Komunitní spolupráce může řešit problém drog
5. 6. 2003 Jana Sobotková [Econnect / Podané ruce] -
Drogy z pohledu gender, Romové a drogy, "rekreační" uživatelé drog, práce s toxikomany ve vězení: to jsou některá z témat, která v Brně představí mezinárodní konference na téma Komunitní spolupráce v ČR - "Vzájemná spolupráce mezi službami a organizacemi setkávajícími se s drogovým fenoménem". Na konferenci, která se uskuteční ve dnech 24. až 26. června, se představí mimo jiné zástupci britské organizace Cranstoun Drug Services, jedné z nejvýznamnějších britských organizací působících na poli drogové problematiky.
Konferenci připravuje sdružení Podané ruce ve spolupráci s britským partnerem Cranstoun Drug Services
a Asociací nestátních organizací; událost se odehraje pod záštitou Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky a představuje vyvrcholení ročního projektu Access 2000 - Zvýšení povědomí a propagace spolupráce napříč všemi službami, které se setkávají s fenoménem drog. Za cíl si akce klade vyvolání vzájemné diskuse a spolupráce těch složek společnosti, které se s tématem drog setkávají ve své každodenní praxi, ať už přímo či okrajově, ale v oblasti drog nejsou vždy specialisty.
Právě komunitní spolupráce umožňuje podle iniciátorů dlouhodobě nejefektivnější způsob řešení různorodých problémů. Organizátoři upozorňují, že se jedná o první a unikátní příležitost, kdy se setkají na společné půdě zástupci ze zdravotnictví, sociálních služeb, probačních a mediačních služeb, organizací pracujících s mládeží a protidrogoví koordinátoři, kteří budou moci vzájemně diskutovat, podělit se o své zkušenosti a především se dozvědět více o uplatňování konkrétních principů komunitní spolupráce v praxi. Mezi účastníky by měl být mimo jiné významný britský expert na drogovou problematiku Dr. Russell Newcombe, který vystoupí s tématy Preskripce amfetaminů a Heroin v komunitě, a další přední odborníci z resortu zdravotnictví – mimo jiné MUDr. Petr Popov, MUDr. Jiří Dolák či MUDr. Jiří Pokora.
Sdružení Podané ruce se věnuje prevenci a léčbě závislostí především na nealkoholických návykových látkách; cílem sdružení je poskytovat drogovým uživatelům programy, které vedou k důsledné abstinenci od návykových látek s radikální změnou životního stylu., případně minimalizovat rizika vyplývající z životního stylu těch uživatelů drog, kteří nenajdou dostatečnou motivaci k trvalé abstinenci. Systém služeb sdružení pak doplňují programy, jež reagují na potřeby v regionu – práce s klienty ve vazbě a výkonu trestu či romský streetwork.
Jana Sobotková
|