Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - kultura
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Čeká ČR kvůli velrybám diplomatická ofenzíva Japonska?

11. 5. 2004
Zbyněk Havránek [Greenpeace] -


Politický boj o záchranu velryb se podle posledních zpráv značně vyostřuje. Maďarsko podlehlo diplomatickému tlaku Japonska a jeho vládní představitelé oznámili, že letos už se nezapojí do ochrany velryb. Odborníci vyjadřují obavy, že podobnému nátlaku ze strany Japonska by mohla být vystavena i Česká republika.

Zástupci ministerstev životního prostředí České republiky, Slovenska, Maďarska a Polska vyjádřili úmysl vstoupit do Mezinárodní velrybářské komise (IWC) a přidat se k táboru ochránců velryb již loni na jaře v Košicích. K tomuto kroku je vyzvala nejen organizace Greenpeace, ale také vysocí představitelé Spojených států, Spojeného království a dalších zemí. Minulý týden však Maďarsko jako první podlehlo tlaku Japonska a slíbilo, že se v letošním roce nezapojí do aktivit na záchranu velryb.

Japonsko za poslední čtyři roky posílilo tábor zastánců lovu velryb o 9 chudých rozvojových zemí, mezi které patří například Belize, Gabon, Guinea a Mongolsko. Očekává se, že na straně velrybářů do IWC navíc letos vstoupí Mauretánie a Pobřeží slonoviny, na straně ochránců velryb pak Belgie. (1)

“Nastává kritický okamžik nejen v dějinách Mezinárodní velrybářské komise, ale zejména v dějinách ochrany velryb. Pokud se Japonskem nechají zastrašit nové členské země EU, znamená to, že cesta k obnovení komerčního lovu velryb ve velkém je otevřena. Na světě totiž zbývá mnoho chudých rozvojových zemí, které se bohužel nechají koupit Japonskem výměnou za rozvojovou pomoc a budou hlasovat pro zrušení moratoria na jejich lov,” řekl Marek Tomin, poradce Greenpeace v oblasti ochrany velryb.

Zatímco v České republice musí být přístup k Mezinárodní úmluvě o regulaci velrybářství (ICRW), který byl schválen vládou 28. dubna 2004, projednán parlamentem, v Maďarsku k tomu stačí souhlas vlády. Kabinet premiéra Pétera Medgyessyho přitom vstup do IWC schválil již 6. února s tím, že žádost o vstup měla být v brzké době zaslána do Spojených států, které jsou depozitorem IWC. Po návštěvě japonské delegace minulý čtvrtek však maďarští vládní činitelé Japoncům slíbili, že se Maďarsko minimálně letos nezapojí do aktivit IWC

Tomin uvedl, že Japonsko chce získat čas na to, aby do Komise natáhlo další země, které podpoří obnovení komerčního lovu a uvolnění mezinárodního obchodu s velrybím masem. „Stejně tvrdé lobování můžeme v příštích dvou měsících očekávat i u nás. Delegace velrybářů již loni několikrát navštívily naše ministerstva. Letos budou jejich cílem zřejmě jednotlivé politické strany a poslanecké kluby.“

Návrh na přístup k Mezinárodní úmluvě o regulaci velrybářství by se měl dostat na program příští schůze Poslanecké sněmovny začínající 14. června. Pokud bude projednán v urychleném čtení, existuje možnost, že Česká republika podpoří ochranu velryb již na letošním zasedání IWC v italském Sorrentu, jež bude zahájeno 19. července.

„Je to závod s časem, který však kvůli budoucnosti velryb musíme vyhrát. Velryby opravdu potřebují náš hlas,“ zdůraznil Tomin.

Greenpeace ČR právě dokončila celorepublikové turné za záchranu velryb. V Bánské Bystrici předala štafetu slovenským kolegům, usilujícím rovněž o vstup své země do IWC. Greenpeace dosud nasbírala více než 19 000 podpisů pod Výzvu českým politikům „Dejte svůj hlas velrybám“. (2)

Příští týden zahájí norští velrybáři letošní sezónu komerčního lovu velryb s tím, že plánují ulovit 670 plejtváků malých. Zároveň vyplouvá i japonská flotila do vod severozápadního Pacifiku, kde chtějí ve jménu vědy ulovit 210 velryb včetně plejtváků sejvalů, Brydeových a vorvaňů. Japonci letos již ve vodách Antarktidy ulovili 400 plejtváků malých. (3)

Další informace:

Marek Tomin, poradce Greenpeace pro otázky ochrany velryb, mobil: 604 237 974,
e-mail: marek.tomin@volny.cz

Zbyněk Havránek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR, tel.: 224 319 667
e-mail: zbynek.havranek@cz.greenpeace.org

Internet: http://www.greenpeace.cz

Poznámky pro editory:
(1) V současné době v IWC zasedá 51 zemí, které jsou rozděleny na dva tábory. Na jedné straně jsou státy podporující ochranu kytovců, mezi které patří například USA, Austrálie, Brazílie a většina zemi Evropské unie, na straně druhé země, jež velryby dodnes loví nebo o obnovení komerčního lovu usilují. Mezi hlavní „velrybářské“ země v IWC patří Japonsko, Norsko a Island, které různými způsoby obcházejí moratorium platné od roku 1986 a usilují o obnovení komerčního lovu ve velkém. Tyto země v čele s Japonskem se snaží získat v IWC většinu.

(2) Zatímco Norsko svévolně ignoruje moratorium na komerční lov velryb (podalo proti němu výhradu již v roce 1982), Japonsko loví velryby pod záminkou vědeckého výzkumu. Veškeré maso z takto ulovených velryb bylo loni prodáno na japonském trhu. Za 3 000 tun velrybího masa bylo utrženo 52 milionů USD. Japonsky "vědecký" lov byl kritizován i na posledním zasedáni IWC. Island oznámil zahájení vlastního "vědeckého" lovu velryb vloni na podzim. Během záři bylo uloveno 38 plejtváků malých, Island však vyslovil úmysl lov v příštích letech rozšířit a lovit i více ohrožené druhy, jako například plejtváka myšoka a plejtváka sejvala.

(3) Výzvu mj. podepsali: spisovatel Ivan Klíma, hudebník Vlasta Třešňák, zpěvačka Monika Načeva, režisér Steve Lichtag, producent Petra Vachler, herec Petr Vacek, fotograf Ibra Ibrahimovič, spisovatel Tobiáš Jirous, písničkář Jaroslav Hutka, režisér Marek Dušák, politik Martin Bursík, zpěvačka Marta Kubišová, hudebník Jan Burian, filosof Erazim Kohák a řada dalších. Výzvu je možné podepsat též na internetu na adrese: http://www.greenpeace.cz/velryby/vyzva.shtm

Zbyněk Havránek

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

21. 6. 2005

-

Související články

-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz