Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - regionální rozvoj
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Energetická koncepce musí dát šanci venkovu

5. 2. 2004
Libor Ambrozek [KDU-ČSL] -


KDU-ČSL zásadně trvá na změnách v energetické koncepci, kterou předložilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Energetická politika, kterou bude v nejbližší době projednávat vláda, musí podle KDU-ČSL dát šanci rozvoji venkova a jistotu lidem, kteří tam žijí. Proto jednoznačně podporujeme scénář, který vypracovalo ministerstvo životního prostředí.

Tento scénář znamená zvyšování podílu obnovitelných zdrojů energie, zachování severočeských vesnic, útlum problematické jaderné energetiky, regionální rozvoj a tvorbu pracovních míst přímo v regionech. Zároveň povede k větší konkurenceschopnosti naší ekonomiky.

Námi podporovaný scénář nepočítá se stavbou jaderných elektráren, ty stávající by měly být pouze na dožití. Jaderná energetika navíc nemá dosud vyřešen svůj hlavní problém – vysoce radioaktivní vyhořelé jaderné palivo. Stát musí hlavně dát obcím možnost, aby účinně spolurozhodovaly o tom, jestli se u nich bude skladovat jaderný odpad nebo stavět atomová elektrárna. Proto KDU-ČSL rovněž podporuje senátní návrh novely atomového zákona, který má obcím tuto možnost dát. Zanedbatelné není ani bezpečnostní riziko atomových elektráren, které nabylo nového významu po zintenzivnění teroristických útoků ve světě.

Nepřijatelné a neopodstatněné je bourání severočeských vesnic kvůli těžbě uhlí. Územní limity garantují po desetiletích nejistot občanům i investorům prostor pro bydlení a podnikání a důvody pro jejich ustavení dosud rozhodně nepominuly. Z analýzy spotřeby energie nevyplývá, že je v následných třiceti letech potřeba využívat hnědé uhlí za hranicí územních limitů.

Vyšší podíl obnovitelných zdrojů energie (OZE) znamená nová pracovní místa a rozvoj perspektivního odvětví. Podle scénáře MŽP by měl podíl OZE v roce 2030 tvořit 19 %. V českých podmínkách je prostor především pro energii z biomasy – ta může pomoci vyřešit problém zemědělské půdy, která leží ladem. Stejnou možnost nabízí i vyšší využívání biopaliv – scénář MŽP počítá s 20% podílem biopaliv a alternativních paliv v roce 2020.

KDU-ČSL nejenom, že nechce, ale je přesvědčena, že ani nemusíme zajišťovat naši spotřebu energie za cenu bourání obcí, stěhování lidí, produkce jaderných odpadů a vysokého příspěvku ke globálním změnám klimatu. Obnovitelné zdroje jsou nejen šetrné k životnímu prostředí, ale přinášejí i nová pracovní místa. Libor Ambrozek

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-
-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz