního stylu a formuluje postoje k ekologické problematice. Upevňuje spolupráci s rodiči. Je založen na činnostech, které rozvíjí kognitivní, tvořivé a praktické dovednosti dětí v rámci environmentální výchovy a zároveň slouží k široké propagaci.

3. místo Gymnázium, SOŠE a SOU Kaplice
Kontakt: Jiřina Staňková, tel. 602330042
Environmentální výchova (nejen) před školou
Cílem projektu bylo zavedení kompostování na škole a jeho propagace, zkrášlení prostoru před školou a vybudování venkovní učebny. Na realizaci záměru se podíleli sami studenti, ať už v rámci výuky či práce ekotýmu. Na závěr byl uspořádán slavnostní celoškolní projektový den věnovaný kompostování a environmentálním tématům obecně.



Kategorie C – Místní občanské iniciativy a sdružení
1. místo Apicentrum vzdělávání Václava Jakše o.s.
Kontakt: Josef Rotbauer, tel. 603313178
Včelařství jako součást environmentální výchovy dětí, mládeže a široké veřejnosti
Výsledkem projektu je zvýšení všeobecného povědomí jak u dětí, tak i dospělých o ekologickém přínosu včel a včelaření pro zachování biodiverzity krajiny a celkové ekologické rovnováhy v přírodě a o dalších přínosech práce včel a významu včelích produktů pro člověka. Přínosem je i možnost začlenit mezi začínající včelaře dlouhodobě nezaměstnané, budoucí seniory a lidi s přiměřeným zdravotním postižením a nabídnout jim možnost vyplnění jejich volného času.

Kategorie D – Neziskové organizace s profesionálními zaměstnanci
1. místo o.s. Vespolek
Kontakt: Lucie Černická, tel. 732483158
Krajina Mikuláše Rutharda 2. etapa, Dosadba vysokokmenných starých odrůd podél historických polních cest v krajině Chlumecka
Výsadbou vysokokmenných sazenic starých ovocných odrůd jsme dosázeli chybějící stromy v ovocných alejích podél historicky doložených (dnes polních) cest. Vracíme druhové bohatství ovocných odrůd do krajiny, zachováváme genofondové bohatství místních osvědčených odrůd ovoce pro další generace. Sázení proběhlo dobrovolnou prací, každý, kdo přišel, si mohl zasadit svůj strom do krajiny.

2. místo Calla – Sdružení pro záchranu prostředí
Kontakt: Jiří Řehounek, tel. 605066898
Stromy a hmyz
Projekt se zabýval ochranou chráněných a ohrožených druhů hmyzu vázaných na staré stromy a mrtvé dřevo, kteří patří k nejohroženějším skupinám živočichů v ČR. Zahrnoval tvorbu nového webu, vzdělávací, informační a osvětové aktivity i praktické zásahy na podporu ohrožených brouků.


3. místo DAPHNE ČR – Institut aplikované ekologie
Kontakt: Martin Střelec, tel. 774650592
Revitalizace Křemežské kotliny
Projektem jsme zahájili řešení odtokových poměrů v zemědělské krajině Blanského lesa. Analyzovali jsme odtokově problematická místa, navrhli revitalizační opatření (meze, revitalizace toků, zatravnění), projednali s klíčovými subjekty (zemědělci, obce) a zpracovali podklady pro pilotní realizace.

Akce pořádané v rámci Jihočeských dnů s Krascem

7. 11. Seminář „Trvá ohrožení šumavských lesů?“
Kde kácet kůrovcem napadené stromy a kde nikoliv? Je pro ekosystém větším ohrožením postup kůrovce, nebo plošná těžba? To budou jedny z témat odborného semináře.
Kde: v budově Krajského úřadu, U Zimního stadionu 1952/2, České Budějovice
Kdy: od 8.30 do 14.30 hod.
Pořádá: Český nadační fond pro vydru

8.–9. 11. Konference „Podzimní dny EVVO“
Kde: v budově Krajského úřadu, B. Němcové 49/3, České Budějovice
8. 11. pro učitele základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií
Kdy: od 8.00 do 16.00 hod.
9. 11. pro učitele středních škol
Kdy: od 8.30 do 15.00 hod.
Pořádá: CEGV Cassiopeia

10. 11. Seminář „Stromy a hmyz“
Seminář seznámí odbornou veřejnost s významem stromů a mrtvého dřeva jako biotopů chráněných a ohrožených druhů hmyzu a s moderními trendy v jejich ochraně a praktickém managementu.
Kde: v budově Krajského úřadu, B. Němcové 49/3, České Budějovice
Kdy: od 10.00 do 15.30 hod.
Pořádá: Calla

11. 11. Seminář „Invaze všude kolem nás“
Seminář o invazních rostlinných a živočišných druzích, jejich ekologii, o rozšíření v rámci ČR a Jihočeského kraje, o nežádoucích projevech jejich existence a možnostech obrany proti nim.
Kde: v budově Krajského úřadu, B. Němcové 49/3, České Budějovice
Kdy: od 9.00 do 13.30 hod.
Pořádá: ZO ČSOP Šumava


3. – 18. listopadu 2011 Výstava „Strom v betonu“
Výstava Strom v betonu brněnského Nezávislého sociálně ekologického hnutí NESEHNUTÍ ne zcela vážnou formou seznamuje veřejnost s vážnými problémy životního prostředí a nabízí návody, jak se do řešení těchto problémů zapojit.
Kde: Akademická knihovna JU, Branišovská 1645/31b, České Budějovice
Kdy: pondělí až pátek 8.00–17.00 hod., sobota 9.00–16.00 hod.
Pořádá: Krasec

1.–17. listopadu 2011 Výstava „Calla: Prvních dvacet“
Výstava mapující historii a dvacet let činnosti jihočeského ekologického sdružení Calla.
Kde: Budova Krajského úřadu, 2. patro, B. Němcové 49/3, České Budějovice
Kdy: po a st 8.00–17.00 hod., út a čt 8.00–16.00 hod., pá 8.00–14.00 hod.
Pořádá: Calla

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz