|
Tibetská vlajka na Náměstí Svornosti v Českém Krumlově opět bez radnice
8. 3. 2005 Tomáš Zunt [ICOS-Informační centrum občanského sektoru Český Krumlov ] -
Ani v letošním roce se českokrumlovští radní a zastupitelé nerozhodli podpořit vyvěšení tibetské vlajky, jakožto symbolické vyjádření podpory všem utlačovaným národům. Přestože každý rok přibývá po celém světě včetně České republiky počet měst, kde nejsou lhostejní k desetiletí trvající likvidaci tibetské kultury a obyvatel komunistickou Čínou, Český Krumlov zůstává i letos jedním z mála významnějších českých měst, kde se radnice nepřipojí k této, dnes již tradiční akci, na podporu dodržování základních lidských práv. Vzhledem k tomu, že o.s. ICOS Český Krumlov (jehož součástí je Centrum ochrany lidských práv jižní Čechy) sídlí v těsném sousedství českokrumlovské radnice, bude stejně jako v loňském roce vyvěšena tibetská vlajka na Náměstí Svornosti, nikoliv na radnici, ale v oknech kanceláře občanského sdružení ICOS, Náměstí Svornosti 2, Český Krumlov.
Vyvěšování tibetské vlajky připadá na 10. březen, na den, kdy bylo v roce 1959 krvavě potlačeno tibetské povstání. Jedná se o vyjádření solidarity s národem, který již několik desetiletí žije nedobrovolně pod čínskou nadvládou a jemuž jsou upírána jeho základní lidská práva, a jehož území s pozoruhodnou kulturní, náboženskou a geografickou zvláštností je po léta systematicky narušováno. V České republice se k tomuto symbolickému aktu připojují již několik let mnohé instituce včetně radnic – těch bylo loni 239, stejný počet se zatím přihlásil k vyvěšení tibetské vlajky i letos, bohužel českokrumlovská radnice mezi nimi opět chybí. Vlající tibetské vlajky nám v tento den připomínají, že totalitní společnosti nevymřely, a že v mnoha zemích je stále právo na svobodu slova, právo volného pohybu nebo právo na vzdělání jen nesplněným přáním většiny obyvatel.
Občanské sdružení ICOS-Informační centrum občanského sektoru Český Krumlov se k této symbolické podpoře nejen tibetskému lidu připojuje, protože - i když se jedná „jen“ o symbolické gesto - je velmi potřebné si neustále připomínat různé podoby bezpráví. A to i v případě (či právě proto), že současná geopolitická situace tomu příliš nenahrává, a že v případě Tibetu se jedná o zemi velmi vzdálenou. Čína se stává velmi důležitým hráčem na poli světové politiky a ekonomiky a tomu odpovídá i vzrůstající nebezpečí možného zapomnění na utrpení tohoto národa. Zvlášť my s vlastní totalitní zkušeností bychom ale neměli zapomínat na porušování lidských práv, ať se děje kdekoliv. Vyjádření podpory tibetskému lidu je navíc podporou úsilí za lidská práva vedeného nenásilnými prostředky. Vyvěšení tibetské vlajky je v neposlední řadě také gestem, které je v zájmu nás všech. Budeme-li přehlížet jakékoliv bezpráví, může se lehce stát, že se jednou ocitneme na prahu zapomnění a nebudeme mít žádné obranné látky proti totalitám jakéhokoli druhu…
Tomáš Zunt, ICOS Český Krumlov
e-mail: zunt@latran.cz
tel.: 728 151 008
ICOS-Informační centrum občanského sektoru Český Krumlov
Nám. Svornosti 2,
Český Krumlov 381 01
http://www.icos.krumlov.cz
Tomáš Zunt
|
|
|
|
|
|
|
Festival Pro Tibet - 1.-23.3., Ostrava |
4. ročník ostravského festivalu Pro Tibet, jehož cílem je informovat o dění v neobyčejné zemi světa s obyčejným osudem znásilnění jinou zemí se již naplno rozběhl. Sérii přednášek, výstav, cestopisů a koncertů zahájil 1.3. svou přednáškou Vlasta Marek.
Pomocí přednášek, výstav, cestopisů, koncertů a dalších akcí bychom rádi upozornili na minulé i současné dění v Tibetu. Díky tomuto festivalu bude v Ostravě vytupovat několik osobností, které by se do Ostravy hned tak nedostaly.
Zmiňme například Vlastimila Marka, muzikologa, multiinstrumentalistu a dlouholetého praktikujícího buddhistu, který zahájil festival svou přednáškou o duchovních hudebních nástrojích Tibetu. Ukázal tak, že tato země nám přináší nejen vědomí jedné z nejdéle okupovaných zemí v současném světě, ale také obrovské bohatství duchovní, kterému má smysl se i ve střední evropě a v dnešní době věnovat.
Série přednášek pokračovala setkáním se sinoložkou a překladatelkou Olgou Lomovou či občanským sdružením Lungta z Prahy. Byla zahájena výstava Diny Štěrbové, první české horolezkyně, která zdolala osmitisícovku a Tomáše Ruty z cest po buddhistických klášterech v Rusku. Výstavy potrvají až do konce měsíce března.
Dne 10.března, kdy Ostravská radnice nevyvěsí Tibetskou vlajku na žádném viditelném místě (bude vyvěšena uvnitř budovy a to i přes opakovaně podávanou žádost podepsanou každým rokem stovkami lidí), budeme na hlavním Masarykově náměstí kreslit vlajku. Kreslit se bude malými štětečky smyvatelnou barvou ve velikosti 10x7 metrů s cílem upozornit na Tibet a jeho problém procházející občany. Do této akce bude mít možnost se zapojit každý, kdo půjde zrovna kolem. Soustředěnou malbou bude tak moci zaměřit svou pozornost tím směrem, který uzná za vhodný a může tak vyjádřit alepoň morální účast na boji tibeťanů za svobodu.
Z nejbližších benefičních koncertů je možné navštívit Jablkoň a Kašel miminka na Benátkách či Evu Henychovou a Slávka Klecandra z Oborohu v nově opraveném nejstarším evangelickém Kostele sv Václava v Moravské Ostravě. Pozvánku na přednášky na Ostravské univerzitě a Janáčkově konzervatoři přijaly také Zuzana Ondomišiová či již zmíněný Vl.Marek.
Bude možné navštívit několik setkání s cestovateli - např. s ojedinělým a výrazným Pavlem Knéblem, který projel Tibet na kole či Janem Hansem Novotným s podobnou zkušeností.. Filmový klub filosofické fakulty Ostravské univerzity a Minikinokavárna v centru města uvedou několik filmů s tematikou Tibetu, které jinak nebývají v Ostravě často promítány.
Výjimečnou událostí bude drumandbassová benefiční párty za účasti dje Break Pitt z Rakouska a úplného zastoupení špičky místní drumandbassové scény, která je jak známo kolébkou tohoto stylu u nás.
Festival ukončí série tří benefičních duchovních koncertů - dvou meditativních s I.a V.Havlovými, O.Janotou, V.Markem a R.Bendou v husitských kostelích a rockové oratorium Juda Makabejský 40-ti členného pěveckého sboru Song MG Vsetín.
Výtěžek celého festivalu bude přeposlán na konto SOS Srí Lanka společnosti při ČT Člověk v Tísni. Poprvé organizaci, která není přímo spojena s Tibetem, ale která dle našeho mínění finanční příspěvek potřebuje. Příští ročníky by měly být benefičně již zaměřeny výhradně na konrétní pomoc v Tibetu či exilových komunitách.
Více informací a úplný výpis akcí, který nebylo možné na tomto místě plně popsat najdete na naší stránce ProTibet.org.
|
|
|
|
|
|
|
Co se chystá v březnu a událo v únoru na SEVERu - Středisku ekologické výchovy SEVER |
Co se chystá v březnu 2005 na SEVERu
(přehled aktualit)
Celostátní aktivity:
11.3. je uzávěrka přihlášek do 2. ročníku asistenčního a grantového programu „Škola pro udržitelný život“, v němž bude školám v Královéhradeckém, Pardubickém a části Středočeského kraje rozděleno asi 400 000,-Kč na jejich projekty. V druhé polovině března proběhnou celkem 4 instruktážní semináře pro učitele v Hradci Králové,Pardubicích a v Kolíně.
1.3. moderuje ředitel střediska Jiří Kulich v Praze další z pravidelných setkání ministra životního prostředí Libora Ambrozka s nevládními neziskovými organizacemi.
Česká televize bude 23.3. ve Středisku ekologické výchovy SEVER v Horním Maršově natáčet soutěžní pořad pro děti s ekologickou tématikou – „Hra na zelenou“. Soutěže se na doporučení střediska zúčastní žáci ZŠ Lánov a ZŠ Školní Vrchlabí.
Královéhradecký kraj:
17.3. odpoledne proběhne na gymnáziu v Trutnově další seminář Ekologického učitelského klubu SEVERKA pro učitele z Trutnovska (téma: Problémy životního prostředí - Možnosti řešení).
20.3. proběhne v Hradci Králové pořad pro rodiče s dětmi „Hrajeme si na přírodu“.
21.3. je uzávěrka ankety Nejkrásnější strom města Hradce Králové. Příspěvky jsou vystaveny do 21.3. na Magistrátu města Hradec Králové a občané města o nich mohou hlasovat.
Druhý ze seminářů pro učitele „Zelený balíček“ se koná 22.3. na pracovišti SEVER v Hradci Králové. Jedná se o novou učební pomůcku zaměřenou na životní prostředí, ochranu přírody a udržitelnost života využitelnou nejen na ZŠ a SŠ.
Pravidelně poskytuje své služby ekoporadna (každé pondělí na pracovišti Hradec Králové a každé úterý na pracovišti Horní Maršov).
Ve spolupráci s Centrem pro vzdělávání Královéhradeckého kraje proběhne 2.3. na pracovišti SEVER v Hradci Králové seminář pro koordinátory ekologické výchovy ze ZŠ a SŠ.
Na školní vzdělávací pobyty (pobytové výukové programy) v Horním Maršově přijedou žáci ZŠ Na Daliborce Hořice (7.-11.3. a 29.-1.4.) a ZŠ Komenského Hořice (14.-18.3.)
Proběhne cca 34 výukových programů pro MŠ, ZŠ, SŠ.
Pro členy přírodovědného klubu SVIŽNÍK v Hradci Králové a další zájemce z řad dětí a mládeže jsou naplánovány 2 víkendové akce (návštěva ZOO Dvůr Králové spojená s brigádou)
V hornomaršovském Klubu OKO proběhne 1 filmový klub, 2 výtvarné dílny s Martinem a 2 rukodělné dílny s Luckou. Den pro Tibet oslavíme cestopisnou přednáškou Martina Mykisky a výstavou fotografií z Tibetu od Dr. Jirouta.
Ústecký kraj:
Probíhá nabídka cenově zvýhodněných programů – Meze růstu a Je jen jedna Země. Oba programy jsou připraveny pro druhý stupeň ZŠ a SŠ, formou simulačních her a diskusí přibližují témata – globální problémy planety,trvale udržitelný rozvoj, ekonomický versus ekologický rozvoj atd.
Končí výstava “Recyklujte s EU!“, kterou pořádalo Dětské zastupitelstvo města Litoměřice. Jedná se o dalších aktivitách DZ na litoměřických základních a středních školách, které budou věnovány „Prevenci šikany“. Je připravena informační kampaň k problematice, zaměřená na žáky, studenty a jejich rodiče.
Další setkání pracovní skupiny EVVO v Ústeckém kraji proběhne 9.února od 13 hodin v budově Krajského úřadu v Ústí nad Labem. Činnost pracovní skupiny je i nadále koordinována Střediskem SEVER.
Intenzivně probíhají přípravy na oslavy Dne Země – aktivity věnované různým věkovým kategoriím a specifickým zájmovým skupinám ( Ekofilm pro střední školy, soutěž Rozumbrada pro základní školy, semináře pro učitele, Velká dopolední akce pro děti mateřských škol atd.)
Do škol přichází informace s pozvánkou na chystané exkurze na lokalitu Bílé stráně v Českém středohoří. Exkurze probíhají v rámci projektu NATURA 2000.
==========================
Co se událo v únoru 2005 na SEVERu
Celostátní aktivity:
Od 21.2. do 23.2. proběhl na středisku SEVER Horní Maršov SEVER seminář pro 25 pracovníků středisek ekologické výchovy z celé ČR na téma Vzdělávání o programu NATURA 2000.
4.2. jsme společně s přáteli, příznivci a podporovateli oslavili desetiletí existence Střediska ekologické výchovy SEVER. Součástí akce „10 let na zlatém SEVERu“ byl i kulatý stůl na téma „Střediska ekologické výchovy – nač a zač?“ za účasti zástupců MŽP, MŠMT, kraje a partnerských organizací. Širokou veřejnost kulturně oblažilo loutkové divadlo „Forman end Herodes“. Večer příjemně zakončili koncertem pánové Martin Brunner a Jaromír Helešic.
Královéhradecký kraj:
Na školní vzdělávací pobyty (pobytové výukové programy) v Horním Maršově přijeli žáci ZŠ Hořice (7.- 11.2.) . Na turisticko-lyžařský pobyt přijel Klub českých turistů z Otrokovic.
Celokrajský projekt Úspory energie na školách vyvrcholil závěrečným setkáním a prezentací 2.2.2005 na pracovišti SEVER v Hradci Králové. Zúčastnilo se celkem 8 škol. Každou školu prezentovali 1 učitel a 2 žáci a měli možnost konzultovat své práce s energetickým auditorem ing. Jiřím Merhoutem (Sdružení úspor energií - SUE Most). Setkání se dále zúčastnili zástupci Nadace Partnerství, Odboru ŽP KÚ, Odboru školství KÚ a magistrátu HK. Peněžní ceny za první tři místa převzaly školy: ZŠ Úpice-Lány, ZŠ TGM Náchod a SOŠ Stěžery. Finanční prostředky využijí k realizaci úsporných opatření.
17.2. odpoledne proběhl na gymnáziu v Trutnově další seminář Ekologického učitelského klubu SEVERKA pro učitele z Trutnovska (téma: Trvale udržitelný rozvoj).
První ze seminářů pro učitele „Zelený balíček“ proběhl 24.2. na pracovišti SEVER v Hradci Králové. Jedná se o novou učební pomůcku zaměřenou na životní prostředí, ochranu přírody a udržitelnost života využitelnou nejen na ZŠ a SŠ.
Pravidelně poskytuje své služby ekoporadna (každé pondělí na pracovišti Hradec Králové a každé úterý na pracovišti Horní Maršov).
V maršovském Klubu OKO proběhly dva filmové kluby, dvě výtvarné dílny s Martinem a jedna rukodělná dílna s Luckou. Jednu sobotu byla také čajovna otevřena pro veřejnost s možností výtvarné meditace. Velký úspěch měla přednáška o Venezuele.
25.2. navštívili maršovské ekologické kroužky ZOO ve Dvoře Králové, kde je čekala netypická prohlídka zákulisí pavilónů. Kroužky Medvíďat a Orlíků také vyráběly panenky pro UNICEF (na podporu programů pro děti ve třetím světě).
Na pracovišti v Hradci Králové proběhlo 22 ekologických výukových programů pro školy z Královéhradeckého kraje.
Členové přírodovědného klubu SVIŽNÍK se zúčastnili 2 víkendových akcí, mj. vyjeli 25.-27.2. na expedici do kempu a střediska ekologické výchovy Sedmihorky (Český ráj)
Příspěvky do soutěže Nejkrásnější strom Hradce Králové prošly užším výběrem (dle hlasů veřejnosti) a budou vystaveny do 21.3. na Magistrátu města Hradec Králové. I v druhém kole mohou občané města hlasovat.
V pátek 25.2. proběhl na stanici Český rozhlas Hradec Králové v rámci pořadu Habaděj rozhovor s pracovníkem střediska SEVER Jaromírem Kvasničkou o ekologické výchově.
V neděli 26.2. rodiče s dětmi navštívili v Hradci Králové další z řady pořadů „Hrajeme si na přírodu“ s názvem Zimní cvrlikání.
Kontakt:
Středisko ekologické výchovy SEVER, Horní Maršov 127, 542 26, tel.499874326, 499874280, sever@ecn.cz
Středisko ekologické výchovy SEVER, Kavčí plácek 121, 500 02 Hradec Králové, tel.495580319, sever-hk@seznam.cz
|
|
|
|
|
|
|
Praha si připomene 46. výročí tibetského povstání proti čínské okupaci |
Ve čtvrtek 10. března 2005 pořádá u příležitostí 46. výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu v rámci celorepublikové akce nazvané Dny Tibetu Občanské sdružení Lungta Tibetský den v Rybě. Od 18:00 hod proběhne v centru RybaNaruby, Mánesova 1645/87, 120 00 Praha 2 – Vinohrady výstava fotografií a promítání dokumentů o Tibetu, ochutnávka tibetského čaje z jačího másla a polévky Thugpy. Tibetské písně zazpívá zpěvačka Feng Jun Song a na bubny zahraje Kamil Holub (Altamira) společně s Michalem Hamanem (Létající koberec). Nebudou chybět ani tibetské pohádky v nastudování studentů pražské konzervatoře nebo improvizované představení divadelní skupiny Gasston. Na otázky o životě exilových Tibeťanů odpoví Tibeťan Tändzin Džigme žijící třetím rokem v České republice.
Již 253 radnic potvrdilo vztyčení tibetské vlajky 10. března 2005 v rámci akce Vlajka pro Tibet. Zástupci radnic, magistrátů, úřadů nebo krajů z celé České republiky potvrdili vztyčení tibetské vlajky organizátorům z Občanského sdružení Lungta. Úplný seznam radnic a informace o dalších akcích pořádaných v rámci Dnů Tibetu po celé České republice najdete na internetových stránkách Informačního systému o Tibetu na http://www.tibinfo.cz/clanek.php?id=456.
Ľubomír Sklenka, předseda
Lungta
Dlouhá 33, 110 00 Praha 1
tel. 604 614 577
lungta@centrum.cz
www.lungta.cz nebo www.tibinfo.cz
|
|
|
|
|
|
|
Tibetská vlajka zavlaje v Horkách již po třetí |
Již po třetí bude ve čtvrtek 10.3.2005 na obecním úřadě v Kosteleckých Horkách vyvěšena tibetská vlajka. Vlajka stejně jako večerní přednášková akce jsou připomínkou tibetského povstání a okupace Tibetu čínskou armádou. Akci Den pro Tibet v Kosteleckých Horkách pořádá místní občanské sdružení INEX-SDA Kostelecké Horky.
Ve spolupráci s OÚ Kostelecké Horky se v Kulturním domě konají od 19,00 hod přednášky s promítáním o Centrálním Tibetu a o buddhistických mniších v nepálských klášterech. Přednášet bude Tereza Stárková a Martin Seifert, který v Nepálu pracoval jako dobrovolník. Návštěvníci shlédnou také výstavu věnovanou aktuální situaci lidských práv v Tibetu, sestavenou z materiálů poskytnutých sdružením Lungta. Během večera se bude podávat tibetský čaj, tibetská campa, ale také běžné občerstvení.
Výtěžek z dobrovolného vstupného bude zaslán na konto sbírky pro školu pro nevidomé děti v tibetské Lhase. Akci pořádá místní občanské sdružení INEX-SDA Kostelecké Horky.
|
|
|
|
|
|
|
Již 194 radnic potvrdilo vztyčení tibetské vlajky 10. března 2005 |
Jiz 194 radnic potvrdilo vztyceni tibetske vlajky 10. brezna 2005 v ramci akce Vlajka pro Tibet. Zastupci radnic,
magistratu, uradu nebo kraju z cele Ceske republiky potvrdili vztyceni tibetske vlajky organizatorum z Obcanskeho sdruzeni Lungta. Vubec poprve se k teto mezinarodni akci pripoji napriklad: Unhost, As, Praha - Lipence nebo Cesky Dub. Uplny seznam 194 radnic najdete na TIBINFO - Informacnim systemu o Tibetu na http://www.tibinfo.cz/clanek.php?id=456.
V roce 1996 se k akci Vlajka pro Tibet poprve pripojila ctyri ceska mesta, v roce 2003 to bylo jiz 184 radnic a v lonskem roce vztycilo tibetskou vlajku 239 radnic. Vztycovani tibetskych vlajek na radnicich je soucasti rozsahle kampane Dny Tibetu, kdy si 10. brezna obcane Ceske republiky pripomenou 46. vyroci povstani Tibetanu proti cinske okupaci. Napriklad v Asi v techto dnech probiha vystava fotografii "Zivot v Tibetu", v ostravske kavarne Daniel se 6. brezna uskutecni Vecer tibetskych pohadek a mytologie a v Hronove se v Capkove sale bude 11.3.
konat Koncert pro Tibet.
V lonskem roce se k mezinarodni akci Vlajka pro Tibet pripojilo napriklad Svycarsko (mj. Zeneva a Basilej), Rakousko (mj. Innsbruck a Salzburg) nebo Nemecko (mj. Frankfurt n. M., Hannover a Bremy)
V roce 1950 obsadila uzemi Tibetu armada Cinske lidove republiky. V roce 1951 byla podepsana dohoda, ktera Tibetu priznavala vnitrni autonomii, ale nebyla nikdy dodrzena. Omezeni zakladniho prava Tibetanu na svobodu
vyjadrovani a pohybu, niceni klasteru a narodnich pamatek, premena Tibetu na vojenskou zakladnu, strach o zivot Jeho Svatosti dalajlamy a zejmena nasilne vedena protitibetska komunisticka politika Cinanu vedla Tibetany k lidovemu povstani, ktere vypuklo ve Lhase 10. brezna 1959. 80 000 Tibetanu bylo zabito, mnoho dalsich uvezneno nebo premisteno do pracovnich taboru. Soucasna situace Tibetu je kriticka. Tibetane se stali mensinou ve vlastni zemi. V prubehu nekolika desitek let zemrel milion Tibetanu ve veznicich, pracovnich taborech nebo v dusledku hladomoru. Politicti vezni jsou zavirani bez soudu a ve veznicich muceni, zeny jsou nuceny ke sterilizacim, detem je odpirano pravo na vzdelani ve vlastnim jazyce. 120 000 tibetskych uprchliku naznacuje, ze konstruktivni dialog mezi tibetskou exilovou a cinskou vladou se zatim nepodarilo zahajit.
Lubomir Sklenka, predseda
Lungta,
Dlouha 33, 110 00 Praha 1
tel. 604 614 577
lungta@centrum.cz
www.lungta.cz nebo www.tibinfo.cz
|
|
|
|
|
|
|
Tisková zpráva ke 46. výročí tibetského povstání |
Česká republika si 10. března připomene 46. výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci. Dne 10. března 2005 budou v rámci mezinárodní akce Vlajka pro Tibet na radnicích a úřadech českých měst a vesnic vlát tibetské vlajky jako symbol podpory nenásilného boje Tibeťanů za svá práva a snahu o zachování národní identity.
V roce 1996 se k akci poprvé připojila čtyři česká města (Litoměřice, Horní Planá, Praha 3, Hradec Králové), v loňském roce akci Vlajka pro Tibet podpořilo 239 zástupců měst, obcí a krajů. Občanskému sdružení Lungta, které v ČR organizuje akci Vlajka pro TIBET, zatím potvrdili zástupci 101 úřadů, že 10. března 2005 vztyčí tibetskou vlajku. Předpokládáme, že v roce 2005 bude na radnicích vyvěšeno přibližně stejné množství vlajek jako v loňském roce. Vůbec poprvé se k akci Vlajka pro Tibet připojí například obce Pasohlávky, Vidov, Horní Věstonice a Hrádek nebo úřad městské části Praha – Lipence a Praha - Běchovice. Úplný seznam měst najdete na TIBINFO na http://www.tibinfo.cz/clanek.php?id=456. Tibetská vlajka bude vyset i na dalších místech a budovách, např. na faře Církve československé husitské v Přelouči.
V roce 1950 obsadila území Tibetu armáda Čínské lidové republiky. V roce 1951 byla podepsána dohoda, která Tibetu přiznávala vnitřní autonomii, ale nebyla nikdy dodržena. Omezení základního práva Tibeťanů na svobodu vyjadřování a pohybu, ničení klášterů a národních památek, přeměna Tibetu na vojenskou základnu, strach o život Jeho Svatosti dalajlamy a zejména násilně vedená protitibetská komunistická politika Číňanů vedla Tibeťany k lidovému povstání, které vypuklo ve Lhase 10. března 1959. 80 000 Tibeťanů bylo zabito, mnoho dalších uvězněno nebo přemístěno do pracovních táborů. Současná situace Tibetu je kritická. Tibeťané se stali menšinou ve vlastní zemi. V průběhu několika desítek let zemřel milion Tibeťanů ve věznicích, pracovních táborech nebo v důsledku hladomoru. Političtí vězni jsou zavíráni bez soudů a ve věznicích mučeni, ženy jsou nuceny ke sterilizacím, dětem je odpíráno právo na vzdělání ve vlastním jazyce. 120 000 tibetských uprchlíků naznačuje, že konstruktivní dialog mezi tibetskou exilovou a čínskou vládou se zatím nepodařilo zahájit.
Ľubomír Sklenka, předseda
Lungta,
Dlouhá 33, 110 00 Praha 1
tel. 604 614 577
lungta@centrum.cz
www.lungta.cz nebo www.tibinfo.cz
Občanské sdružení Lungta je nevládní neziskové sdružení občanů, kteří se zajímají o Tibet, tibetskou kulturu nebo tibetský buddhismus. Základním cílem sdružení je získávat a zveřejňovat pravdivé informace o unikátní tibetské kultuře, tibetském buddhismu a situaci v Tibetu, a tím působit na českou společnost, zejména mládež, vést ji nejen k respektování tibetské kultury, ale i k úctě k občanským a lidským právům obecně, k toleranci a snaze pochopit odlišné kultury a způsoby života ve světě i v ČR.
|
|
|
|
|
|