Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Občané nesouhlasí se záměrem investora Office Park Budějovická

21.1.2003
PRAHA [SOS Praha]
Autor: Martin Vítek , tel: 608 244 578

Záměr výstavby budovy Office Park Budějovická Hochtief Praha 4 (O.P.B.H. Praha 4), o kterém již tisk informoval, vyvolává četné nesouhlasné reakce blízkého okolí. Jak má stavba vypadat? V záměru investora (Hochtief Praha ČR) se hovoří o dvanáctipodlažní budově se čtyřmi patry podzemních garáží. V budově má pracovat v plném provozu 1350 zaměstnanců a v garážích bude prostor pro 320 automobilů. Objekt, který zastaví plochu 3173 m2, je zasazen na roh křižovatky ulic Budějovická a Vyskočilova (bývalé Budějovické náměstí) v těsné blízkosti husté obytné zástavby. V blízkém okolí v uplynulém desetiletí vyrostlo celkem 9 výškových budov. Tato má být tedy již desátá.

Jaké výhrady mají obyvatelé blízkého okolí proti zamýšlené stavbě? Nelíbí se jim především velikost a masivnost plánovaného objektu, který mimo jiné likviduje poslední souvislý ostrůvek zeleně na bývalém Budějovickém náměstí. Budova je necitelně zasazena do těsné blízkosti obytné zóny (v jeho těsné blízkosti se krčí 5 patrový činžovní dům, na který navazuje celé sídliště). Občané mají pochopitelně také obavy, že zamýšlená stavba přinese pro obyvatele pouze další znečištění ovzduší, více hluku a dopravního přetížení ze zvýšené hustoty automobilové dopravy. Studie vlivu stavby na životní prostředí, kterou nechal investor vypracovat, se snaží prokázat, že dopad této stavby na životní prostředí je zanedbatelný. Argumenty však nebyly dosud dostatečně přesvědčující, takže vliv stavby na životní prostředí je nyní podle rozhodnutí odboru životního prostředí Magistrátu hl.m.Prahy posuzován podle příslužného zákona č. 100/2001 Sb.

Občanům se také nelíbí, že záměr nepočítá s možností částečného využití stavby širokou veřejností, přestože toto územní plán předpokládá. Za účelem prosazení těchto požadavků bylo v listopadu 2002 založeno občanské Sdružení obyvatel a přátel Budějovického náměstí (SOPBN). Sdružení adresovalo své výhrady k záměru stavby investorovi, ten však dosud na jejich připomínky vůbec nereagoval. Pro členy Sdružení je zarážející i chování Městské části Praha 4, jejíž představitelé nepovažovali za důležité se jakýmkoli způsobem vůbec vyjádřit v připomínkovém řízení k posuzování vlivu stavby na životní prostředí.

Podle sdělení Svatavy Derkové z přípravného výboru SOPBN, sdružení již eviduje zhruba 100 přihlášek od zájemců, kterým otázka podoby stavby není lhostejná. Jedná se pochopitelně především o obyvatele ze sousedního sídliště. Další zájemci o členství mohou kontaktovat sdružení na adrese Bítovská 1213, 140 00 Praha 4, na telefonních číslech 261 260 578, 608 244 578 nebo na e-mailové adrese sopbn@post.cz.

Za Sdružení obyvatel a přátel Budějovického náměstí
Martin Vítek (tel. 608 244 578, e-mail: sopbn@post.cz)


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz