Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Pozemky na Pankráci by se neměly prodat pod cenou

31.1.2003
PRAHA [ARNIKA - Centrum pro podporu občanů / Občanská inciativa Pankráce]
Autor: Martin Skalský, tel: 606 168 026

Minulí radní hlavního města doporučili těsně před svým odchodem prodej pozemků na Pankrácké pláni. Zastupitelstvo přitom již jednou rozhodlo, že doporučená prodejní cena je příliš nízká. To tvrdí i občanská sdružení, která dnes vyzvala radu k přehodnocení zamýšlené transakce. Na více než šesti tisících čtverečních metrů pozemků chce akciová společnost Pankrác Shopping Center vybudovat obří nákupní středisko. Stavba má vyrůst v sousedství kontroverzního „pražského Manhattanu“, projektovaného komplexu výškových budov.

„Záležitost již v listopadu 2002 projednávali městští zastupitelé. Prodej odmítli a shodli se na tom, že nabízená cena je příliš nízká. Jedná se totiž o jedny z nejatraktivnějších pozemků v Praze,“ uvádí JUDr. Ondřej Tošner ze sdružení Arnika. „Pokud má být na Pankráci postaveno čistě komerční centrum, měly by být pozemky prodány za tržní cenu. Jinak může město přijít o desítky miliónů korun,“ dodává. Cena celkem 6.600 čtverečních metrů pozemků měla podle usnesení minulých radních dosáhnout pětapadesáti miliónů korun. Podle Tošnera by město při vypsání veřejné soutěže mohlo získat až trojnásobnou částku.

K výzvě radním hlavního města Prahy se vedle Arniky připojili Občanská iniciativa Pankráce, Sdružení občanů postižených severojižní magistrálou a Ateliér pro životní prostředí. Všichni kritizují postup minulé městské rady. Ta poprvé doporučila prodej pozemků společnosti Pankrác Shopping Center loni v říjnu. Ačkoliv zastupitelstvo odmítlo nízkou cenu, radní těsně před svým odchodem z funkcí přijali usnesení, kterým prodej za stejné peníze schválili znovu. „Domníváme se, že se na celé věci podepsal minulý radní a nynější zastupitel Zdeněk Kovářík, který měl prodej pozemků na starosti. Není jasné, proč se pokoušel nevýhodný prodej prosadit i proti nesouhlasu zastupitelstva. Praha by tak mohla přijít o velké peníze, které potřebuje například na odstranění povodňových škod,“ tvrdí předsedkyně Občanské iniciativy Pankráce Marie Janoušková.

Pankrác Shopping Center je dceřinou společností německé rodinné firmy ECE, která provozuje desítky nákupních center po celé Evropě. Její projekt „Arkády“ na pražské Pankrácké pláni vyvolává řadu negativních reakcí. Provoz nákupního komplexu by totiž Pankrác zařadil mezi místa v Praze nejvíce postižená automobilovým provozem. Výmluvný je fakt, že celá tři z pěti nadzemních podlaží nákupního centra mají obsahovat parkovací stání pro personál a zákazníky.
DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz