|
Trest smrti ve světě: 1146 popravených v roce 2003
2. 4. 2004 Jan Pavelka [Amnesty International v ČR] -
Každý rok jsou ve světě popraveny či na smrt odsouzeny stovky lidí. V loňském roce hrály v uplatňování tohoto nehumánního a neefektivního trestu opět prim Spojené státy, Čína, Irák a Vietnam, kde bylo vykonáno dohromady zhruba osmdesát čtyři procent všech poprav.
Celosvětově bylo za loňský rok popraveno celkem 1 146 osob a nejméně 2 756 bylo na smrt odsouzeno. Ve Spojených státech bylo popraveno 65 lidí, ve Vietnamu 64 a v Číně dokonce 726 osob. Tyto údaje vycházejí z hodnotící zprávy Amnesty International za rok 2003. Skutečná čísla rozsudků mohou být přitom mnohem vyšší, neboť uvedené údaje zahrnují pouze případy známé Amnesty International. Například oficiální počet poprav vykonaných v Číně je 726, zatímco jiné zdroje hovoří až o 10 000 osob popravených každý rok.
Amnesty International je jedním z členů koalice bojující za zrušení trestu smrti. Podle ní je tento trest krutým a nehumánním prostředkem vlád, které jeho uplatňováním porušují základní právo na život. Alarmující je také velké riziko nezvratnosti a nemožnosti nápravy v případě justičních omylů. Jen ve USA byla za posledních třicet let po přezkoumání prokázána nevina u více než stovky lidí odsouzeným na smrt.
Ve více než polovině zemí světa je dnes trest smrti zrušen. Studie Amnesty International ukazují, že celkem sedmdesát osm států zrušilo trest smrti pro všechny trestné činy. Ve dvaceti čtyřech zemích sice trest smrti stále platí, za posledních deset let ale nebyl žádný rozsudek vykonán. Mezi státy, které od roku 1990 zrušily trest smrti patří například Kanada, Hong Kong, Nepál, Bulharsko, Estonsko, Polsko nebo Ukrajina.
Nová studie Amnesty International znovu prokázala, že trest smrti není efektivním funkčním prostředkem, který by předcházel páchání trestných činů. Například v Kanadě, dvacet šest let po jeho zrušení, klesl počet zavražděných o čtyřicet procent. Trest smrti se tak stává jakousi odplatou, ne však preventivním opatřením, a samotnou myšlenku spravedlnosti tím proto popírá.
Česká republika patří mezi země, které podepsala, nikoli ratifikovala, Článek 13 Evropské konvence lidských práv a svobod hovořící o rozšíření zóny s naprostým zákazem užívání trestu smrti.
Více informací, stejně jako celé znění této zprávy, je možné získat v kanceláři Amnesty International v Praze.
Palackého 9
110 00 Praha 1
Tel./Fax: 224 946 993
E-mail: press@amnesty.cz
Jan Pavelka
|
|
|
|