Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Poslanci byli seznámeni s analýzou diskriminace

21. 11. 2007
Michal Kaderka [Asociace občanských poraden] -


15. listopadu prezentovali pracovníci Asociace občanských poraden (AOP) výstup projektu Celorepublikový monitoring projevů diskriminace v ČR z pohledu občanského poradenství. Analýza diskriminace byla prezentována v Poslanecké sněmovně za účasti poslanců z výboru pro sociální politiku. Hlavním závěrem analýzy je, že nejvíce diskriminovaní jsou lidé, kterým hrozí sociální vyloučení.

Poslanci byli informováni o možnostech osvěty veřejnosti, komunálních politiků i diskriminovaných skupin a byly jim představeny materiály analýzy, které Asociace občanských poraden zpracovala. „Při určování diskriminačního jednání jsme velmi tolerantní až nedbalí. Jak je možné, že se neustále objevují inzeráty, které nabízejí odborné a vedoucí pozice pro muže a hůře placené pozice pro ženy a lidi v předdůchodovém věku?“ sdělila realizátorka projektu Ivana Příhonská.

Z analýzy vyplývá, že se diskriminace nejčastěji objevuje v pracovně-právní vztazích. Z předchozí analýzy, která na tuto oblast byla přímo zaměřena, vyplynuly dvě nejvíce ohrožené skupiny: Rómové a ženy vracející se z rodičovské dovolené. „Existence diskriminace není to nejhorší; mnohem horší je nemožnost se efektivně diskriminaci bránit, společenská lhostejnost a veřejné projevy politiků a političek, kteří považují téma lidských práv pouze za politickou floskuli. Na komunální úrovni se diskriminace neřeší,“ vysvětluje Přemysl Houda, zástupce ředitele Asociace občanských poraden a také zpracovatel obou analýz.

Projekt Celorepublikový monitoring projevů diskriminace v ČR z pohledu občanského poradenství je realizován Asociací občanských poraden a spolufinancován ze zdrojů Evropské unie – programu Transition Facility. Veškeré informace o projektu ráda sdělí realizátorka projektu Ivana Příhonská. Email: ivana.prihonska@obcanskeporadny.cz, tel: 222 780 599.
Michal Kaderka

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-

Související články

-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz