Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Metodika pro místní Agendy 21 v ČR - nová pomůcka pro plánování udržitelného rozvoje obce, města či regionu

11. 9. 2003
-red- [Econnect / Český ekologický ústav] -


Co ovlivňuje kvalitu našeho života, jak budeme žít za 20 a více let a jak budou žít naše děti? Jaký bude rozvoj našeho města, obce či regionu za 50 let? Je současný rozvoj dlouhodobě udržitelný? To jsou otázky na které bychom rádi znali odpověď. Odpověď můžeme sami ovlivnit a pomoci tvořit například v rámci tzv. místní Agendy 21 - procesu, který za využití strategického plánování a zapojování veřejnosti do rozhodování o věcech veřejných vytváří plán udržitelného rozvoje v konkrétní obci, městské části, městě či regionu. Právě v těchto dnech vydal Český ekologický ústav po dvou letech příprav dosud chybějící publikaci Metodika pro místní Agendy 21 v ČR, která shrnuje všechny dosud získané praktické zkušenosti s uplatňováním principů udržitelného rozvoje v ČR prostřednictvím místních Agend 21.

Metodika je jedním z výstupů v březnu dokončeného projektu "Širší podpora místních Agend 21 v ČR s využitím zkušeností z Velké Británie". V rámci projektu byla vybrána tři zkušební (pilotní) místa: město Kladno, region Děčínska a mikroregion Poodří (chráněná krajinná oblast), ve kterých byl uplatněn proces místní Agendy 21.

Metodika pro místní Agendy 21 je ojedinělým materiálem, který může pomoci ovlivnit přechod ČR na cestu udržitelného rozvoje. Jejím cílem je širší uplatnění principů udržitelného rozvoje v České republice, a to prostřednictvím procesů strategického a akčního plánování - místních Agend 21 (MA21), které jsou rozvíjeny nejen v zemích Evropské unie, ale po celém světě. Chce poskytnout metodické vodítko a informace těm, kdo mají zájem uplatňovat MA21 ve své obci či regionu, a tím zajistit dlouhodobou kvalitu života a životního prostředí pro své spoluobčany. Obsahuje také případové studie uplatnění MA 21 v pilotních místech a ve Zdravých městech, obcích a regionech.

Metodika je k dispozici v elektronické podobě na webových stránkách Oddělení EVVO ČEÚ, vyšla nyní i tiskem a je možné si ji objednat e-mailem marketa.romanova@ceu.cz. Spolupracovali na ní Český ekologický ústav, Národní síť zdravých měst, Ministerstvo životního prostředí a další.

Místní Agenda 21

Místní Agenda 21 je nástrojem, jak uplatnit principy udržitelného rozvoje v praktickém životě. Vychází z programového dokumentu Agenda 21 z Konference OSN o životním prostředí a rozvoji v r. 1992 a Konference OSN o udržitelném rozvoji v r. 2002 a je důležitým procesem, který propojuje ekonomické, sociální, ekologické, kulturní a další aspekty, které ovlivňují životní úroveň místních obyvatel, a vytváří komplexní přístup k řízení společnosti.

Jejím cílem je především zajištění podmínek pro kvalitní život v konkrétní obci nebo regionu v dlouhodobé perspektivě. Nezáleží na tom, kdo proces místní Agendy 21 iniciuje a také není nutné, aby se proces nazýval místní Agendou 21. Iniciátorem procesu může přitom být stejně tak dobře místní správa jako nevládní organizace nebo skupina lidí, kterým záleží na zdravém rozvoji obce či regionu v dlouhodobé perspektivě. Záleží však na tom, jaká struktura procesu se vybuduje - na ní závisí, zda bude proces životaschopný a zda budou principy udržitelného rozvoje uplatňovány v každodenní praxi lidí, především při rozhodování v místní či regionální správě. Nezastupitelnou úlohu v procesech místních Agend 21 (dále jen MA21) hrají místní správy.

Principy udržitelného rozvoje jsou v místních podmínkách ČR stále ještě nedostatečně uplatňovány, a tím je ohrožena stabilita rozvoje. Je proto třeba rozšířit pojem a implementaci MA21 do většiny obcí, měst a regionů. Kromě toho je uplatnění principů udržitelného rozvoje jednou z podmínek získání zdrojů z EU i dalších mezinárodních sdružení.

Projekt Širší podpora místních Agend 21 v ČR zpracoval a koordinoval Český ekologický ústav a finančně ho podpořilo britské Ministerstvo pro mezinárodní rozvoj (DFID).

-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz