Řekněte NE kruté kosmetice v Evropě - nová kampaň proti odložení zákazu testování kosmetiky na zvířatech
18. 1. 2011 -, Econnect/Svoboda zvirat
Evropská koalice za ukončení pokusů na zvířatech (ECEAE), evropské sdružení organizací za práva zvířat, dnes spouští novou kampaň za ukončení prodeje toaletních potřeb a kosmetiky, která byla krutě testována na zvířatech. Tuto kampaň vede v České republice členská organizace ECEAE Svoboda zvířat. Vyzýváme známé osobnosti, politiky, kosmetické společnosti i veřejnost, aby kampaň podpořili podpisem nové celoevropské petice s názvem Řekněte NE kruté kosmetice (Say no to cruel cosmetics -- www.nocruelcosmetics.org). V České republice kampaň podpořila kosmetická společnost Manufaktura.Od roku 2013 má v EU platit zákaz prodeje veškeré nové kosmetiky a toaletních potřeb, které byly testovány na zvířatech mimo země EU. Úředníci Evropské komise však nyní zvažují posunutí tohoto termínu, a to přes masivní odpor veřejnosti a existujícímu zákazu testování kosmetiky na zvířatech v rámci EU. Pokud bude zákaz prodeje odsunut, mohlo by to znamenat dalších 10 let, během nichž budou kvůli kosmetice prodávané v EU vystaveny injekcím, trávení plyny, násilnému krmení a zabití tisíce králíků, morčat, myší a potkanů.
Barbora Večlová ze Svobody zvířat tvrdí: "Je nepřípustné, aby byla v dnešní moderní době pro testování nové kosmetiky stále používána zvířata. Odmítáme snahu Evropské komise odsunout termín zákazu, a navíc ke stávajícím výjimkám přidat další dva testy na zvířatech."
Michale Thew, výkonná ředitelka ECEAE, dodává: "Pro nové kosmetické produkty by nemělo trpět žádné zvíře. Společně můžeme ukázat odpor veřejnosti vůči kosmetice testované na zvířatech a tlačit na Evropský parlament, aby hlasoval proti odložení tohoto zákazu. Podepište prosím petici ECEAE a Řekněte NE kruté kosmetice v Evropě."
V únoru roku 2003, po mnoha letech kampaní vedených ECEAE, Evropská unie odsouhlasila v rámci sedmého dodatku Směrnice o kosmetice zákaz testování kosmetiky na zvířatech, který nabude účinnosti ve dvou etapách. První etapa proběhla 11. března 2009, kdy sedmým dodatkem Směrnice o kosmetice nabyly účinnosti dva zákazy, a nelegálním se stalo:
* testování kosmetických přísad na zvířatech kdekoli v Evropské unii bez ohledu na to, zda existuje schválená alternativa,
* prodávání nebo dovážení do Evropské unie jakýchkoli přísad používaných v kosmetice (nebo kosmetiky samotné), které byly testované na zvířatech po tomto datu (marketingový zákaz).
Nicméně tři typy testů na zvířatech byly vyjmuty z tohoto marketingového zákazu, aby se umožnilo schválení alternativních metod bez použití zvířat.
Tři typy testů zvířatech, které jsou stále povoleny, jsou:
* Test toxicity po opakované dávce -- králíci nebo potkani jsou každý den nuceni požírat nebo vdechovat kosmetickou přísadu nebo je jim vmasírovaná do oholené kůže po dobu 28 nebo 90 dnů a následně jsou zabiti.
* Test reprodukční toxicity -- březí samice králíků nebo potkanů jsou násilně nuceny požírat testovanou látku a pak jsou zabity spolu se svými nenarozenými mláďaty.
* Test toxikokinetiky -- králíci nebo potkani jsou nuceni požírat látku, následně jsou zabiti a jejich orgány zkoumány, aby se zjistilo, jak se látka
šíří v jejich tělech.
Navzdory silným námitkám ze strany ECEAE Evropská komise tvrdí, že test toxicity po opakované dávce zahrnuje dva další testy na zvířatech:
* Test kožní senzibilace -- morčatům je látka vmasírována do oholené kůže a myším do uší, aby se zjistilo, zda látka způsobuje alergickou reakci -- zvířata jsou poté usmrcena.
* Test karcinogenity -- potkani jsou nuceni požírat látku po dobu dvou let, aby se zjistilo, zda onemocní rakovinou, a poté jsou zabiti.
Evropská koalice za ukončení pokusů na zvířatech (ECEAE) je významné evropské sdružení vedoucí kampaně týkající se zvířat používaných v laboratořích. Byla založena roku 1990 organizacemi po celé Evropě, aby vedla úspěšnou kampaň za zákaz testování kosmetiky na zvířatech. V současnosti vede kampaně týkající se různých oblastí testování na zvířatech v Evropě a je jedinou organizací v EU věnující se výhradně zvířatům v laboratořích. Pro další informace navštivte stránku: http://www.eceae.org/.
Svoboda zvířat je celostátní nezisková organizace pro ochranu zvířat, v současnosti vede kampaně především za ukončení chovu tzv. kožešinových zvířat a za nahrazení pokusů na zvířatech.