Jak dobrovolně pomoci ekologických farmám v ČR a na Slovensku
13. 4. 2004 -, Econnect / AREA viva
-foto-
Při pobytu na farmě máte možnost především získat zkušenosti o ekologickém hospodaření z první ruky, poskytnout pomoc producentům biopotravin. Za pobyt na farmě nic neplatíte a hostitelská farma vám neplatí za vaši práci. Mezi další cíle WWOOF patří např. nabídnout možnost seznámit se s dalšími lidmi z ekologického hnutí, vytvořit spojení a porozumění mezi městem a venkovem i kulturní porozumění mezi lidmi různých národnostní, neboť se na farmě můžete potkat i s lidmi z jiných zemí.
V roce 2003, bylo do systému přihlášeno 35 farem - rodinných, komunitních, i farem jednotlivců - nadšenců, počet dobrovolníků - WWOOFerů, kteří se na nich vystřídali, byl 45. Nejvíce WWOOFeři navštěvovali farmu BAUCIS pana Aleše Horáka, některé farmy však zůstaly v roce 2003 bez pomoci a doufají tedy v nalezení pomocníků v roce letošním. Mezi farmami jsou rodinné, komunity, i farmy jednotlivců - nadšenců. Farmy jsou rozeseté po celém území Čech, Moravy a Slovenska - v nížinách, v oblastech podhorských až horských. Zaměřují se na chov zvířat, na pěstování plodin či obojí.
Pobyt na farmě je vždy vázán na domluvu s farmářem - a odvíjí se od potřeby práce na farmě a pak také od času, který můžete na farmě strávit. Nejvíce práce je na farmách od jara do podzimu, méně pak přes zimu. Vždy záleží na zaměření farmy a na momentální potřebě - někteří farmáři raději přijmou pomoc dlouhodobější, někteří raději na kratší dobu. A jaké práce jsou nejčastěji potřebné? Sena, stavění ohrad, pastva, pletí, okopávání, denní starost o zvířata, pomocné práce všeho druhu...
Jak WWOOF funguje a jak se stát členem
Pro účast ve WWOOF systému je třeba být jeho členem. Členem se stáváte po zaplacení ročního členského příspěvku (200,- Kč pro jednotlivce a 300,- Kč pro pár cestující společně), za který získáte: členskou kartu, brožuru "Seznam hostitelských farem", která zahrnuje všechny WWOOF kontaktní adresy v České republice, pomoc při vyhledání farmy a takových podmínek, které vám budou vyhovovat, informační bulletiny o ekologickém zemědělství, kde se budete moci dozvědět čerstvé informace o WWOOFingu v ČR, pravidelné zasílání aktuálních informací na váš e-mail. Žádost o členství můžete vyplnit na stránkách www.wwoof.ecn.cz.
Členský příspěvek slouží pro rozvoj WWOOFingu v ČR. Je jím zajištěn kontakt se zemědělci a tím i aktualizace údajů v brožuře, náklady spojené s provozem centra WWOOF cz, vydáváním bulletinů a propagací.
V současné době funguje několik národních organizací WWOOF systému - například v Rakousku, Austrálii, Německu, Itálii, Švýcarsku, dokonce i v Koreji. Pokud chcete navštívit zahraniční farmy v jiných zemích, je třeba být členem příslušné místní organizace WWOOF. V případě že země nemá svou vlastní pobočku, je nutné zaregistrovat se u tzv. WWOOF independent, který spravuje WWOOF farmy v ostatních zemích světa. Všechny potřebné informace naleznete na www.wwoof.org.
WWOOF v České a Slovenské republice zajišťuje od počátku občanské sdružení AREA viva - Sdružení pro ekologii a zemědělství, které také provozuje internetové stránky. Na nich je k dispozici také např. databáze farem v ČR a SR pro nečleny, podrobnější informace týkající se systému, osmero WWOOFera či přihláška ke členství pro farmáře.