Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Ministerstvo odmítlo zvýšení dopravy na Pankráci, mrakodrapy ani obchodní centra zřejmě nevzniknou

8.4.2004
PRAHA [Arnika - Centrum pro podporu občanů]
Autor: Marek Jehlička, tel: 606 727 942

Ministerstvo pro místní rozvoj zrušilo povolení pražského magistrátu ke stavbě nových silnic na Pankrácké pláni. Stalo se tak již podruhé. Současně byla zrušena povolení ke stavbě nákupního centra Arkády a úprav komunikací u prodejny Bauhaus. Změna dopravní sítě, včetně rozšíření severojižní magistrály, se měla provádět právě kvůli stavbám výškových budov a obchodních center. Projekt kritizují řadu let občanská sdružení, památkáři i místní obyvatelé. Mrakodrapy a nákupní střediska by zahltily město dalšími auty a poškodily panoráma Prahy. Pankrác by se stala největším parkovištěm v republice – s asi desítkou tisíc stání. Proti zvyšování dopravní zátěže je i ministerstvo dopravy a Útvar rozvoje hlavního města Prahy.

„Rozhodnutí ministerstva je moudré. Jsme rádi, že ministerstvo vyslyšelo připomínky občanských sdružení, která prosazují přeměnu Pankrácké pláně na nové centrum Prahy 4,“ říká Martin Skalský z Centra pro podporu občanů sdružení Arnika. „Magistrát i Úřad městské části Praha 4 zatím vždy smetly připomínky občanských sdružení ze stolu jako neopodstatněné a podporovaly komerční využití území. Ministerstvo již podruhé potvrdilo, že takto rozhodovat nelze,“ vysvětluje Skalský a doplňuje: „Tisíce dalších aut se do této části Prahy již nevejdou. Stavby výškových budov a nových nákupních center na Pankráci ohrožují životní prostředí i zdraví lidí. Rozšiřování magistrály by bylo jen prohlubováním chyb minulosti. Navíc to odporuje proklamacím rady hlavního města, že severojižní magistrálu přetvoří v městský bulvár se zklidněnou dopravou.“

Ministerstvo vytýká magistrátu, že neposoudil soulad navržených dopravních staveb a obchodního střediska se zákony, územním plánem a vyhlášce o technických podmínkách pro výstavbu. Magistrát navíc své rozhodnutí řádně nezdůvodnil, nevypořádal se s námitkami účastníků a podmínky rozhodnutí jsou zmatečné. „Magistrát učinil v řízení takové množství chyb, že způsobily nezákonnost celého rozhodnutí,“ říká právník Petr Kužvart z Ateliéru pro životní prostředí.

Arnika, Občanská iniciativa Pankráce, Ateliér pro životní prostředí, Klub za starou Prahu a řada dalších organizací prosazují, aby se zástavba Pankrácké pláně řešila komplexně. „Pro území by měl být zpracován regulační plán. Je nutné zvážit, jak velké zatížení území unese. Pak lze diskutovat o parametrech jednotlivých staveb a dopravní síti,“ říká předsedkyně Občanské iniciativy Pankráce Marie Janoušková. „Rozvoj Pankrácké pláně musí vycházet z potřeb města a jeho obyvatel, nikoliv jen z komerčních zájmů investorských společností.“ Občanská iniciativa kritizuje stavby výškových kancelářských budov a prosazuje, aby na Pankráci vzniklo více provozoven služeb a obchodů pro obyvatele okolních sídlišť. Proti mrakodrapům na horizontu Prahy protestují také památkáři, kteří varují před nebezpečím vyřazení města ze seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Ministerstvo pro místní rozvoj zrušilo rozhodnutí magistrátu s tím, že magistrát v součinnosti s radnicí Prahy 4 postupoval vůči investorům „benevolentně“. „Magistrát i radnice investory na Pankráci zvýhodňovali,“ komentuje rozhodnutí Marie Janoušková. Místo plnění role nezávislého orgánu se snažili jim všemožně usnadnit stavbu budov i silnic, často v rozporu se zákony i strategickými zájmy města,“ řekla Marie Janoušková.

Rozhodnutí Ministerstva pro místní rozvoj Vám v případě zájmu můžeme zaslat faxem nebo e-mailem (má celkem 20 stran).

Arnika - Centrum pro podporu občanů
Chlumova 17, 130 00 Praha 3,
tel.,fax: 222 781 471, www.arnika.org,
Martin Skalský, tel. 606 168 026, e-mail: martin.skalsky@arnika.org
tiskový mluvčí – Marek Jehlička, 606 727 942, e-mail: marek.jehlicka@arnika.org


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz