|
Hoď to tam - projekt na podporu volební účasti mladých lidí
16. 5. 2006 Běla Chylíková [Nezávislá skupina mladých lidí] -
Jsme mladí a není nám jedno, co se kolem nás děje. Zajímáme se o dění u nás i ve světě a nejsme jen pasivními účastníky. Máme svoje volby. Právě nadcházející volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR jsou aktuálním tématem většiny českých médií. Průzkum volebních preferencí pomalu ani nestíháme přečíst a už je tu další. Většina politických stran se svým programem zaměřuje na rodiny, důchodce a střední vrstvu. Málokterá z nich se snaží oslovit mladé voliče, a to je jedím z důvodů, proč je volební účast mladých tak nízká.
Právě tato situace nás vedla k nápadu vytvořit projekt HOĎ TO TAM! Vytvořili jsme webový portál www.hodtotam.cz s jediným cílem – oslovit mladé voliče ve věku od 18-30 let a kreativní formou je přesvědčit, aby šli 2. a 3. června 2006 k volbám.
Za projektem HOĎ TO TAM! stojí skupina mladých lidí, kteří nejsou spojení s žádnou politickou stranou.
„Neříkáme koho volit a koho ne. Naším cílem je přesvědčit mladé lidi o tom, že volit má smysl a měli by svůj hlas využít, i když se třeba úplně neztotožňují ani s jednou z kandidujících stran. Nevolit je podle nás projevem tichého souhlasu se stavem věcí, zatímco volbou rozhodujeme o naší budoucnosti,“ uvedla iniciátorka projektu Běla Chylíková.
Hlavní náplň webové stránky www.hodtotam.cz tvoří galerie, do které mohou uživatelé přidat své návrhy na téma „Jdi volit!“ a nabídnout je ke stažení. Návrhy ve formátu PDF o velikosti A4, A3 a samolepky na archu A4 je možné zaslat na galerie@hodtotam.cz. Vytisknutím a vystavením plakátu nebo letáku ve svém okolí (například ve škole, do okna nebo v kanceláři) šíří uživatelé tento vzkaz dál.
Součástí webu je také sekce s přehledem a odkazy na všechny kandidující politické strany a hnutí a návod, jak si zařídit voličský průkaz, pokud se volič nemůže dostavit k volbám v místě trvalého bydliště. Formulář na vyplnění žádosti o voličský průkaz je možné stáhnout na www.hodtotam.cz.
V souvislosti s naším projektem bychom rádi zmínili podobně zaměřené projekty www.rozhodnete.to a www.helevol.cz, pocházející ze studia Mowshe. HOĎ TO TAM! a uvedené dva projekty vznikly nezávisle na sobě. To jasně naznačuje, že podobná aktivita je potřebná, jelikož míra znechucení mladých lidí současnou situací, případně jejich apatie, je neúnosná. V současnosti tvůrci těchto projektů jednají o případné další spolupráci.
Za projekt HOĎ TO TAM!:
Běla Chylíková
email: bela@hodtotam.cz
tel: 776 220 773
www.hodtotam.cz
Běla Chylíková
|
|
 |
 |
 |
 |
 |
Politické strany se vzácně shodly na nutnosti podpořit rozvoj NNO |
Téma neziskového sektoru a dárcovství patří v evropských zemích mezi standardní součást volebních programů a práce. Jaká je situace v této oblasti v České republice? Jakým způsobem plánují hlavní politické strany kandidující do Poslanecké sněmovny v červnu letošního roku podporovat rozvoj dárcovství a neziskových organizací u nás? Společně s vybranými zástupci NNO se ptalo Fórum dárců. Na pozvání k této diskuzi, která se konala 3. dubna 2006 v budově Parlamentu ČR nereflektovaly ODS a ČSSD.
Za politické strany se setkání zúčastnili Ing. Jan Kasl (SNK Evropští demokraté), MUDr. Vladimír Říha (KDU-ČSL), JUDr. Stanislav Grospič (KSČM), Mgr. Ivo Hartmann MBA (US-DEU), Mgr. Petr Štěpánek (Strana zelených).
Za neziskové organizace se semináře zúčastnili zástupci Junáka, Zeleného kruhu, Člověka v tísni, Nadace Divoké husy, Nadace Občanského Fóra, České rady dětí a mládeže, Econnectu a další.
Politické strany se vzácně shodly v otázkách podpory rozvoje NNO v České republice. Konkrétně pak v bodech
- zjednodušení pravidel pro fungování NNO
- zjednodušení daňového systému a snížení daňového zatížení
- zvýšení neformální podpory neziskového sektoru ze strany státu
- podpora zavedení daňových asignací
- nutnosti řešení právních úprav NNO na základě konzultací s NNO
Kontakt:
Václava Ludvíková, PR a komunikace, GSM: +420 602 189 891
Monika Granja, Manažerka Legislativního programu, GSM: +420 605 525 742
www.legislativa.donorsforum.cz
========================================================
Politické strany ve volebních programech shodně zmiňují podporu NNO
V rámci diskuze zazněly tyto myšlenky:
* „SNK - ED podporují NNO a jejich cílem je dostat nevládní neziskový sektor výše do povědomí, dát mu větší prestiž než má dnes: Občas se nám zdálo, že je považován za něco nežádoucího, nepřijatelného. To prosím my odmítáme. Myslíme si, že nestátní neziskový sektor je schopen zajišťovat často mnohem lépe, mnohem efektivněji mnoho funkcí státu než stát sám. Tím myslím mnoho oblastí, sociální, školství a tak dále. Čili není pochybnosti o postavení. Zvýšit, podpořit, posílit.“ Jan Kasl, místopředseda SNK-Evropští demokraté
* „My samozřejmě obecně podporujeme nevládní sektor, individuální dobročinnost a svobodnou činnost spolků. Domníváme se, že stát má užší funkce, že nemá zasahovat do všech oblastí lidského života, takže ten státem zabezpečený sociální blahobyt je nereálný. Také naši přestavitelé vždycky zastávali tyto postoje a lze to odečíst z jejich konkrétních skutků. Jako nejpřirozenější sféru vidíme zdravotní, sociální a vzdělávací oblasti, případně oblast kulturní, kde se mohou tyto činnosti realizovat.“ Vladimír Říha – poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR za KDU-ČSL
* „My vnímáme neziskový sektor, nadace a všechny subjekty neziskového sektoru jako součást občanské společnosti a pro nás i politické strany jsou součástí občanské společnosti nejen neziskový sektor a jiné iniciativy ale také politické strany jsou jednou z částí občanského sektoru a občanské společnosti a proto si myslíme, že i některé politické strany, které jaksi se velmi silně vymezují vůči občanskému sektoru v České republice by v tomto měly být trošku pokornější a měly by si vzpomenout na to, že liberální demokracie stojí na takových třech základních pilířích, tím jedním je pluralitní politický systém, tím druhým, a někteří to rádi zdůrazňují, je konformně tržní hospodářství a tím třetím pilířem, který tomu všemu dává to hodnotové zakotvení a určité brzdy a protiváhy, je právě občanská společnost a občanský sektor.“ Ivo Hartmann – náměstek Ministra spravedlnosti (Unie Svobody – DEU)
* „Vnímáme neziskový sektor jako významnou součást celé naší společnosti. Máme jen určité obavy, které spočívají v tom, aby postupně věci, které jsou v zájmu celé společnosti a jejíž úlohu by měly plnit veřejnoprávní korporace a stát jako reprezentant celé naší společnosti nebyl z této úlohy vytěsňován a nebylo to odkázáno pouze na oblast charity a tzv. neziskového sektoru, různých občanských sdružení. v této souvislosti bych chtěl říci, že my samozřejmě vítáme a podporujeme svobodné sdružování občanů, zejména ve spolkové činnosti, v podpoře, která směruje zejména do sociální oblasti, zdravotnické oblasti, kulturní oblasti, různé zájmové oblasti, kam patří třeba i sport, mládež a samozřejmě i péče o památky, životní prostředí. od toho se odvíjí priority a principy naší strany a našeho volebního programu.“ JUDr. Stanislav Grospič - poslanec za KSČM
* „My tady hodně mluvíme o financování neziskového sektoru, nicméně zapomíná se, že spolkový život vůbec je indikátorem míry svobody ve společnosti, stačí se podívat na našem území do minulého století, jak oba totalitní režimy zasahovaly represivně do spolkového života, jak jej omezovaly a v určité podobě i dneska když se podíváte do výroků některých politiků ohledně neziskového sektoru, především environmentálního tak je vidět neustále to šablonovité přemýšlení, hledání nepřítele a podobné věci a to samozřejmě nejde určit zákonem, tam žádná novela zákona nepomůže, tady je nutno pracovat na zkulturnění společnosti a té vrcholné politiky, kdy si politici ve významných funkcí nemohou dovolit výroky na adresu neziskového sektoru, spolků, sdružení, nadací a podobně, které v očích občanů úsilí těchto organizací srážejí. To tedy platí napříč sektorem, ale nejvíc to dopadá v české společnosti na sdružení environmentální nebo sdružení bránící lidská práva.“ Mgr. Petr Štěpánek (Strana zelených)
Více informací o setkání Fóra dárců, zástupců neziskových organizací s představiteli hlavních politických stran a přepis jednotlivých příspěvků naleznete na www.legislativa.donorsforum.cz - viz související odkaz.
|
|
 |
 |
 |
 |
 |
Zelený kruh hodnotil hlasování poslanců v oblasti životního prostředí za poslední čtyři roky |
„Nejzelenější“ jsou poslanecké kluby KDU-ČSL a US-DEU, které využily 65 % svých hlasů ve prospěch životního prostředí. Naopak nejmenší snahu o zlepšení životních podmínek projevili poslanci ODS s 18 % hlasů. Vyplývá to z hodnocení činnosti poslanců v oblasti ochrany životního prostředí za končící volební období (2002-2006), které zveřejnila asociace ekologických organizací Zelený kruh. Hodnocení probíhalo na základě 18 vybraných hlasování, z poslanců nejlépe hlasovala Taťána Fischerová (US-DEU), na druhém a třetím místě skončili poslanci František Pelc (US-DEU) a Jitka Vojtilová (ČSSD). Ministr Ambrozek obsadil 4-6. místo společně s poslanci Ivou Šedivou a Robinem Bönishem (oba ČSSD). Poslední nejméně zeleně hlasující desítku tvoří poslanci výlučně z klubu ODS.
V oblasti životního prostředí Sněmovna v posledních čtyřech letech nejčastěji jednala o novelách zákonů, které byly předloženy vládou v souvislosti s aproximací českého práva s právem evropským. Byly to např. novely zákona o ochraně přírody a krajiny, o ovzduší, o odpadech, o vodách, o geneticky modifikovaných organismech či o vnitrozemské plavbě. V rámci těchto projednávání přicházeli poslanci s pozměňovacími návrhy, které vesměs znamenaly zhoršení dosavadního stavu ochrany životního prostředí. Jednalo se o pozměňovací návrhy poslanců Hrnčíře a Teplíka (ODS), Skopala (ČSSD), Schlinga (ČSSD), Aubrechta (ČSSD), zemědělského výboru, výboru pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí. Pouze ve dvou případech však tyto návrhy prošly. Došlo tak k omezení účasti veřejnosti při povolování vypouštění geneticky modifikovaných organismů do prostředí a byl zaveden složitý režim vyřizování výjimek ze zákazů v chráněných územích, které na návrh poslance Aubrechta (ČSSD) vyřizuje vláda místo ministerstva životního prostředí.
Za legislativní počin v oblasti ochrany životního prostředí označil Zelený kruh přijetí novely zákona o ochraně přírody a krajiny, která stanovuje pravidla pro zavedení sítě chráněných území Natura 2000, ratifikaci Aarhuské úmluvy o přístupu k informacím, účasti veřejnosti na rozhodování a přístupu k právní ochraně v otázkách životního prostředí a přijetí zákona o obnovitelných zdrojích energie.
Za úspěch Zelený kruh označil udržení občanských práv v zákonu o ochraně přírody a krajiny, která byly poslanci opakovaně napadány, zabránění legalizace dovozu odpadů do spaloven ze zahraničí a zamítnutí poslaneckého návrhu zákona o dálnicích, který by výrazně omezil možnosti obcí, vlastníků pozemků i veřejnosti vyjadřovat se k plánovaným trasám dálnic.
Celé znění „Pověz mi, kdo je nejkrásnější VII“ včetně tabulky hlasování jednotlivých poslanců je ke stažení na www.zelenykruh.cz v rubrice Dokumenty (PDF).
Kontaktní osoby: Zuzana Drhová, zuzana.drhova@ecn.cz, tel.: 222 517 143, 777 230 356,
Zelený kruh, Lublaňská 18, 120 00 Praha 2, www.zelenykruh.cz
Zelený kruh je asociací 26 ekologických nevládních neziskových organizací a zajišťuje zázemí pro oborovou platformu, kterou tvoří 65 nevládních neziskových organizací.
|
|
 |
 |
 |
 |
 |
„Rozhodnete to“ aneb Jít volit je sexy |
Stručný popis veřejně prospěšné osvětové kampaně.
Východisko
Česká společnost podléhá neblahému trendu znechucení politikou. Důvěra v jednotlivé politiky a politické strany je obecně velmi slabá a zájem občanů o věci veřejné je mizivý. Pochopitelným důsledkem takové atmosféry je klesající účast ve volbách. Lidé mají tendenci se domnívat, že jejich hlas nic neznamená, že jejich hlas nic nezmění. A v průběhu každého volebního období jsou o svých skeptických doměnkách znovu ujišťováni nedůvěryhodným chováním některých zvolených politiků, což nahrává extremistickým stranám, které mají tradičně disciplinované voliče.
Cílová skupina
Projekt je zaměřen především na mladé lidi ve věku 18–30 let, kteří z nejrůznějších důvodů nechodí k volbám. Jde zpravidla o prvovoliče, ale také nevoliče, pro které je nevolit naprosto normální a běžný postoj. Chybí jim pocit spoluzodpovědnosti za vývoj v naší zemi, nechtějí se angažovat ve věcech veřejných.
Cíl kampaně
Primárním cílem kampaně je zvýšit volební účast ve sněmovních volbách v červnu 2006.
Sekundárním cílem kampaně je motivovat především mladé nevoliče k aktivní volební účasti a probudit v nich zájem o jejich (naši) budoucnost. Masově vysílané reklamní spoty z dílny profesionálních a veřejně známých tvůrců otevřou diskusi nejen nad počtem aktivních voličů, ale také profesní debatu nad různým pojetím jednotlivých spotů. Každý autor (režisér a scénárista v jedné osobě) by měl mít možnost v různých médiích formou rozhovorů a jiných příspěvků prezentovat svůj přístup k problematice nízké volební účasti, což bude mít samo o sobě efekt pozitivní medializace voličské zodpovědnosti.
Výstupy
Základem kampaně „ROZHODNETE TO“ je série 3 reklamních spotů od 3 různých renomovaných režisérů, kteří mají úplnou volnost v tvorbě a pojetí daného tématu. Spoty nesmí podporovat žádnou politickou stranu ani žádné občanské sdružení nebo hnutí s politickými ambicemi či aktivitami. Jediné sdělení pro cílovou skupinu nevoličů je: „Jděte k volbám, je to vaše jedinečné právo! Váš hlas něco znamená, tak ho nenechte plavat! Nenechte ostatní rozhodovat za vás! Jít volit je sexy!“
Účast v projektu
Oslovení tvůrci reklamních spotů jsou nejen skvělí profesionálové, ale také veřejně známé osobnosti: Ivan Zachariáš, Michaela Pavlátová a Marek Najbrt.
Vysílání
Osvětové spoty budou vysílat vybrané televize, multiplexy, artkina a prostředky hromadné dopravy. Spoty budou také volně šířené na internetu. Na tiskové konferenci v pátek 28. 4. 2006 budou oficiálně představeny stránky www.rozhodnete.to
Harmonogram
Leden 2006 Příprava projektu
Únor 2006 Oslovení tvůrců
Březen 2006 Tvorba scénářů
Duben 2006 Natáčení, střih, postprodukce, přepis, distribuce
Květen 2006 Vysílání reklamních spotů, šíření na internetu, rozhovory s tvůrci
Finanční zdroje
Téměř celý projekt je realizován s nulovým rozpočtem. Jednotliví tvůrci pracují bez nároku na honorář a další společnosti přispívají do celého procesu sponzorským plněním. Profesionálně zpracované spoty tak vznikají s téměř nulovými výdaji.
Tisková konference
Dovolujeme si vás pozvat na tiskovou konferenci spojenou s předpremiérovou projekcí osvětových reklamních spotů veřejně prospěšné kampaně „ROZHODNETE TO“.
Termín:
pátek 28. 4. 2006
Místo konání:
kino a klub MAT
Karlovo nám. 19, Praha 2
Účastníci tiskové konference:
Ivan Zachariáš (reklamní režisér)
Michaela Pavlátová (režisérka, výtvarnice, animátorka)
Marek Najbrt (scénárista a režisér)
Jan Herzmann (sociolog a ředitel Factum Invenium)
Vzhledem k počtu míst v kinosále prosím potvrďte svoji účast na gregorini@mowshe.cz
Těšíme se na vás!
Kontakt
Studio Mowshe, Školská 24, Praha 1, tel. 257 313 832
Michal Gregorini, gregorini@mowshe.cz, tel. 603 165 360
|
|
 |
 |
 |
 |
 |
Pozvánka na TK: Hele… vol! Komixový strip aneb Manuál na zasunutí lístku |
Dovolujeme si Vás pozvat na tiskovou konferenci u příležitosti zahájení nezávislé, předvolební komiksové soutěže "HELEVOL". Cílem projektu je podpořit zájem mladých lidí o účast v letošních parlamentních volbách. Tisková konference se koná ve čtvrtek 13. 4. v 11.00; místo konání: Galerie Langhans, Vodičkova 37, Praha 1
Princip soutěže:
Několik našich předních kreslířů vytvořilo sedm krátkých komiksových stripů.
Návštěvník webových stránek má za úkol vyplnit prázdná textová pole (bubliny) textem vlastním.
Vtipnější vyhrává!
Stručný popis projektu
Východisko
Česká společnost je obecně znechucena politikou, důvěra v jednotlivé politiky a politické strany je slabá a stále se snižuje účast voličů ve volbách. Lidé mají tendenci se domnívat, že jejich hlas nic neznamená, že jejich hlas nic nezmění. Základem kampaně „HELE… VOL!“ je série 7 komixových stripů od 6 renomovaných kreslířů. Jde o odlehčenou formu prezentace důležitosti volební účasti.
Cíl jehož chceme dosáhnout
Primární: zvýšit volební účast ve sněmovních volbách v červnu 2006 a snížit tak volební výsledek extremistických politických stran.
Sekundární: motivovat především mladé nevoliče k volební aktivitě a probudit v nich zájem o jejich (naši) budoucnost. Vyvolat diskusi nejen nad počtem aktivních voličů, ale také profesní debatu nad různým pojetím jednotlivých spotů.
Cílová skupina
Primární: věk 22–30, SŠ a VŠ, lehce sledují politiku, rozčiluje je politická arogance a volební právo je v jejich očích bezvýznamné.
Sekundární: věk 18+, prvovoliči, politika a její představitelé jsou jim natolik vzdálenými tématy, že nevolit je pro ně normální.
Jak se teď cítí cílová skupina?
„Už mě to tu vážně štve. Politici mě nezajímají, protože jsou arogantní a lžou nám. Asi emigruju. Tady stejně není koho volit.“
Klíčové sdělení
Váš hlas něco znamená!
Postup
Od každého z renomovaných autorů získáme jeden vodorovný strip (matrice), u kterého lze doplňovat textová pole a tím umožnit množství variací na aktuální témata související s nadcházejícími volbami. Zveřejnění soutěže s prezentací originálních stripů proběhne pomocí osvědčených kanálů.
Originální strip s původním textem autora bude umístěn na webových stránkách a pod ním se budou dle harmonogramu řadit nově vznikající, již soutěžní stripy od široké veřejnosti. Každý návštěvník si může vybrat předlohu a doplnit svůj vlastní text.
Výstup - Kanály šíření
- internet (umístění na www.helevol.cz, zveřejnění na dalších stránkách - volné šíření stripů e-mailem), internetové hlasování veřejnosti o nejlepším stripu
- noviny a časopisy
– prezentace na SŠ a VŠ
– distribuce tištěných materiálů pomocí spřátelených organizací
– Koncerty, Studentské kluby a kavárny
– Spřátelená kina – Světozor atd.
– Zveřejnění na dalších webech
– Boomerang (pohlednice)
Autoři soutěžních stripů:
Š. Mareš, M. Gašparec, M. Čermák, M. Douša, J. Pospíchal, N. Vitas, Jaromír99 a J. Rudiš.
Přijaté stripy do soutěže budou hodnoceny porotami:
- autoři stripů
- veřejnost (internetové hlasování)
Cena pro vítěze:
Děkovný dopis vedoucího volební komise Volby 2006
Vázané vydání originální edice stripu HELE… VOL!
Harmonogram:
1.3. Příprava soutěže a kampaně
5.4. Uzávěrka dodání originálních stripů od autorů
13.4. Tisková konference ku zahájení kampaně.
13.4. Začátek příjmu soutěžních stripů
13.4. až 15.5.
- šíření stripů všemi kanály a jeho koordinace
- průběžné publikování návrhů na webu, případně i jinde /jako inspirace/
- Příprava výstavy
- Koordinace s dalšími projekty – tisková konference na podporu akce na Letné atd.
15.5. Uzavření soutěže
20.5. Vyhlášení vítězných stripů
15.6. Následné zhodnocení a ukončení akce
Akci organizuje nezávislé sdružení grafiků a studio Mowshe.
Sdružení není napojeno na politické strany a je neziskové.
S přáním dobrého dne
Martin Kotas
608/44 44 90
helevol@mowshe.cz,
|
|
 |
 |
 |
|