Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Nevládní organizace podávají stížnost na českou vládu kvůli ptačí oblasti

18.1.2005
PRAHA [Arnika - program Ochrana přírody/Česká společnost ornitologická]
Autor: Marek Jehlička, tel: 606 727 942

Stížnost na českou vládu za neschválení ptačí oblasti Heřmanský stav – Stružka – Poolší na Ostravsku poslaly dnes Evropské komisi sdružení Arnika a Česká společnost ornitologická. Vláda tuto oblast zamítla na svém zasedání dne 15. prosince 2004. Na území ptačí oblasti je plánován vznik průmyslové zóny Dolní Lutyně, proti které protestují ekologické organizace i místní obyvatelé.

Ptačí oblast se měla stát součástí soustavy Natura 2000. „Tato oblast splňuje kritéria hned pro čtyři ptačí druhy a byla také navržena ke schválení Ministerstvem životního prostředí,“ uvádí David Lacina z České společnosti ornitologické (ČSO). „Podle evropských směrnic nesmí být oblast zamítnuta z politických a ekonomických důvodů. Jiné veřejné zájmy mají být zváženy teprve při povolování staveb. Česká vláda tak zjevně porušila evropské směrnice a my doufáme, že Evropská komise podnikne odpovídající kroky,“ říká Vlastimil Karlík ze sdružení Arnika.

Arnika očekává, že Evropská komise po převzetí stížnosti zahájí přestupkové řízení a vyzve českou vládu, aby uvedla věci do pořádku. Pokud vláda nebude na výzvu Komise reagovat (nevyhlásí ptačí oblast v odpovídajícím rozsahu), může Komise podat žalobu na Českou republiku k Evropskému soudnímu dvoru. České republice ve výsledku hrozí sankce až 100 tisíc EUR denně.

Na nebezpečí porušení evropských směrnic v případě neschválení navržených lokalit soustavy Natura 2000 ekologické organizace českou vládu opakovaně upozorňovaly. Vláda rovněž obdržela petici proti stavbě průmyslové zóny Dolní Lutyně, kterou podepsalo více než 1300 místních občanů. Petici podpořili také senátoři Martin Mejstřík, Josef Jařab a Emil Škrabiš, poslanec Svatopluk Karásek, hudebník Pepa Nos či Vladimír Hučín. Přes tři tisíce podpisů pod petici za vyhlášení ptačí oblasti v navrženém rozsahu a proti výstavbě průmyslové zóny v Dolní Lutyni sebraly i nevládní organizace.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz