|
Protestní happening vyjadřující nespokojenost s dosavadním průběhem vyšetřování kauzy Czechtek 2005
7. 12. 2005 David Čermák [Iniciativa Policejnistat.cz] -
Iniciativa PolicejniStat.cz pořádá tuto sobotu 10.12.2005 v 15:00 krátký protestní happening. Účastníci vyjádří svoji nespokojenost se současným vyšetřováním zásahu na festivalu Czechtek 2005. Uskuteční se při příležitosti mezinárodního dne lidských práv v prostorách parku Kampa v Praze.
Velmi brzy po policejním zásahu proti účastníkům festivalu Czechtek 2005 bylo zřejmé, že nejtěžším úkolem bude dohnat odpovědné činitele a velitele zásahu k profesní odpovědnosti.
V posledním týdnu jsme se opět mohli setkat s větší mediální aktivitou v kauze Czechtek, především tak, jak další vývoj šetření zkresleně prezentoval Patrik Biskup v deníku Právo ve svém článku „Ombudsman: Postup policie na CzechTeku byl zákonný”. Možná právě toto je základem lepší mediální prezentace policie, jednoho z cílů policejního prezidenta Vladislava Husáka. Otakar Motejl informace Práva následně popřel ve své tiskové zprávě.
Inspekci ministra vnitra bylo svěřeno vyšetřování jednotlivých excesů policistů i zásahu jako celku přesto, že je často napadána za svoji provázanost na policii a nevůli vyšetřování dovést do zdárného konce. Naše Iniciativa nabídla Inspekci ministra vnitra spolupráci a průběžně jí poskytuje podklady k vyšetřování. „Účastníci bohužel popisují, jak během podávání vysvětlení jsou zastrašováni, jsou jim rozporovány jejich svědectví, vyšetřovatelé se chovají agresivně a nakonec jim je nabídnuto stažení trestního oznámení, ” říká David Čermák, koordinátor Iniciativy Policejnistat.CZ.
Inspekce ministra vnitra v tomto týdnu sdělila, že ani u čtyř policistů, kteří brutálně zbili na zemi ležícího Jana P., není podezření z trestného činu. „Je to neuvěřitelné, mají video, kde je jasné, že jsem se nijak neprovinil. Policisté mě napadli bez důvodu a chovali se jak zvířata!” sdělil Iniciativě Jan P., který má informaci zatím pouze z médií. „Je evidentní, že je dáno důvodné podezření ze spáchani několika trestných činů ze strany konkrétních zasahujících policistu. Zůstává otázkou, z jakého důvodu Inspekce tyto policisty kryje. Jedná se o příklad policejní zvůle, která nemá v právním státě místo, ” doplnila advokátka Klára Slámová.
Policie trvá na verzi, že veškerá pochybení byly maximálně excesy jednotlivých policistů. Pokud bychom na tuto verzi – čistě teoreticky - přistoupili, proč stále není ani jeden policista vyšetřován?
Nesouhlasíme se současným stavem vyšetřování, kdy mezi obviněnými jsou pouze účastníci festivalu Czechtek. Policisté se odpovědnosti vyhýbají, ačkoli je jejich chování dokumentováno na desítkách hodin videozáznamů a tisících fotek. Proti 10 účastníkům je v současné době vedeno trestní řízeni, tři účastníci jsou již obžalováni a v případě jednoho byl již vydán trestní příkaz. Pochybnosti o důvodech a zákonnosti policejního zásahu vyjádřili ochránci lidských práv, Amnesty International, Helsinský výbor, Horní komora parlamentu, prezident Václav Klaus a další.
Zveme Vás tímto v sobotu 10.12.2005 od 15:00 do parku Kampa. Vzhledem k venkovním teplotám bude program happeningu zkrácen pouze na 20 minut. Zveme všechny, kteří nesouhlasí dosavadním průběhem vyšetřování zásahu. Nezapomeňte, že Vás na Kampě nikdo nezastoupí.
David Čermák
|
|
|
|
|
|
|
Ani precizní dokumentace, svědectví, fotografie a lékařské zprávy nepřiměly Inspekci MV, aby potrestala viníky z řad příslušníků Policie ČR |
Během zásahu proti účastníkům tanečního setkání Czechtek 2005, který byl podle ministerstva vnitra pod jednotným velením, byla řada lidí bezdůvodně zbita a zraněna.
Jeden z příkladů takovéhoto chování je i případ mladíků z Teplic, kteří na pokyn policistů svým autem vjeli na místo jim určené. Tam byli nejenom napadeni policisty, ale byla jim dýmovnicí vhozenou do jejich automobilu způsobena značná škoda na majetku. Inspekce MV případ vyhodnotila tak, že když se policisté nedají ztotožnit, celou věc odložila s poukazem na trestní řád - tedy, že se podle ní nepodařilo zjistit skutečnosti, opravňující zahájit trestní stíhání.
Inspekce nejen že nevedla k zodpovědnosti velitele zásahu pod jednotným velením, (který mimochodem není doposud znám), ale dokonce v usnesení konstatuje: poškození vozidla a uhození poškozeného tonfou jsou dvě z mnoha epizod tohoto služebního zákroku Policie ČR.
V tomto kontextu jen dotváří celou dnešní atmosféru u Policie ČR to, že policista Miroslav Šoulej, který je podepsán pod protokolem jako schvalující a vedoucí oddělení, podal deset dní před tímto podpisem žádost o uvolnění z místa vedoucího a ten samý den, tedy 22.12. 2005, požádal o uvolnění ze služebního poměru příslušníka Policie ČR. Jak řekl ve svém vyjádření Miroslav Borník, ředitel Inspekce ministra vnitra: "Na žádost tohoto typu může služební funkcionář reagovat pouze tak, že jí vyhoví".
Více informací naleznete na www.kozy.cz/czechtek05/pripad1.htm
|
|
|
|
|
|