Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Carrefour pokácel park v Edenu bez pravomocného povolení

27.10.2003
PRAHA [Oživení], tel: 724 207 527

Během víkendu byl vykácen park v Edenu na Praze 10, kde chce firma Eden Development postavit hypermarket Carrefour. Rozhodnutí pražského magistrátu o povolení kácení dřevin přitom ještě není opatřeno pravomocnou doložkou. Václavu Drbohlavovi ze sdružení Obrana životního prostředí, jež je účastníkem řízení o povolení kácení, to dnes osobně potvrdila Ivana Hrušová, vedoucí právního oddělení odboru životního prostředí pražského magistrátu.

K vykácení parku došlo i přes to, že ministr pro místní rozvoj Pavel Němec nedávno zrušil územní rozhodnutí pro výstavbu obchodního centra Eden, protože zjistil, že územní rozhodnutí trpí vážnými vadami a nezákonnostmi (nebyl řádně posouzen vliv stavby na životní prostředí; plán stavby nebyl posuzován se správným územním plánem hl.m. Prahy; existuje důvodná pochybnost o nestrannosti vedoucí územního odboru magistrátu Jany Kejvalové, neboť dílčí povolení pro investorskou firmu zařizoval její bratr Jiří Filípek). Tyto nezákonnosti zpochybňují rovněž správnost a zákonnost následných správních rozhodnutí, mezi nimi i samotného povolení ke kácení dřevin v parku. Proto se občanská sdružení Zdravý život a Obrana životního prostředí obrátila 13.10.2003, resp. 22.10.2003 na Českou inspekci životního prostředí, aby rozhodla o zastavení činnosti vedoucí ke zničení parku a zejména aby pro dobu posouzení těchto podnětů přijala předběžné opatření zakazující jakýkoli zásah na území parku.

Vzhledem k vykácenému parku je zřejmé, že Česká inspekce životního prostředí nebyla ochotna zabránit likvidaci parku v době, kdy je dán právní důvod ke zpochybnění nevyhnutelnosti odstranění a zástavby parku.

Rozhodnutí magistrátu povoluje vykácet 99 stromů (16 různých druhů) a téměř pět a půl tisíce metrů čtverečních křovin - na jedné z dopravně nejzatíženějších křižovatek v Praze.

Kopie rozhodnutí ministra Němce je umístěna na www.sospraha.cz/eden/mmr.


Tomáš Kramár
Oživení - Bohemian Greenways
724 207 527DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz