Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - regionální rozvoj
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

V Olomouci byla zahájena petice Braňme rozárium

10.10.2005
OLOMOUC [Iniciativa Braňme Rozárium]

Ve čtvrtek 6.10. 2005 se v galerii Caesar z iniciativy Klubu olomouckých architektů konalo setkání občanů, kteří nesouhlasí s postupem magistrátu při jednání o změně územního plánu na území dnešního tenisového areálu klubu ČLTK 1928 Olomouc a části Botanické zahrady zvané Rozárium.

Problém vznikl v okamžiku, kdy byl soukromý pozemek ČLTK 1928 při pořizování Územního plánu, zřejmě omylem a také následkem toho, že tenisový klub na možnost vznést k územnímu plánu připomínku nezareagoval, označen jako plocha parkové zeleně. ČLTK letos sice se zpožděním ale zcela po právu žádá, aby chyba v územním plánu byla opravena nebo jinak řešena.

Při procesu projednávání jeho žádosti Zastupitelstvem města Olomouce se však dospělo – nedopatřením či úmyslně – k takovému návrhu na vyřešení situace, který tenisovému klubu nejen že jeho areál ponechává a legalizuje, ale dokonce jej rozšiřuje do prostoru Rozária. To je majetkem města a pro urbanistické řešení vzácného prostoru před městskými hradbami do budoucna je velmi důležité. Schválením návrhu by město o cenný pozemek jednou provždy přišlo a postoupilo jej soukromému subjektu (byť i za úplatu).

Pro mnoho občanů zdánlivě ne tak významný počin by však měl významné následky: Nebylo by možné dokončit realizaci plánu na využití plochy zeleně pro rekreaci a relaxaci všech obyvatel města (studie zadání tohoto plánu již existují a jejich cílem je mimo jiné začlenit Botanickou zahradu do zeleného prstence městských parků jejím otevřením a zpřístupněním ze všech stran). Dále, v bezprostřední blízkosti Domu dětí a mládeže by vzniklo nové parkoviště (nejen) pro hráče tenisu. Vyloučit se nedá ani možnost, že by na území vyčleněném z kategorie parkové zeleně mohla vzniknout stavba určená "sportu a rekreaci" (klasifikace podle územního plánu), což mohou být tenisové kurty, ale také restaurace nebo sportovní hala.

Olomoučané, kteří dalšímu znehodnocování příjemného městského prostředí chtějí zabránit – ne však proto, že by nepřáli tenisu – žádají o stažení nebo nepřijetí návrhu na změnu územního plánu a domnívají se, že je nutné důkladně prozkoumat možnosti jiného řešení nešťastné situace a umožnit odbornou i laickou diskusi. Iniciátoři této aktivity jednak předkládají Odboru pro koncepci a rozvoj města připomínky k návrhu (nejzazší termín k podání je 10. října 2005) a dále společně sestavili text petice, kterou může kterýkoli podobně smýšlející občan podepsat na řadě míst v Olomouci – např. v galerii Caesar.

Text petice a informace o dalších rozmístění petičních archů budou průběžně zveřejňovány na serveru občanské iniciativy Naše Olomouc – http://www.nase-olomouc.cz/rozarium/

Podepsána:
Veronika Prágerová, jednatelka petičního výboru iniciativy Braňme Rozárium

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související tisk. zprávy

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz