Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - regionální rozvoj
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Otevřený dopis Václava Havla Jiřímu Paroubkovi

13. 12. 2005
Václav Havel [Václav Havel] -


Vážený pane premiére,

rád bych Vás seznámil se svým postojem k možnému zrušení ochrany některých obcí, které doplácejí na to, že leží na hnědém uhlí.

Respektuji snahu vlády o prosperitu České republiky jako jednu z důležitých agend správy země. Její povýšení na hlavní ukazatel hodnocení však nesdílím. S velkou nelibostí například sleduji, jak se v naší politice po několikaleté porevoluční přestávce opět zabydlel čtyřiceti lety ověřený technokratický přístup ke krajině, k půdě, k historickému dědictví a k životu vůbec. Bohužel se v tomto ohledu levicové ani pravicové vlády neliší a to, nutno říct, nejen u nás. Růst spotřeby se stal společenským kultem a růst tohoto růstu zaklínadlem téměř všech vlád. Pamatuji se například, že někdejší dostavba jaderné elektrárny Temelín byla ospravedlňována odstavením tepelných elektráren v severních Čechách. Jak to dopadlo, víme všichni: vedle Dukovan a Temelína spalují tepelné elektrárny dál hnědé uhlí. Úspory energie jsou považovány málem za rouhání, protože hodnocena a prémiována je výroba, nikoli úspory. Ti, kteří se angažují na poli alternativních zdrojů, jsou začasté vysmíváni a považováni za jakési okrajové podivíny. Po dnes spotřebované energii však nezbude nic jiného, než krajina která se těžce a za velké peníze vzpamatovává z devastace, a obce vykořeněné ze svých sociálních a kulturních vazeb. Velkou ránu dostaly odsunem Čechů, druhou odsunem Němců a nyní by mohla být ztráta identity dokončena definitivním odsunem rozumu. Na rozdíl od předchozích rozhodnutí jsou však ta dnešní svobodnou demokratickou volbou a o to větší zodpovědnost vyžadují.

Jsou přece i jiné přístupy. Kladu si otázku, zda je v dnešních podmínkách jednorázový a bezprostřední efekt těžby hnědého uhlí důležitější než staleté kořeny Horního Jiřetína a Černic. A která sídla přijdou na řadu příště, když je ani někdejší vládní záruky neochrání? Můžeme se nazývat kulturní zemí, když staleté historické dědictví přeměníme během několika let na energii, kterou navíc vyvezeme za hranice? Domnívám se, že kulturní dědictví je vyšší hodnotou než momentální zisk. Ostatně je to právě toto dědictví a náš vztah k němu, co z nás dělá svébytný národ. Bez zachování vlastní identity neuspějeme nejen ve sjednocené Evropě a ve světě, ale především před našimi vlastními potomky.

Vážený pane premiére, bude-li vláda stát před rozhodnutím v této věci, uvědomí si, jak věřím, závažnost svého rozhodnutí a dá přednost hodnotám dlouhodobým před momentálními výhodami.

Váš
Václav Havel Václav Havel

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-
Hnutí DUHA podporuje odpis uhlí pod vesnicemi
Ústecká pobočka Hnutí DUHA podpořila návrh na odpis zásob uhlí pod Horním Jiřetínem a Černicemi – dvěma vesnicemi na Mostecku, které ohrožuje rozšiřování povrchových dolů.

Návrh dnes předložilo ministerstvo životního prostředí z podnětu obce Horní Jiřetín.

Ochranu zbývajících severočeských obcí před další těžbou vyhlásila vláda v roce 1991. Později ji potvrdil také územní plán Podkrušnohoří. Formální odpis zásob suroviny je poslední krok, kterým se rozhodnutí ministrů také prakticky realizuje. Garantuje tak obcím a kraji jistotu potřebnou pro ekonomický rozvoj.

Roman Klecker z Hnutí DUHA Ústí nad Labem řekl:
"Odpis zásob uhlí je velmi důležitý krok. Ministr životního prostředí na rozdíl od ministra průmyslu a předsedy vlády respektuje rozhodnutí obce, která odmítla vystěhování a výslovně požadovala zachování limitů těžby. Důležité je, aby se teď k návrhu na odpis přidal také kraj a nenechával obhajobu Horního Jiřetína a Černic na samotné obci."

Kontakt:
Roman Klecker, Hnutí DUHA Ústí nad Labem, telefon 605 151 475, email roman.klecker@hnutiduha.cz
Petr Holub, vedoucí programu Energie Hnutí DUHA, telefon 604 202 470, email petr.holub@hnutiduha.cz
Paroubek: lidé dostanou přednost před uhlím
Za průlomové označilo Hnutí DUHA dnešní prohlášení předsedy vlády a ministra průmyslu k osudu obcí ohrožených rozšiřováním uhelných dolů.

Jiří Paroubek a Milan Urban slíbili, že vláda prozatím nehodlá zrušit ochranu obcí v Podkrušnohoří před těžbou, která byla vyhlášena v roce 1991. Oznámili přitom, že hodlají respektovat stanovisko lidí v Ústeckém kraji.

Petr Holub, vedoucí programu Energie Hnutí DUHA, řekl:
"Prohlášení je důležitý průlom. Lidé v Horním Jiřetíně a Černicích mohou slavit první vítězství, protože tento slib znamená, že je vláda nepotopí. Velmi se zvýšila pravděpodobnost, že v Podkrušnohoří dostanou lidé přednost před uhelnými společnostmi. Jít do nepopulárního bourání obcí kvůli uhelným dolům by samozřejmě pro premiéra bylo velmi nepříjemné, zvlášť pár měsíců před volbami. Potvrzuje se tak, že o zachování nebo zbourání Horního Jiřetína a Černic rozhodnou krajští politici při schvalování územního plánu Ústecka."

Kontakt:
Petr Holub, vedoucí programu Energie Hnutí DUHA, telefon 604 202 470, email petr.holub@hnutiduha.cz
Roman Klecker, Hnutí DUHA Ústí nad Labem, telefon 605 151 475, email roman.klecker@hnutiduha.cz

Související články

-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz