Slepota vládních reforem k rozdílnému postavení českých žen a mužů ve společnosti znevýhodňuje sociálně slabé skupiny žen
17. 6. 2011 -, Econnect
Již šestým rokem si 19. červen připomínají ženské organizace po celé České republice jako Den rovnosti žen a mužů. Upozorňují při této příležitosti na nerovnováhu v postavení obou pohlaví a vyjadřují respekt k myšlence jejich rovnosti. Oslavy tohoto dne přichází v době, kdy vrcholí přípravy vládních reforem. Centrum ProEquality, které realizuje genderový program Otevřené společnosti, o.p.s., chce v tomto kontextu zdůraznit, že zamýšlené vládní reformy jsou slepé k odlišnému socioekonomickému postavení žen a mužů a umocňují tak znevýhodnění sociálně slabých skupin žen.Příznačný je pro takto posilovanou nerovnováhu v postavení českých žen a mužů fakt, že autorské týmy reforem řídí s drtivou převahou muži. Vládní experti i samotní členové vládního kabinetu nemohou reprezentovat a zohledňovat při reformních krocích zkušenosti a potřeby poloviny české populace – tedy žen, jelikož ženy v těchto pánských klubech nejsou dostatečně zastoupeny. Vláda pro reformy nevyužívá ani svůj stálý poradní orgán složený zejména z žen-odbornic na problematiku – Radu vlády pro rovné příležitosti žen a mužů. Tato rada za Nečasovy vlády nebyla ani jednou svolána, ačkoli má zasedat nejméně třikrát ročně.
Finanční přesuny z veřejného do soukromého sektoru a snižování sociálních výdajů v kombinaci s růstem snížené sazby DPH v rámci plánované penzijní reformy dále prohloubí nerovné postavení českých žen. Takovými skupinami, jejichž sociální situace se v důsledku připravovaných reforem zhorší, jsou například seniorky nebo ženy samoživitelky. „Již dnes připadají na 4 seniory postižené chudobou 3 ženy, jelikož muži mají lepší podmínky pro stanovení penzí než ženy,“ vysvětluje Míla O’Sullivan, analytička Centra ProEquality.
Pokud jde o samoživitelky, stávají se tyto ženy při 50% rozvodovosti často jedinými garantkami příjmů v neúplné domácnosti, přičemž čelí diskriminaci na trhu práce. „Životní standard rozvedených žen tudíž klesá přibližně o 70 %,“ upřesňuje Zuzana Hlucháňová, koordinátorka Centra ProEquality, a dodává: „při současném snižování rodičovského příspěvku, nedostatečné síti zařízení péče o děti a nedůsledném postihování diskriminace na trhu práce je životní situace žen samoživitelek velmi nepříznivá a krácení sociálních dávek ji ještě zhoršuje.“
„Předtím, než vláda začne komunikovat reformy veřejnosti, je potřeba promítnout do nich potřeby žen i mužů. Jedině v dialogu s odbornou veřejností a občanskou společností může získat širší podporu. Jinak budou reformy jen krátkodobým řešením,“ uzavírá Míla O’Sullivan.