Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Zašantročil Nemak část znečištění, nebo kus továrny?

4.3.2003
PRAHA [Hnutí Duha]
Autor: Pavel Přibyl, tel: 222-514-759

V podkladech, na základě kterých úřady rozhodovaly o továrně Nemak na Mostecku, se kus technologie záhadně ztratil – nebo plány zamlčely, že kontroverzní projekt způsobí exhalace nebezpečných toxických látek. Upozornil na to posudek zpracovaný pro Hnutí DUHA [1].

Při tavení hliníku totiž patrně budou vznikat nebezpečné polychlorované dibenzodioxiny a dibenzofurany i řada polyaromatických uhlovodíků. Dokumentace ale o prvních dvou úplně mlčí a ze třetí skupiny uvádí jen jediný, benzo(a)pyren. Dnešní technologie skutečně umožňují snížit škodlivé exhalace na velmi nízkou úroveň. Ale v podkladech společnosti Nemak není o takovém opatření ani zmínka.

Podobně plány zamlčují další, pravděpodobně ještě vážnější ekologická rizika:

- Zatajují některé toxické odpady, které budou v továrně ve velkém množství vznikat – například licí formy, jádra a prach z čištění spalin.

- Neuvádí, co bude továrna s těmito toxickými odpady dělat, například kde je hodlá skladovat.

- Zamlčuje, které toxické látky budou obsaženy v kontaminované odpadní vodě odtékající z výrobní technologie, i co s ní bude továrna dělat.

Proto "na základě informací uvedených v 'průvodní a technické zprávě' lze ekologická rizika záměru vyhodnotit jen orientačně", konstatuje posudek. Navíc "zpracovatel [zjevně] nedisponoval odborníkem na odpadové hospodářství a hodnocení této oblasti…bylo zpracováno laicky", údaje o odpadech jsou "velmi kusé a v podstatě bezcenné".

Továrna Nemak roste na orné půdě v sousedství vesnice Havraň na Mostecku - podle červnového zjištění ombudsmana v rozporu se zákonem. Místní obyvatele, kteří se proti projektu postavili, Miloš Zeman v loňské novoroční televizní diskusi označil za českou obdobu teroristické sítě Al Kajda.

Hnutí DUHA dnes požadovalo, aby se ministr životního prostředí do věci vložil a zajistil úplné a přesné posouzení toxických rizik projektu. Ekologická organizace stavbu kritizuje jako výsledek špatného systému státních investičních pobídek, který se omezuje na dosažení maximální výše investic za každou cenu a nebere v úvahu kvalitu - m.j. ekologické dopady jednotlivých záměrů.

Pavel Přibyl z Hnutí DUHA řekl:
"V podkladech záhadně chybějí údaje o toxických látkách a odpadech, které by přitom v továrně s technologií, jakou bude Nemak používat, měly vznikat. Největší problém představují odpady z tavení hliníku a kontaminované odpadní vody. Stavbu je třeba zastavit, dokud společnost Nemak nezajistí a neprokáže, že toxické látky nebudou ohrožovat zdraví obyvatel okolních obcí. Odpovědnost za toto selhání nese hlavně vládní politika investičních pobídek. Vláda z kapes daňových poplatníků dotuje továrnu, jejíž výroba se patrně neobejde bez nebezpečných toxických odpadů, a dokonce ani nezajistila pořádné prověření rizik."

Kontakt:
Pavel Přibyl, telefon 222-514-759, pavel.pribyl@hnutiduha.cz
Vojtěch Kotecký, telefon 604-202470, 545-214-431, vojtech.kotecky@hnutiduha.cz


Poznámky:
[1] Posouzení dostatečnosti hodnocení environmentálních rizik v rámci dosud zpracované dokumentace – NEMAK EUROPE, s.r.o., záměr výstavby závodu na výrobu hliníkových hlav automobilových motorů (tzv. průmyslová zóna „Joseph“, Havraň): posudek zpracoval dr. ing. Vlastimil Šimek, společnost ChemEko.
DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz