Dětem ze sociálně znevýhodněného prostředí nabízí Člověk v tísni doučování
3. 1. 2007 -, Econnect / Člověk v tísni
Doučování dětí pocházejících ze sociálně vyloučených lokalit v Česku nabízí nový vzdělávací projekt Programů sociální integrace společnosti Člověk v tísni. Tato služba je v současné době nabízena sociálně znevýhodněným rodinám s dětmi ve školním věku žijícím v Praze, Kladně, Libčicích nad Vltavou, Plzni, Ústí nad Labem, Bílině, Chomutově a Sokolově. Doučování probíhá minimálně jednou týdně přímo v rodině dítěte a zajišťují jej vyškolení dobrovolníci z řad středoškolských a vysokoškolských studentů.Programy sociální integrace, v rámci kterých vzdělávací projekt probíhá, fungují od roku 1999. Tehdy začaly poskytovat služby terénní sociální práce - ještě pod názvem Terénní programy. Postupně se zvětšuje počet měst, ve kterých působí. Zaměřují se především na poskytování služeb v severních a středních Čechách včetně Prahy.
Tato místa patří regionálně - ještě společně se severní Moravou - k nejvíce postiženým tzv. novou chudobou. Žije v nich nejvíce lidí ohrožených sociálním vyloučeným, je v nich nejvíce chudinských lokalit obydlených dlouhodobě nezaměstnanými lidmi závislými na sociálních dávkách, často Romy.
Programy sociální integrace v současné době působí ve více jak dvou desítkách lokalit České republiky a kromě přímé terénní sociální práce zde poskytují řadu dalších sociálně integračních služeb. Stávající pracovní tým čítá více než stovku lidí - především terénních sociálních pracovníků, jejich koordinátorů, pracovních poradců, vzdělavatelů, právníků a dalších pracovníků, kteří v Česku pomáhají obcím při zavádění odpovídajících sociálně integračních politik.
Škála činností Programů sociální integrace je široká. Provozují přímou terénní sociální práci, právní poradenství, patnáct kontaktních center v Česku, ale také nízkoprahová centra a mimoškolní vzdělávání. Nabízejí také pracovní poradenství a management pracovních příležitostí.